יום שישי, 28 בפברואר 2020, ג' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

מקלט במחלוקת

דיירים ברח' כצנלסון בקרית שמונה מוחים על הפיכתו של מקלט ציבורי לבית כנסת, וטוענים שהוא מהווה מטרד. חבר מועצת העיר מש"ס, יהודה חיים אומר שאין שום הפרעה לדיירים, ושהעירייה מנסה למצוא מקום חלופי

פורסם בתאריך:


לפני כשנה פנו דיירים ברח' כצנלסון בקרית שמונה לעירייה והתלוננו על כך שמקלט ציבורי שנמצא ברחוב הזה הפך לבית כנסת. את הפניה יזם רונן בן זקן המתגורר בקרבת המקלט.

השבוע פרסם בן זקן פוסט בו הוא כתב: "אנחנו, תושבי רחוב ברל, התוודענו ביום בהיר אחד, לכך שנפתח בית מדרש ובית כנסת מתחת לבית שלנו ועל חשבון המקלט שאמור לשמש אותנו בחרום.

"מאז חיינו הפכו גהנום. בכל שעות היום עד שעות הלילה המאוחרות יש מוסד ציבורי שמושך אליו 15-30 איש, שבאים להתפלל וללמוד תורה. כל אחד מגיע עם המכונית שלו, מחנים את המכוניות על מדרכות, במפרץ אוטובוס בחניות השכנים, מרעישים ומלכלכים".

"כולנו יהודים, אוהבי מסורת. תפילה ולימוד תורה הם דבר שאנחנו בעדו. אין במחאתנו על הפקעת המקלט שלנו להתפרש בשום צורה דתית או פוליטית.

"אנחנו דורשים להחזיר את המקלט לכשירות לחרום ולהחזיר את השקט והשלווה שהיתה ברחוב עד להקמת בית המדרש, שהוקם בלי שום חשיבה על חניה והתאמה לאופי השכונה".

עניין המקלט נבדק על ידי מבקר העירייה, והוא שלח מכתב למנכ"ל העירייה במהלך חודש פברואר 2019, ובו המליץ להפסיק לאלתר כל פעילות במקום מכמה נימוקים. ראשית, ההיתר להשתמש במקלט לא עבר בתהליך מסודר בוועדת ההקצאות.

שנית, עמותת אור בקריה שמפעילה את בית הכנסת הפרה תנאים עליהם התחייבה, ובהם לא לקיים בניה במקלט ללא אישור כתוב מראש ממנהל הביטחון בעירייה, הקפדה על נהלי פיקוד העורף כי לא ימצא במקלט ציוד או ריהוט קבוע או כבד התופס יותר מ-20 אחוז משטח המקלט, ולא להחנות מכוניות של המשתמשים במקלט ברח' ברל או בסמוך למקלט.

כמה חודשים אחר כך, ביוני 2019, התקבלה החלטה בוועדת ההקצאות, שעל פיה על העירייה לקבל את המלצת מבקר העירייה ולהוציא הוראה לפינוי המקלט.

חצי שנה מאוחר יותר, בדצמבר 2019 הועבר לקב"ט העירייה מכתב מטעם עליו חתומים רונן בן זקן ובלה סעדיה, בשם דיירי הרחוב,  ובו פורטו שינויים שנעשו במקלט, שלטענת הכותבים, אסורים על פי חוק.

השינויים, לטענת הכותבים, כוללים הנמכת התקרה, הדבקת קרמיקה, הכנסת ציוד שתופס יותר מ-20 אחוז משטח המקלט ופירוק ציוד החירום שהיה בו. במכתב התבקש קב"ט העירייה לבחון שוב את האישור שניתן להפיכתו לבית כנסת, ולפעול לפינוי המקלט.

חשוב לציין שההקצאת המקלט לשימושה של עמותת אור בקריה נעשתה עוד בקדנציה הקודמת. זה מציב בעיה בפני הנהלת העירייה הנוכחית. יותר קל לא לאשר בקשה מראש, מאשר לדרוש פינוי, אחרי שהמקום פועל כבר כמעט שנתיים.

בעירייה אומרים כי הם פועלים למציאת מקום חליפי, וחבר המועצה יהודה חיים, מסיעת ש"ס, טוען שמדובר בצרות עין. "אין שום הפרעה לדיירים", אומר חיים. "המתפללים כבר לא מחנים את מכוניותיהם בקרבת המקלט, ואין שום רעש, כי הם נמצאים בתוך המקלט, מתפללים ולומדים תורה.

"לגבי מצבו של המקלט. הוא טוב היום בהרבה ממה שהיה קודם לכן. אני יודע שפיקוד העורף מעודד שימוש במקלטים למטרות חברתיות או דתיות, כי כך שומרים טוב יותר על המקום. לכן הטענות חסרות שחר, ולמרות כל זאת, אנחנו מנסים למצוא מקום חליפי".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: