יום רביעי, 05 באוגוסט 2020, ט"ו אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

חסימת הכניסה אינה חוקית

בחלק מהישובים הכפריים בגליל העליון ובגולן מונעים כניסה למי שאינו גר בישוב, כאמצעי למניעת התפשטות הקורונה, אולם הצעד הזה אינו חוקי. זאת על פי ההנחיות של משטרת ישראל וחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה

פורסם בתאריך:


בכל ישוב כפרי בגליל ובגולן ישנו שער בכניסה, ובמרבית הישובים הוא פתוח ביום וסגור בלילה. בחלק מהישובים יש בלילה שומר בשער, שפותח את השער לאחר שהוא מברר את זהות הנכנסים,

בישובים שאינם מחזיקים שומר, יש לכל תושב אפשרות לפתוח את השער באמצעות אפליקציה בנייד, או אמצעי אלקטרוני אחר, וכאשר מגיע אורח הוא מתקשר לאותו תושב אליו הוא מגיע, ומבקש שיפתח עבורו את השער.

כשהחל משבר הקורונה והוטלו הגבלות תנועה על אזרחי המדינה, החליטו בחלק מהישובים הכפריים לא לאפשר כניסה למי שאינו גר ביישוב. ישנם ישובים שבהם המזכירות העבירה פירוט של הנחיות לתושבים, שעוררו זעם בקרב התושבים, חלקם בעלי צימרים.

כך למשל נכתב בהנחיות לתושבים באחד מיישובי הגולן:  "העברת פרטי כל האורחים (שם, ת.ז. ותאריך הגעה) לאחר חתימת בעל הצימר על טופס התחייבות לשמירה על ההנחיות. הפרטים יועברו למזכירות הישוב באמצעות 'הקו החם'  

"בדיקת סטטוס בריאות האורחים במשרד הבריאות ע"י השיטור הקהילתי. מתן אישור כניסה שמי שיועבר לשומרים בשער הישוב. בדיקת חום פיזית של האורחים בשער הישוב טרם הכניסה".

תושבים שהתלוננו על ההנחיות האלו הסבירו שההנחיות הללו מנוגדות למה שמופיע בהנחיות של משטרת ישראל, ואכן, בקובץ ההנחיות ישנו סעיף ובו נכתב: "לא ניתן למנוע כניסה לישוב שאינם תושביו. ישוב הסוגר את שעריו בפני אנשים שאינם תושביו, אשר מבקשים להיכנס אליו לצרכים שונים (ובהם גם שהיה בצימר לתקופת הבידוד) – לא ניתן למנוע כניסה לישובים אלה".

גם היועץ המשפטי לממשלה חיווה דעתו בנושא ואמר: "לאחר בדיקת הנושא בצורה רוחבית, לא נמצא מקור חוקי עליו ניתן לבסס את הסמכות הנתונה ליישוב - בין אם הוועד המקומי, כישות של השלטון המקומי, או האגודה השיתופית - למנוע כניסה אל היישוב בנסיבות אלה".

למרות זאת ישנם ישובים שלא רק בודקים מי שנכנס, אלא גם מונעים כניסה למי שאינו גר ביישוב. עורכת הדין, סמדר ויינברג מקיבוץ מעיין ברוך, פרסמה פוסט בו סיפרה שלא אפשרו לבתה להיכנס לאחד הישובים בעמק החולה.

במכתב שהיא העבירה למפקד תחנת המשטרה בקרית שמונה, היא כתבה: "אף שלא יכול להיות ספק שמדובר בשטחי ציבור המהווים את רשות הרבים כמתואר בזעיר אנפין לעיל - קיבוצים רבים התקינו שערים צהובים בכניסות ליישוב. המטרה הראשונית של "ביטחון " – לישובים צמודי גדר קידשה את האמצעים והשערים הללו נסגרים ונפתחים לסירוגין על פי שיקול דעתם של אנשים פרטיים שמנהלים את הקיבוץ באופן לא חוקי מלכתחילה.....

"למרבה הצער הפעם לעת קורונה נוצלו השערים הצהובים לרעה באופן בוטה וביודעין. לטעמי נחצה קו אדום, שמחייב תלונה והתייחסות פרטנית כדי לייצר אחת ולתמיד אכיפת רוחב כללית - שתמנע את בצוע העבירות מסוג : פגיעה בפרטיות / התיימרות כבעל סמכות / הפרעה לזכות יסוד חופש התנועה/ מכשול בדרך הרבים ועוד".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: