יום רביעי, 20 בנובמבר 2019, כ"ב חשון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

משחק התדמיות

מדוע סטודנטים מעדיפים לגור בקיבוצים ולא בקרית שמונה, גם כשמדובר בתנאי דיור ירודים? האם הסטודנטים מעדיפים בכל מחיר את החוויה הכפרית, או שהתדמית של קרית שמונה לא מספיק טובה בעיניהם? בעירייה מקדמים תוכניות למגורי סטודנטים, ומשוכנעים שגם התדמית תשתנה כתוצאה מכך

פורסם בתאריך:


חופשת הקיץ בעיצומה, וזה הזמן שבו סטודנטים מחפשים דיור לקראת שנת הלימודים הבאה. כך עושים גם רבים מהסטודנטים הלומדים במכללת תל חי. הם צריכים להחליט, האם הם יעדיפו את האופציה הכפרית, באחד הקיבוצים או המושבים באצבע הגליל, או שיבחרו באופציה העירונית בקרית שמונה.

הנתונים ממחישים שרוב הסטודנטים מעדיפים את האופציה הכפרית, גם כאשר מדובר בתנאי מגורים יירודים, וגם כאשר המחיר גבוה משמעותית מהשכרת דירה בקרית שמונה.

הנושא הזה הועלה לרשת הפייסבוק על ידי מעוז יונה, תושב קרית שמונה, שכתב:  "משגע אותי שאנשים פשוט מחפשים דירות להשכרה רק לא בעיר!!!!! עצוב מאוד חייבים לתקוף את הדבר הזה שהעיר תוכל להצעיד עצמה, ההכנסות לא רק לבעלי הדירות גם לרשות וגם לבעלי העסקים".

הדברים האלה עוררו לא מעט תגובות, שהמחישו שאכן יש כאן בעיה. ירון בן עזרי, פעיל חברתי ותיק, הסביר כך את התופעה: "צריך להבין את הפרוטו טייפ של סטודנט ממוצע בתל חי. מי שרוצה להשקיע את כל כולו בלימודים הולך לאוניברסיטה. לתל חי באים בכדי ללמוד, אבל במרחב כפרי ובקצב חיים איטי יותר. המרחב הכפרי באזור נותן מענה לא רע לסטודנט הממוצע שבא לאזור - נחל, עצים, ירוק ושקט".

צילום: גילה ברנד

חיזוק לדבריו של בן עזרי הגיע מכינר עשור, שהוסיף: "יתכן מאוד ומי שמגיע ללמוד במכללות אלו(כולל תל חי) מחפש יותר את איכות החיים הכפרית מאשר את זו העירונית, ולא משנה עד כמה תהיה העיר הסמוכה למכללה ראוייה למגורים".

קרית שמונה נמצאת כבר שנים רבות בתחרות מול הישובים הכפריים מסביבה. לא מעט תושבים מקרית שמונה עברו להתגורר בהרחבות הקהילתיות, שמציעות אורח חיים כפרי. הדיעה בקרב הציבור הרחב היא שההרחבות בקיבוצים עדיפות כמקום מגורים, גם אם בפועל, כשעושים את המאזן בין יתרונות לחסרונות, ההבדל זניח. 

תחום הנדל"ן שבוי בעולם של תדמיות, וכך גם בגליל העליון. קחו למשל את  התחרות המסחרית בין ראש פינה לחצור הגלילית. כשהקימו את קניון גליל עליון, בכניסה לחצור, הוא הפך מיד למרכז מסחרי מצליח, ויזמים עמדו בתור כדי לשכור בו חנויות.

כמה שנים מאוחר יותר הקימו את סנטר הגליל בראש פינה. לכאורה לא היה לסנטר הגליל יתרון כלשהו על קניון גליל עליון, שניהם יושבים על כביש 90, בקניון גליל עליון יש גם תחנה מרכזית, וגם סניף של שופרסל, שני מוקדים מושכי קהל.

למרות זאת, סנטר הגליל פרח, בזמן שקניון גליל עליון הלך דעך. וכיום, בזמן שבקניון גליל עליון יש חנויות ריקות הממתינות לשוכרים, בראש פינה ממשיכים לבנות עוד ועוד מרכזים מסחריים. התדמית של ראש פינה, הישוב המבוסס, לעומת חצור הגלילית, שנתפסת כעיירת פיתוח בעלת תדמית ירודה, גרמה לניצחון המוחלט של ראש פינה בתחום הבילוי והמסחר.

בקרית שמונה הפער אינו קיצוני כמו בראש פינה מול חצור, אך יש בהחלט קושי תדמיתי. סטודנטים שמגיעים ממרכז הארץ ללמוד בתל חי, שבויים גם הם בתדמיות. נכון, הם מחפשים חוויה כפרית, אבל לא רק, גם התדמית של העיר קובעת.

בעיריית קרית שמונה מודעים לקושי, וחלק מהמהלכים שנעשים כיום נועדו לשבור את הפרדיגמה הזו. מיזם הפודטק, שבחודשים האחרונים החל להתקדם בקצב מהיר, יכול להעניק לעיר תדמית אחרת, חיבור של עיר ואקדמיה, ושל עיר עם תעסוקה איכותית.

הכיוון הנוסף הוא מעונות סטודנטים, אבל לא מהסוג המוכר, אלא משהו משודרג ואטרקטיבי. הפרויקט של הפיכת מרכז הקליטה הישן שנמצא קרוב למרכז העיר, למתחם מגורים סטודנטיאלי, יוכל לתת פיתרון מגורים ברמה גבוהה ל-300 סטודנטים.

הפרויקט הזה לא יוכל לתת חווייה כפרית לסטודנטים, אבל הוא יוכל לתת אלמנט נוסף שיש בקיבוצים, וחסר בדירות פרטיות בקרית שמונה, והוא חיי קהילה סטודנטיאלים. הפרויקט הזה מתוכנן עם דגש על הקטע הקהילתי.

שכר הדירה בפרויקט הזה יהיה בן 1,800 ל-2,200 שקלים. וזה כולל גם: 1,500 מ"ר שטחים משותפים, הכוללים לובי עם בר, מתחם לימודים, חדר כביסה, בית כנסת, חלל לפעילות ספורטיבית ורסטילית כגון יוגה או TRX וחצר עם פינות ישיבה ומסך ענק.

השאלה המסקרנת היא מה יעדיפו הסטודנטים, מגורים חדשים ברמה גבוהה עם כל השירותים שמסביב, בסביבה עירונית, או דירה ישנה וצפופה עם דשא מסביב באחד הקיבוצים בסביבה? את זה נוכל לדעת בשנת 2022, כאשר הפרויקט יושלם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: