יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

הפרופסור הראשון של הכפר ע'ג'ר

פרופ' סולימאן חטיב, מרצה במכללה האקדמית תל-חי וחוקר במכון המחקר מיגל קיבל לאחרונה את תואר פרופ' חבר מהמכללה בעקבות מחקריו פורצי הדרך

פורסם בתאריך:


פרופ' סולימאן חטיב בן ה- 46, מרצה במכללה האקדמית תל-חי וחוקר במכון המחקר מיגל, הוא הפרופ' הראשון של הכפר ע'ג'ר,  שקיבל לאחרונה דרגת פרופסור, בזכות מחקריו פורצי הדרך בתחום מחלות הזקנה. 

עד כה פרסם פרופ ח'טיב למעלה מ- 56 מחקרים בכתבי עת בינלאומיים.  מחקרו האחרון של סולימאן, עוסק בשיפור התכונות הטובות של הכולסטרול הטוב HDL  באמצעות שימוש בחומרי טבע המופקים מאצות. מדובר בהישג משמעותי וחשוב, העשוי למנוע התפתחות טרשת עורקים ולסייע ללוקים במחלה.  

מחלת טרשת העורקים, מהווה כיום את הגורם העיקרי למוות ולתחלואה בעולם המערבי.  לפי ארגון הבריאות העולמי בכל שנה מתים כ- 17.7 מיליון אנשים ממחלות הקשורות לטרשת עורקים כמו התקפי לב ושבץ מוחי.

כיום ההערכות מצביעות על כך כי בישראל בלבד מאושפזים מדי שנה בבתי חולים כ-11,500 איש, כתוצאה מהתקפי לב על רקע טרשת עורקים כלילית, וכ-15 אלף איש בשנה לוקים בשבץ מוחי, רובם (85-90 אחוז)  כתוצאה משבץ איסכמי שנגרם על ידי היצרות או חסימה של כלי דם למוח. כמו כן, על-פי נתוני המועצה הלאומית לסוכרת  בכל שנה מתרחשות בישראל כ-1,400 קטיעות איברים כתוצאה מהמחלה, שמקורן למעשה בטרשת עורקים היקפית.

הישגיו המדעיים של פרופ' חטיב מעוררי התפעלות, בעיקר לנוכח סיפורו האישי: הוא נולד וגדל בכפר ע'ג'ר ומתגורר כיום עם אשתו וארבעת ילדיו, במקום בו עבר  קו התפר בין הגבול הישראלי לגבול הלבנוני

חטיב מתאר מציאות חיים לא פשוטה, שנים רבות של חיים באי ודאות מתסכלת, כשבני הכפר לא יודעים מה יעלה בגורלם, הסגירות התכופות של הכפר, חיים במציאות בה לא ניתן להזמין אורחים הביתה.

תושבי הכפר צריכים להתמודד עם דברים שלכל אחד אחר נראים פשוטים, אך בכפר ע'ג'ר הם הרבה יותר מורכבים, כמו מקרר שמתקלקל ובמקום להזמין טכנאי צריכים תושבי הכפר, להוביל את המקרר מחוץ לכפר לתיקון, משום שדרושים מספר ימים על מנת לקבל  אישורים להכנסת טכנאי לתוך הכפר.

הכפר ע'גר

חטיב עשה תואר ראשון באוניברסיטת באר שבע והמשיך לתואר שני ושלישי בטכניון.  בגיל 27  בלבד הפך לדוקטור צעיר לכימיה, כאשר כלל לא היה ברור לו מה יעלה בגורל תואר הדוקטור שלו, והאם יוכל לשמשו במידה והכפר יוחזר ללבנון.

חטיב מספר, שאביו דחף אותו ואת אחיו ללימודים אקדמיים בכל הכוח, "אבי נולד וגדל בכפר ע'ג'ר ואת לימודי חטיבת הביניים החל כפר מסעדה, אך בהיותו בן 14, בשנת  1967 עם כיבוש רמת הגולן, תלמידי רג'ר לא הורשו להיכנס לתחומי ישראל והוא נאלץ להפסיק לימודיו ומצא את עצמו עובד בניין בחברת סולל בונה.

"הוא היה מגיע הביתה מהעבודה בכל יום עם בגדים מאובקים ואומר לנו, אני אעשה הכל שאתם תלמדו. ואכן, היו תקופות שהמצב הכלכלי היה קשה  מאוד, אך אבי התעקש לחסוך שקל לשקל ושלח אותי ואת אחיי ללימודים אקדמיים, שניים מאחיי למדו רפואה בסוריה בעיצומה של מלחמת האזרחים". 

פרופ' חטיב עומד היום בראש המעבדה לחומרי טבע וכימיה אנליטית במכון המחקר מיגל ומנהל מעבדה הכוללת פוסט-דוקטורנטית, דוקטורנט ושלושה מסטרנטים הלומדים במכללה ומבצעים את עבודת התיזה שלהם במיגל. הוא מרצה מוערך ואהוד בקורסי כימיה אורגנית וביוכימיה בחוגים השונים, בפקולטה למדעים וטכנולוגיה במכללה האקדמית תל-חי,

פרופ' חטיב משמש גם כמנהל המדעי של המעבדה האנליטית במכללה האקדמית, הכוללת ציוד מהמתקדם בעולם .(LCMS, GCMS, FTIR, ICP). באמצעות המכשור המשוכלל הזה ניתן לבצע אנליזות כימיות לזיהוי וכימות חומרים, כגון ויטמינים, הורמונים, סוכרים, שומנים, ליפידים, חלבונים, פוליפנולים, חומרים נדיפים וכל סוגי המתכות הנמצאים בדוגמאות של מזון, מים, צמחים, פטריות וכל דוגמה ביולוגית אחרת כמו דם, רוק, תאים וכו'. המכשירים מאפשרים ביצוע אנליזה ברמת דיוק גבוהה ביותר ובריכוזי חומר נמוכים. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
פר סלימאן חטיב
קלים סלמאן | 23:09   30.01.20