יום רביעי, 19 בפברואר 2020, כ"ד שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

לא מוכנים לנמק

הנהלת מד"א לא מוכנה להעביר לעיריית קרית שמונה נתונים על פעילות מוקד מד"א בעיר. היא גם לא מוכנה לנמק מדוע. בעירייה הבהירו שללא העברת המידע, העירייה לא תעביר כספים למד"א, ובמד"א מאיימים להשבית את הפעילות. האם זה הולך לקראת פיצוץ?

פורסם בתאריך:


צילום: דוברות מד"א

עברה כבר יותר מחצי שנה מאז שעיריית קרית שמונה ביקשה מהנהלת מד"א להעביר אליה נתונים על הפעילות של מוקד מד"א בקרית שמונה. המסר הועבר למד"א בדרכים שונות. בתכתובת חוזרות ונשנות, ובפגישה עם נציגי מחוז צפון במד"א. היו גם הבטחות שהנתונים יועברו, וזה לא קרה.

הנתונים האלה נחוצים לעירייה כדי לקבל תמונה מהימנה על הפעילות של מוקד מד"א בקרית שמונה, ובכל האזור שהמוקד משרת. סגן ראש העירייה, מישל בן שימול, מסביר מדוע לעירייה כל כך חשוב לקבל את הנתונים.

"אנחנו רוצים לשדרג את מערך רפואת החירום בעיר", אומר בן שימול. "אנחנו מתכוונים גם לגבש תוכנית ולהגיש אותה לאישור משרד הבריאות. אנחנו לא יכולים לבנות תוכנית מבלי שיש לנו נתונים מדויקים. זה יהיה מאוד לא רציני אם נבוא בדרישות, מבלי שיש לנו גיבוי של נתונים שמצדיקים את אותן דרישות".

 

במד"א, ככל הנראה, לא מוכנים להעביר את הנתונים, גם אם הם לא אומרים זאת במפורש. אחרת, אין הסבר לעיכוב של יותר מחצי שנה בהעברת הנתונים. לבן שימול אין הסבר מדוע מד"א לא מעבירים את המידע הנחוץ.

גם בתגובה שנמסרה מהנהלת מד"א, אין שום נימוק מדוע לא הועברו הנתונים. בתגובה נאמר: "עיריית קריית שמונה בוחרת להתנהל בחוסר אחריות ובאופן העלול לסכן חיי אדם. ככל שהעירייה אכן תחליט לקשור בין הדברים ולהפסיק את התשלומים למד״א, יופסק השירות לאלתר והאחריות כולה תוטל על העירייה. מד"א לא תאפשר לאף גורם להלך עליה איימים בנושא התקציבים".

מכיוון שבמד"א לא מוכנים לספק שום הסבר לאי העברת הנתונים, אפשר רק לנסות לנחש מדוע הם נוקטים במדיניות כזאת. יתכן וזה קשור לתחרות שקיימת בין מד"א לבין ארגוני רפואת חירום אחרים, כמו "איחוד הצלה", למשל.

צילום: איחוד הצלה

אם מד"א לא מעבירים נתונים על היקף הפעילות, קשה לדעת האם התמיכה שהם מקבלים מהרשות המקומית היא מוגזמת או לא. העירייה לא יכולה לבדוק אופציה של התקשרות עם איחוד הצלה, כי  אין בידיה שום מידע על היקף הפעילות.

על פניו זה נראה כאילו הסיפור הזה הולך להתפוצץ, משום שבעירייה מבהירים שלמרות האיום של מד"א להפסיק פעילות, הכסף יועבר למד"א רק לאחר שהנתונים יועברו לידי העירייה. ברור אפוא שיש כאן משחק של כיפופי ידיים. כל צד בוחן את הנחישות של הצד האחר.

השבתת הפעילות של מד"א בגלל אי העברת תקציב היא מאוד בעייתית. אפשר להסיק זאת מהסצנריו הבא. אם חלילה מתרחשת תאונת דרכים, ויש ברכב שני פצועים, אחד תושב קרית שמונה, והשני, תושב אחד הקיבוצים בסביבה. האם הפאראמדיקים של מד"א יטפלו רק בתושב הקיבוץ, ויימנעו מטיפול ופינוי של תושב קרית שמונה?

באתר האינטרנט של מד"א מופיע הקוד האתי של הארגון, ובו נאמר: "שמירה על שוויוניות: להעניק סעד ולספק דם ומוצריו לכל נזקק, תוך הימנעות מאפליה על רקע לאום, דת, מין, גיל, מעמד, השתייכות פוליטית או השקפת עולם". עכשיו אולי צריך להוסיף אי אפליה על רקע מקום מגורים ותשלום מראש של הרשות המקומית.

איך כל זה ייגמר, קשה לדעת. בינתיים כל צד מתבצר בעמדתו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
יש דרכים אחרות ליתנהל
קרנף | 18:23   19.09.19