יום ראשון, 26 בינואר 2020, כ"ט טבת ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

ייתכן והכלבה הגיעה מסוריה

הכלבה שנמצאה משוטטת עם שני גורים ליד ברכת רם היתה נגועה בכלבת. בשירות הווטרינרי של אשכול גליל מזרחי גולן מפצירים בכל מי שבא במגע עם הכלבה הזו לדווח להם מיידית, ולא פוסלים אפשרות שהכלבה הגיע מסוריה

פורסם בתאריך:


עבר שבוע מאז אותרה כלבה נגועה בכלבת ליד ברכת רם בצפון הגולן. בשירות הווטרינרי האזורי של אשכול רשויות גליל מזרחי גולן עדיין לא בטוחים שכל מי שבא במגע עם הכלבה אכן נבדק וקיבל את החיסונים המתאימים, ולכן יוצאים בקריאה מחודשת לכל מי שבא במגע עם הכלבה, ליצור קשר איתם.

הסיפור החל עוד הרבה לפני שהכלבה נלכדה והועברה לבדיקה. ביום שלישי בשבוע שעבר התקשרו מגלריה שנמצאת ליד ברכת רם ודווחו על כלבה שנמצאת במקום עם שני גורים. עובדי השירות הווטרינרי הגיעו למקום ואספו את הכלבה.

בבדיקה עלה חשד שהיא נגועה בכלבת. הכלבה הורדמה ונשלחה למכון הווטרינרי בבית דגן, וביום ראשון השבוע התקבלה הודעה שהיא אכן נגועה. בתחקיר שנעשה התברר שהכלבה הזו עם גוריה שהתה באזור ברכת רם במשך מספר חודשים. הסברה היא שהיא באה ננשכה על ידי תן או כלב נגועים בכלבת.

זה המקרה הראשון מזה זמן שמתגלה מקרה כלבת ברמת הגולן. רוב המקרים שהתגלו בשנה האחרונה היו באזור הגליל העליון. כשהחלה מלחמת האזרחים בסוריה היתה זליגה של כלבים מסוריה לישראל, וכתוצאה מכך התרבו מקרי הכלבת בגולן.

פעולה נמרצת של פיזור פתיונות עם חיסון נגד כלבת הצליחה לצמצם מאוד את התופעה. גם בניית גדר ההפרדה החדשה סייעה לצמצום הזליגה של הכלבים מסוריה, אבל לדברי מנהל השירות הווטרינרי האזורי, ד"ר רועי דווידזון, לא ניתן לשלול אפשרות כזו.

"הגדר טופלה ושופרה מאוד בשנים האחרונות", אומר ד"ר דווידזון. "ועדיין יכולים להיות בה מקומות שכלב יכול להשתחל ולעבור, או לעבור את הגבול באזור החרמון, שם אין גדר. אפשרות נוספת היא שהכלבה הגיעה מאזור הגליל העליון.

 

"כשכלב או כלבה חולים בכלבת הם נמצאים כל הזמן בתנועה, לכן הם יכולים לכסות מרחקים. לא ידוע לנו היכן הכלבה היתה, ואם היו לה עוד גורים. לכן פרסמנו את התמונה שלה, כדי שמי שבא במגע איתה, בין אם באזור ברכת רם ובין אם במקום אחר, יפנה אלינו באופן מיידי".

המקרה הזה ממחיש את היתרון שיש בקיומו של שירות ווטרינרי אזורי על פני המצב הקודם שבו לכל רשות היה את הווטרינר שלה. "כלב שחולה בכלבת לא נשאר בגבול המוניציפלי של רשות אחת", מסביר ד"ר דווידזון.

"במקרה קודם שהיה לנו, כלבה אותרה לראשונה בכפר יובל, ששייך למועצה האזורית מבואות חרמון, אחר-כך במכללת תל חי, שנמצאת בשטח השיפוט של גליל עליון, ובסוף היא הגיעה לקניון נחמיה בקרית שמונה.מכיוון שיש לנו כיום שירות אזורי, הדיווחים על הכלבה הגיעו כולם לאותה כתובת, וכך יכולנו לאתר אותה ולטפל באופן מהיר ויעיל".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: