יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

מרגש לשמוע את "התקווה" על אדמת גרמניה

בביקור בעיר התאומה ממינגן בגרמניה למדו חברי המשלחת של עיריית קרית שמונה על פרויקט "אבני נגף", המנציח את זכרם של אנשי הקהילה היהודית של עיר זו שנספו בשואה, וגם הכירו את היהודיה היחידה בעיר, אפרת פאן, ישראלית לשעבר, שעוסקת בטיפוח הקשרים בין ישראל לגרמניה.

פורסם בתאריך:


העיר ממינגן בגרמניה היא עיר ציורית במחוז בוואריה, שנוסדה עוד בתקופה הרומית, החלק העתיק שבה מלא בטירות וארמונות. זו אחת הערים העתיקות השמורות ביותר בדרום גרמניה.

העיר הזו נמצאת בברית ערים תאומות עם קרית שמונה. הברית הזו נחתמה עוד בזמנו של ראש העיר, חיים ברביבאי, ולא חודשה מאז.

לפני מספר ימים חודשה הברית בטקס מרגש מול בניין העירייה של ממינגן. ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, חתם על חידוש הברית, ואמר לאחר מכן. "החלק הכי מרגש היה כאשר ההמנון הלאומי שלנו, התקווה, נוגנה במהלך הטקס.

"באנו לא רק כנציגי קרית שמונה, אלא גם כנציגי מדינת ישראל, ויש משמעות גדולה לכך שההמנון מנוגן בעיר שהיתה בה קהילה יהודית שמרבית חבריה נספו בשואה".

כל ביקור של משלחת מישראל בגרמניה לא יכול שלא להיות קשור באופן כלשהו לזכרון השואה. כך היה גם בביקורה של המשלחת מקרית שמונה. חברי המשלחת סיירו בעיר, וביקרו במצבת זיכרון ליהודי העיר שנספו בשואה.

מצבת הזיכרון לזכר יהודי ממינגן שנספו בשואה

לא רק מצבת זיכרון יש לזכר הנספים, אלא גם הנצחה בדרך מיוחדת מאוד המכונה "אבני נגף". זהו פרויקט הנצחה מתמשך בערים שונות באירופה, שיצר האמן גונטר דמניג. "אבני הנגף" של דמניג, משולבים במדרכה ומצוינים בהם שמות יהודים שנספו בשואה, במטרה להזכיר לעוברים ושבים את קורבנות הנאציזם. 

אבני נגף על המדרכה בממינגן

נכון לסוף שנת 2018 הונחו מעל ל-70,000 אבני נגף בערים רבות ברחבי אירופה. השמות שמוטבעים באבני הנגף הם של יהודים שהתגוררו באותו בית שמולו הוצבו אבני הנגף, וכך גם בממינגן. בכל מקום שמטביעים בו את אבני הנגף, מתקיים טקס אליו מוזמנים בני משפחה של הנספים.

חשוב לזכור שעוד בטרם החלה מלחמת העולם השניה, יהודי גרמניה סבלו מרדיפות והשפלות פומביות החל מעליית הנאצים לשלטון ב- 1933. כך היה גם בממינגן, וחברי המשלחת ביקרו בבית שבו היו מרכזים את היהודים, לפני שהוציאו אותם לתהלוכות השפלה ברחבי העיר.[

הבית בו רוכזו היהודים וממנו הוצאו לצעדות ההשפלה

לאורך כל הביקור זכו חברי המשלחת לסיוע צמוד מאישה בשם אפרת פאן, ששימשה כמתורגמנית ומדריכה. פאן היא ישראלית לשעבר, והיא היהודיה היחידה שמתגוררת במקום. היא הגיעה לממינגן לאחר שנישאה לבן המקום. כיום היא פעילה באירגון ששמו "ממינגן דיג", שעוסק בטיפוח הקשרים בין ישראל לגרמניה.

אפרת פאן, במרכז, עם אביחי שטרן והרל"ש פאר לרדו

"חבר המועצה אלכס קרצ'ון, שהשתתף במשלחת, מספר: "הביקור הזה היה באמת מיוחד, והרבה זה בזכותה של אפרת. בסוף הביקור היא אמרה שמאוד קשה לה שאנחנו עוזבים, כי לעיתים נדירות היא זוכה לביקורים של אנשים מישראל, וגם עבורה הביקור שלנו היה חוויה מיוחדת במינה".

סיור וירטואלי ברחובות ממינגן

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: