יום חמישי, 09 באפריל 2020, ט"ו ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

למה בגוש חלב?

אלמונים ניקבו גלגליהם של עשרות מכוניות בכפר (ג'יש) גוש חלב, וצוירו כתובות נאצה. זה אינו המקרה הראשון של פשע שנאה בגוש חלב, וזה מעלה את השאלה מדוע נבחר הכפר הזה כמטרה

פורסם בתאריך:


תושבי הכפר גוש חלב (ג'יש) שהשכימו קום גילו להפתעתם שמישהו הגיע בלילה וניקב את צמיגיהם  של עשרות מכוניות. בנוסף רוססה כתובות נאצה על מבנים, בהן נכתב: "יהודים להתעורר", "להפסיק להתבולל".

כוחות משטרה שהוזנקו למקום, אספו ממצאים בזירה ופתחו בחקירת האירוע. כיוון החקירה העיקרי יתמקד ככל הנראה בפעילים של הימין הקיצוני. הזירה העיקרית של פעילים אלה היא ביהודה ושומרון, אבל מעת לעת מתרחשים פשעי שנאה ותג מחיר גם בגליל.

אנשי המשטרה מתעדים ראיות בגוש חלב

האירוע הקשה ביותר שאירע בגליל היה הצתת כנסיית הלחם והדגים, שגרמה לנזק כבד למבנה אשר נחשב לאחד המקומות המקודשים לנצרות. 

האירוע בגוש חלב הוא כבר השלישי במספר, וזה כמובן מעלה את השאלה מדוע הכפר הזה הפך למטרה לפעילי הימין הקיצוני. מדובר בכפר שרוב האוכלוסיה בו היא נוצרית מרונית, ורק מיעוטה מוסלמי.

הכתובת שרוססה בכפר אינה קשורה לאירועי תג מחיר, משום שהאוכלוסיה בכפר הזה חיה את חייה בשכנות טובה עם הישובים היהודיים בסביבה. מי שריסס את הכתובת הזו שייך לחוגים קיצוניים שרואים סכנה דווקא במגמת ההתקרבות בין יהודים ונוצרים במדינת ישראל.

בגוש חלב פועלת עמותת ארם, עמותה ארמית נוצרית בישראל. העמותה הזו מטפחת את המורשת הארמית, ופועלת לקירוב הלבבות בין יהודים ונוצרים בישראל. העמותה גם מעודדת צעירים נוצרים להתגייס לצה"ל

בראש העמותה עומד שאדי חלול, רב סרן במילואים, שפועל רבות לקידום יעדי העמותה. הבוקר בעקבות האירוע הקשה הוא אמר: "יחד עם תומכינו הרבים, אנו מגנים את הפיגוע הטרוריסטי היום בגוש חלב.

"אנו נפעל יחד עם כל התושבים למען פיצויים בהקדם, ולמען עצירת מחבלים, שלכאורה נראים יהודים קיצונים. זו פעם שלישית ברציפות ביישוב. המשטרה ושב"כ נדרשים לטפל בזה לעשות בדק בית רציני מי החוליה ששמה את כפרנו גוש חלב על כוונתה".

שאדי חלול מטפל בפיצוי על הנזקים עם פקידת מס רכוש

מבחינת פעילי הימין הקיצוני עצם הרעיון של קירוב לבבות בין יהודים ונוצרים הוא לצנינים בעיניהם. הם מפרשים זאת כסכנת התבוללות, בלי קשר לשאלה האם באמת יש תופעות של התבוללות או לא.

אחת הסיבות האפשריות להפיכת גוש חלב למטרה לימין הקיצוני היא הקרבה לצפת. בצפת מתגוררים פעילים של הימין הקיצוני שקיבלו צווי הרחקה משטחי יהודה ושומרון.

כך למשל אחד הפעילים המרכזיים שהשתקע בצפת הוא נכדו של הרב כהנא, מאיר אטינגר, שהוגדר על ידי השב"כ כיעד מספר אחת של המחלקה היהודית. גם הוא הגיע לצפת בעקבות צו הרחקה מיו"ש.

תושבים מצפת סיפרו שאותם פעילי ימין קיצוני מגיעים לצפת, ומתחזקים מבחינה דתית בקברות הצדיקים המפוזרים כאן באזור. קל להם יחסית להיטמע בתוך האוכלוסיה שכוללת לא מעט חסידי ברסלב, אשר לפחות במראה החיצוני נראים מאוד דומים לנערי הגבעות.

אותם פעילי ימין קיצוני שהורחקו מיו"ש, אינם יכולים יותר לפעול בזירה החמה של המאחזים הבלתי חוקיים. לכן הם מחפשים מטרות בגליל, וגוש חלב הוא ישוב קרוב מאוד לצפת. קל יחסית להגיע לשם, וקל גם לחזור ולהיטמע בסביבה הצפתית בה קשה לזהות אותם".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: