יום ראשון, 29 במרץ 2020, ד' ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

"יום הנחת תפילין עולמי"

ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, יוזם "יום הנחת תפילין עולמי" בעקבות הסערה הציבורית שפרצה בתל אביב סביב הוראה על איסור הצבת דוכני הנחת תפילין בסמוך לבתי ספר

פורסם בתאריך:


צעד מאוד לא שגרתי נקט היום ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, כאשר יצא בקריאה להכריז על יום חמישי הקרוב כיום 20.02.2020 כ"ה בשבט תש"ף ליום הסובלנות ויום הנחת התפילין העולמי.

הסערה הציבורית סביב הנושא פרצה בשבוע שעבר לאחר שהתפרסם שעיריית תל אביב אסרה לכאורה להציב דוכני הנחת תפילין בסמוך לבתי ספר. סגן ראש עיריית תל אביב, ראובן לדיאנסקי, גם התבטא בנושא ואמר: "אנחנו מקבלים תלונות של תושבים בנוגע לדוכני תפילה שמוצבים בקרבת בתי הספר, ובמקרים מסוימים גם ממש בכניסה לבתי ספר.

"כהורה, אינני מעוניין שגורמים שונים יפנו לילדיי הקטינים בהצעות שונות ומשונות במרחב הציבורי ובמיוחד כשהם נמצאים בקרבת מוסדות לימוד. עלינו להגן על ילדינו גם בסביבת בתי הספר והגנים שלנו מפני כל סוג של רוכלות או תעמולה ויש למנוע את חשיפת הילדים שלנו בדרכם או בצאתם ממוסדות החינוך. האיסור יחול על כל ארגון או עמותה להציב דוכני הסברה בסמוך למוסדות חינוך".

בעקבות הדברים האלה פרסמה עיריית קרית שמונה הודעה לעיתונות בה נאמר:  "ראש עיריית קריית שמונה אביחי שטרן קורא ליהודים בארץ ובעולם להפוך את יום חמישי הקרוב, 20.02.2020 כ"ה בשבט תש"ף ליום הסובלנות ויום הנחת התפילין העולמי. שנועד עבור כל אותם יהודים שלא מניחים תפילין מדי יום או לא מניחים בכלל וחשוב שלפחות יום אחד בשנה יתנסו בהנחת תפילין, כפי שהניחו בבר המצווה שלהם".

בעירייה מעוניינים לקבוע זאת כמסורת שבמסגרתה יוצבו דוכני תפילין בכניסה לבתי הספר התיכוניים ובמקומות ציבוריים אחרים ברחבי העיר. בהודעת העירייה נאמר כי "הדוכנים יאוישו על ידי נוער, סטודנטים, אזרחים, בהשתתפות פעילה של ראש העיר וחברי עירייה, שיקראו לציבור לבוא ולהניח תפילין.

"ראש העיר הנחה את מנכ"ל המתנ"סים לקיים פעילות לבני הנוער בעיר בנושא יהדות וסובלנות ואף שוחח בנושא עם ראשי חב"ד שנרתמו לסייע בהפקת היום המיוחד הזה בקריית שמונה ובמקומות נוספים בארץ ובעולם".

אביחי שטרן רואה בצעד שנקט מהלך להגברת הסובלנות בחברה הישראלית. לא כולם בהכרח יסכימו איתו, אך זה לא יהיה נכון לחשוד בו שהוא מנסה לקדם מהלך של הדתה. זאת משום שהוא פועל גם בכיוון ההפוך.

כך למשל העירייה סייעה לקהילת אנשי צד"ל לקיים אירוע ברוח הכריסמס שהתקיים באגמון מרקט. שטרן שנכח באירוע אמר את הדברים הבאים: "בזכות האור הגדול הזה אנחנו יכולים להתקרב אחד אל השני ולפרגן איש אל רעהו. אנחנו אומנם לא בני אותה דת, אבל כולנו בני אדם שווים.

"איזו הרגשה טובה להסתובב כאן בשוק האותנטי, להריח ולטעום מהמטעמים המסורתיים שלכם, לקנות מתנות לילדים ופשוט ליהנות מאווירה טובה.

"זו הדרך להתחבר יחד ולחזק את הברית ההדוקה בין אנשי צד"ל למדינת ישראל בכלל ולתושבי קריית שמונה בפרט. בעוד אחרים מדברים על דו קיום אנחנו עושים זאת הלכה למעשה".

אביחי שטרן עם חוגגי הכריסמס

הפולמוס סביב הנחת התפילין מעלה כמובן את השאלה היכן עובר הגבול. איזו פעילות, דתית או אחרת, היא לגיטימית במרחב הציבורי ואיזה לא, בדגש כמובן על בתי ספר או בקרבתם.

הנחת תפילין היא חלק מהמסורת היהודית מזה דורות רבים, לכן כל יהודי, גם אם אינו אדם דתי, יכול לראות בה חלק מהמורשת הלאומית שלו. דוכן תפילין שמוצב במקום ציבורי לא צריך להוות איום גם עבור מי שאינו נוהג להניח תפילין, או אפילו עבור מי שתפיסת עולמו שוללת את המנהג הזה.

הבעיה יכולה להתעורר כאשר מפעילי הדוכן לא מסתפקים בעצם נוכחותם במרחב הציבורי. לא פעם ניתן לראות כיצד אותם אנשים שמפעילים את הדוכנים, בדרך כלל חסידי חב"ד, מנסים באופן מאוד אקטיבי לשכנע את העוברים ושבים להניח תפילין.

זה יוצר תחושה מאוד לא נעימה, מן סוג של הטרדה עבור מי שאינו מעוניין להניח תפילין. התופעה של ניסיונות שידול אגרסיביים במרחב הציבורי פסולה בין אם מדובר בהנחת תפילין, ובין אם מדובר בכל אג'נדה אחרת. 

החברה הישראלית הפכה בדור הנוכחי למקוטבת יותר בתחום הדת והמדינה. קיימת חשדנות הדדית. החוגים החרדים מרגישים מאוימים על ידי אורח החיים החילוני, ואילו החילונים חוששים מפעילות הקשורה לדת והמסורת בבתי הספר, לא בהכרח בגלל עצם הפעילות, אלא מהחשש שיש בפעילות הזו מניע מיסיונרי.

אביחי שטרן מנסה ליצור מציאות שבה החשדנות ההדדית תפנה את מקומה לגישה יותר סובלנית. זה אתגר מאוד לא פשוט בייחוד לאור העובדה שכבר יותר משנה החברה הישראלית נתונה בתוך מערכת בחירות בלתי נגמרת שרק מרחיבה את השסע, גם בנושא הרגיש של דת ומדינה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: