יום חמישי, 06 באוגוסט 2020, ט"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

עוד ארוכה הדרך לאוניברסיטה

שר החקלאות, אורי אריאל, ויו"ר הוועדה לתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, פרופ' יפה זילברשץ, התארחו במכללה האקדמית תל-חי ובמכון המחקר מיגל. הביקור הוא חלק מהמאמץ של המכללה להפוך לאוניברסיטה בשיטת הסיפוח הזוחל, אבל נראה שללא לובי פוליטי חזק, יהיה קשה להשיג את המטרה

פורסם בתאריך:


למכללת תל חי יש מטרה, להפוך לאוניברסיטה ביום מן הימים. במצב הנוכחי קשה מאוד, ואולי בלתי אפשרי להשיג את המטרה הזו. לכן במכללה לא קוראים לילד בשמו, אלא מנסים להשיג מטרות צנועות יותר, כמו למשל  מתן הסמכה להענקת תואר לדוקטורנטים ע"י מיגל ותל- חי באופן עצמאי.

מתן הסמכה כזו יכול לשפר את מעמדה של המכללה כמוסד מחקרי, וגם לאפשר השגת תקציבי מחקר מהמל"ג (המועצה להשכלה גבוהה). השילוב בין המכללה לבין מיג"ל כמכון מחקר, מוכיח שיש כבר תשתית למהלך כזה, אבל אישור מהמל"ג עדיין אין.

לפני חודש וחצי ביקר שר החקלאות, אורי אריאל במכון מיגל, ושם העלו בפניו את עניין הסמכת הדוקטורנטים. השר אריאל הבטיח לבדוק את העניין מול המל"ג, וכך עשה. הוא שכנע את יו"ר הועדה לתכנון ותקצוב במל"ג, פרופ' יפה זילברשץ, להגיע יחד איתו לביקור במכללה ובמיגל.

בשבוע שעבר התקיים הביקור, ונושא הסמכת הדוקטורנטים עמד במרכזו. לאנשי המכללה ומיגל היה הרבה מה להראות לאורחים. מנכ"ל מכון המחקר מיגל דוד זיגדון ציין בביקור כי כיום יש שבעה דוקטורנטים שמונחים במיגל, בשיתוף עם אוניברסיטאות אחרות. שבעה דוקטורנטים אלה מצטרפים ל- 50 דוקטורנטים שהונחו על ידי חוקרי מיגל לאורך השנים.

הכתובת של הביקור הזה היתה כמובן פרופ' זילברשץ. היא זו שאחראית על תקציבי המחקר שהמל"ג מעניק לאוניברסיטאות בארץ. במל"ג יש רוב מוחץ לנציגי האוניברסיטאות הוותיקות. לאוניברסיטאות האלה יש עניין לשמור אצלם את תקציבי המחקר, ולא לחלוק אותם עם עוד מוסדות אקדמיים.

לכן פרופ' זילברשץ אמנם העניקה הרבה מחמאות למכללת תל חי ולמיגל, אבל לעניין הנחיית הדוקטורנטים היא אמרה: "ישנם קריטריונים של המל"ג שעל המוסדות לעמוד בהם בכדי שיוכלו להנחות דוקטורנטים באופן עצמאי".

פרופ' זילברשץ לא פירטה מהם הקריטריונים, והאם למכללת תל חי יש סיכוי לעמוד בהם. התשובה שלה למעשה לא אומרת כלום. בתל חי מקווים שהלחץ שהם מפעילים יחלחל, ושהמטרות יושגו בשיטת עוד דונם ועוד עז, אבל אי אפשר בינתיים לדבר על פריצת דרך.

בסופו של דבר מה שיכול לשנות את עמדת המל"ג זה רק לחץ פוליטי. זה מה שקרה במכללת אריאל שהפכה לאוניברסיטה. הלובי של מועצת יש"ע חזק בהרבה מזה של הצפון בכלל והגליל המזרחי בפרט. אשכול הרשויות של הגליל המזרחי והגולן לא מצליח לתרגם את השותפות הזו ללובי פוליטי בכנסת, כי אין לו צבע פוליטי אחיד וברור. לכן מכללת אריאל הפכה לאוניברסיטה, ומכללת תל חי עדיין לא.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: