יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

המל"ג נגד לימודי קדם רפואה בתל חי

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ביטלה את הסכם שיתוף הפעולה בין מכללת תל חי לאוניברסיטת בר אילן, שמאפשר למי שסיים בהצלחה לימודי קדם רפואה בתל חי, מקום מובטח בלימודי ההמשך בבית הספר לרפואה בצפת

פורסם בתאריך:


במכללת תל חי קיבלו בתדהמה את החלטת המל"ג לבטל את הסכם שיתוף הפעולה בין מכללת תל חי לאוניברסיטת בר-אילן, שנחתם לפני כחצי שנה. מטרת ההסכם הזה היתה לעודד סטודנטים לרפואה להישאר בגליל לאחר סיום לימודיהם.

המסלול ללימודי קדם רפואה קיים במכללת תל חי כבר משנת 2012. עד לשנה שעברה לא היתה שום ערובה למי שסיים בהצלחה את המסלול, שהוא יוכל להתקבל להמשך לימודי רפואה. בוגרי המסלול הזה היו צריכים להתמודד על מקומם בלימודי המשך בארץ או בחו"ל.

לימודי הרפואה בצפת אינם במסלול 6 שנתי פלוס סטאז', אלא במסלול 3 שנים פלוס סטאז', ועד לשנת הלימודים האחרונה התקבלו אליו בוגרי תואר ראשון בביולוגיה, אבל הם היו צריכים לעבור מבחני מיון, .

המציאות הזאת היתה בעייתית עבור אותם סטודנטים שלמדו קדם רפואה בתל חי, משום שהם למדו במטרה ברורה להמשיך ללימודי רפואה. אם אין מקום מובטח ללימודי המשך, לא שווה ללמוד שלוש שנים, ואחר כך לגלות שאין לאן להמשיך.

את המציאות הזו ניסו במכללת תל חי לפתור באמצעות הסכם שיתוף פעולה בין המכללה לאוניברסיטת בר אילן, שבית הספר לרפואה בצפת משויך אליה. הרעיון היה ליצור את מה שקיים בפקולטות לרפואה אחרות בארץ. כלומר מסלול לימודים רצוף של 6 שנים, ושנה נוספת סטאז'.

ההנחה מאחורי שיתוף הפעולה הזה היתה שהוא יעודד את הישארותם בגליל של בוגרי המסלול, וכך לתת מענה למחסור כרוני ברופאים שקיים באזור הצפון שנים רבות. דרישות הקבלה שנקבעו למסלול קדם רפואה בתל חי הם מחמירות באותה מידה כמו הדרישות בפקולטות לרפואה אחרות בארץ.

אחרי שנחתם ההסכם, החלו במכללת תל חי לשווק את האופציה הזאת לסטודנטים שרוצים ללמוד רפואה. הכל היה כבר מוכן לקראת התחלת הלימודים, ואז התקבלה הודעה מהמל"ג שטרפה את כל הקלפים.

במל"ג החליטו שההסכם בין מכללת תל חי לאוניברסיטת בר אילן אינו תקף, משום שהוא נותן העדפה לסטודנטים שלמדו קדם רפואה בתל חי, על פני סטודנטים אחרים שרוצים להתקבל ללימודי הרפואה בצפת.

מה שעצוב בסיפור הזה הוא שישנם כבר סטודנטים שעשו מאמץ לא קטן להתקבל ללימודי קדם רפואה בתל חי, והשקיעו גם כספים, ועכשיו הם עומדים מול שוקת שבורה. במכללת תל חי טוענים שהסכמי שיתוף פעולה בין מוסדות אקדמיים לא מצריכים אישור מראש של המל"ג, וטוענים גם שבמל"ג ידעו על התוכנית הזאת עוד בתחילתה, ולא ברור מדוע חיכו עד לרגע האחרון. 

נשיא המכללה האקדמית תל-חי, פרופ' יוסי מקורי, מאוכזב מאוד מהחלטת המל"ג, ואומר: "נדהמתי  מהחלטת המל"ג, לבטל את שיתוף הפעולה בין תל-חי והפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן, כחודש וחצי לפני פתיחת שנת הלימודים. מדובר בפגיעה קשה ומשמעותית בסטודנטים, בתושבי הגליל, ובמאמצים לצמצום הפערים בשירותי הבריאות בצפון הארץ.

המכללה החליטה לערב גם את אשכול הרשויות גליל מזרחי גולן, ויו"ר האשכול, ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר, שלח מכתב לשר החינוך, ובו כתב: "שיתוף הפעולה בין המכללה האקדמית תל-חי והפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן הוא חלק ממהלך אסטרטגי רחב לחיזוק האקדמיה והבריאות בצפון, להכשרת רופאים צעירים והשארתם בבתי החולים בגליל.

"ביטול התוכנית ע"י המל"ג היא פגיעה קשה נוספת בתושבי בצפון, ובזכותם הבסיסית לקבל השכלה גבוהה ושירותי בריאות איכותיים. כפי שוודאי ידוע לך הנתונים המדאיגים מראים כי שיעור הרופאים המועסקים במחוז הצפון הוא  הנמוך ביותר בארץ ועומד על 2.3 רופאים לאלף נפש, לעומת 5.1 באזור ת"א.

"בנוסף גיל התמותה הממוצע בגליל הוא כשש שנים קודם לתושבי מרכז הארץ וזאת בשל נגישות נמוכה לשירותי רפואה מתקדמים. שיתוף הפעולה ללימודי קדם רפואה בתל-חי הוא חלק ממאמץ אזורי וארצי לתיקון המצב. אני מבקש ומצפה לראות את התערבותך המידית, כיו"ר המל"ג לשינוי ההחלטה".

כל מה שנאמר על ידי פרופ' מקורי ובני בן מובחר, נכון בעיקרו, אבל קיימת עוד סיבה לכך שיש מחסור ברופאים באזור הצפון. מתוך 250 בוגרים שלמדו רפואה בצפת, רק אחד נשאר לעשות התמחות בבית החולים זיו.

פרופ' מקורי התייחס לבעיה הזו בעבר ואמר: "למדינת ישראל קל  יותר מסיבות פוליטיות לפתוח בית ספר לרפואה, מאשר לפתוח מחלקות או להגדיל תקנים בבתי החולים. סטודנטים בוגרי פקולטות לרפואה בארץ, יושבים כיום שנה עד שנה וחצי עד שמקבלים מקום להתמחות. זו בעיה קשה בכל הארץ, אני מעריך שזה עוד יותר קשה בפריפריה".

מהמל"ג נמסר בתגובה: "התכנית לא אושרה כיוון שהיא עמדה בניגוד לנהלי מל"ג".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: