יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

זה לא רק העגבניות של ארדואן

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, ירון בלחסן ממושב רמות נפתלי, התבטא בחריפות נגד יבוא עגבניות מטורקיה למטבחי צה"ל, אבל מדגיש שהבעיה העיקרית אינה בהכרח היבוא, אלא פערי התיווך הבלתי הגיוניים מצד רשתות השיווק

פורסם בתאריך:


בימים אלה מתקיימת תערוכה חקלאית בשם "יבול שיא" במעיין חרוד. במסגרת הזו התקיימו גם פנלים בהשתתפות בעלי תפקידים מובילים בתחום החקלאות. אחד מהם הוא מנכ"ל מגדלי הפירות, ירון בלחסן, תושב רמות נפתלי.

בלחסן מצא לנכון להתייחס לפולמוס שהתעורר בעקבות החשיפה שהעגבניות שמסופקות למטבחים ביחידות צה"ל מיובאות מטורקיה. "אין זו הפעם הראשונה בה אנו נאלצים להשמיע קולנו", אמר בלחסן. "לא נשלים עם מציאות בה ממשלת ישראל תתמוך בחקלאים בטורקיה, באירופה או בעזה על חשבון החקלאים בישראל, המכשירה את הפגיעה במפעל החקלאות הציוני.האם תוכלו לדמיין שצבא טורקיה ישתמש בעגבניות ישראליות?"

הסיפור של העגבניות מטורקיה תפס מטבע הדברים את תשומת הלב הציבורית, בייחוד לאחר שגם השף אייל שני התבטא בנושא, אבל הבעיה העיקרית שמטרידה את החקלאים בארץ אינה היבוא הזה, אלא פערי התיווך הגבוהים להחריד של התוצרת החקלאית.

כיום קשה למצוא כבר במרכולים פרי כלשהו בפחות מעשרה שקלים לקילו, וחלק מהפירות משווקים במחירים גבוהים מ-15 שקלים. בלחסן מודאג מאוד מהמגמה הזו, ואומר: "לא יתכן שהחקלאי יקבל עבור הפרי שלושה וחצי שקלים. יש כאן כשל שוק, וזו תפקידה של המדינה להתערב ולפעול בנושא.

"לא רק החקלאים נפגעים מכך, גם הציבור הרחב שלא יכול לקנות פירות במחיר סביר. בעלי רשתות השיווק מרוויחים כאן רווחי עתק על חשבון הצרכנים והחקלאים כאחד. החקלאים לא רק מייצרים מזון עבור המדינה. הם שומרים גם על קרקעות הלאום, ועל התיישבות בשולי המדינה ולאורך הגבולות.

"הגיע הזמן שהפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות בדרג הבכיר יבינו שתמיכה בחקלאות היא אינטרס עליון של המדינה. לצערנו אף ממשלה עדיין לא העזה לצאת נגד רשתות השיווק בבעלותם של טייקונים. הממשלה הממשלה לא מעיזה לפעול כנגד הטייקונים, ומי שמשלם את המחיר הם החקלאים".

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: