יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

מחכים כבר חודש לנתונים ממד"א

פורום ציבורי חדש בשם "מצפן לבריאות" פועל לקידום נושא הבריאות בצפון. כדי להבין כיצד אפשר לקדם את זמינות האמבולנסים באזור הם ביקשו נתונים ממד"א. עבר כבר חודש והנתונים לא הועברו אליהם

פורסם בתאריך:


הנושא של איכות שירותי הבריאות באזור הצפון מטריד מאוד את התושבים באזור אצבע הגליל וצפון הגולן. במהלך השנים האחרונות הוקמו גופים שונים שפעלו בנושא הזה כמו "שינוי כיוון", ו- "הגיע זמן גליל", ו-"הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל"

עכשיו יש התארגנות חדשה של תושבים מאצבע הגליל שהחליטו לפעול בנושא, והפורום שהם הקימו נקרא "מצפן לבריאות".

בפרסום שהם הוציאו נאמר: "בתחילת חודש מאי יצאנו לדרך עם הקמת גוף אזרחי לקידום הבריאות באצבע הגליל ואנו פועלים כעת בשלושה תחומים: רפואת חירום, רפואה מקצועית ובית חולים 'זיו'.לציבור כאן יש כוח אדיר להשפיע, ולכן אנו קוראים לכם להצטרף ל"מצפן לבריאות" ולהרחיב את המעגלים ואת ההשפעה!"

בינתיים הספיקו חברי הפורום לקיים מפגש עם הנהלת עיריית קרית שמונה, ועם מישל בן שימול, שממונה מטעם העירייה על קידום נושא הבריאות. הדיון התמקד בנושא רפואת החירום, כשעל הפרק נדונה הבעיה של מחסור בצוותי אמבולנסים.

בעקבות הפגישה כתבו חברי הפורום: "המצב כיום הוא שיש צוות של נט"ן (ניידת טיפול נמרץ) אחד בכל משמרת, ובשל מרחקים גדולים בין הישובים לבין בית החולים, קורים מקרים רבים בהם צוות הנט"ן אינו פנוי ובמקומו מגיע אמבולנס לבן אשר אין ביכולתו לספק את הטיפול המתאים - התוצאה לכך לא פעם, היא מוות!"

חברי הפורום סברו שכדי להתחיל לפעול לשיפור הזמינות של פינוי לבית חולים באמצעות נט"ן, צריך קודם כל שתהיה בידי הפורום תמונת מצב מדויקת, כדי שגם ניתן יהיה להשוות אותה לאזורים אחרים בארץ.

במד"א פועלים על פי סטנדרטים קבועים. מספר האמבולנסים והצוותים המאיישים אותם, הם נגזרת של מספר התושבים באזור. לכן אם לוקחים בחשבון רק את הנתון הזה, הרי שהאזור של אצבע הגליל וצפון הגולן לא מקופח ביחס לאזורים אחרים בארץ.

אבל בשטח המציאות יותר מורכבת, וצריך לקחת בחשבון עוד פרמטרים, כמו מרחק מבית חולים, מרחק בין הישובים ועוד. אם לדוגמא אמבולנס יוצא לקריאה לקיבוץ אלרום בצפון הגולן, הנסיעה לקיבוץ, ומשם לבית החולים זיו בצפת, ובחזרה לקרית שמונה לוקחת שעתיים לפחות.

אלה שעתיים שאין בהם מענה, פרט למוקד הרפואי בקרית שמונה, שבו אין רופאים שמתמחים ברפואת חירום. צוות הנט"ן הוא האופציה היחידה שיכולה לשלב טיפול חירום תוך כדי פינוי מהיר לבית החולים.

לכן הנתונים שנמצאים בידי מד"א על מספר הקריאות, יעדיהם, זמני ההגעה ועוד, הם חיוניים כדי שניתן יהיה להציג אותם בפני הגורמים המחליטים במד"א ובמשרד הבריאות.

אבל במד"א לא ממהרים לשחרר את הנתונים הללו, למרות שכיום, בעידן הדיגיטלי, כל הנתונים נמצאים במערכת ממוחשבת ואפשר לשלוף אותם בלי יותר מדי טרחה.

פניה לתגובה נשלחה מטעם "צפונט" למד"א ביום ראשון בבוקר, ועד פרסום כתבה זו לא נמסרה תשובה.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: