יום שני, 16 בדצמבר 2019, י"ח כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

עוד ויכוח שמסתיים בדקירות ורצח

הרצח שאירע אתמול במפעל עוף הגליל בקרית שמונה, ממחיש את הקלות הבלתי נסבלת שבה ויכוח הופך לרצח, וזה קורה בדיוק באותו יום שבו אירע רצח ברמלה בגלל ויכוח על מקום חניה. בשנת 2010 אירע מקרה דומה בקרית שמונה, שהסתיים בפציעה קשה.

פורסם בתאריך:


אתמול אחר הצהריים התקבלה הודעה על אירוע דקירה במפעל עוף הגליל באזור התעשייה הדרומי  של קרית שמונה. הראשונים שהגיעו למקום היו אנשי מד"א. כשהם הגיעו, הם גילו צעיר עם פצעי דקירה בגופו. הוא היה כבר ללא דופק וללא נשימה. הפראמדיקים ניסו לבצע בו החייאה, אך ללא הועיל. הצעיר, בשאר חכרוש מכפר כנא, נפטר עוד בטרם ניתן היה לפנות אותו לבית החולים.

הדוקר נמלט מן המפעל, ובינתיים כוחות גדולים של משטרה שהגיעו למקום, החלו במצוד אחריו, ולבסוף לכדו אותו. המשטרה החלה בחקירת האירוע, ואתמול בערב הוצא גם צו איסור פרסום על פרטי החקירה. החשוד ברצח הובא היום להארכת מעצר בבית המשפט המחוזי בנצרת.

מכיוון שפרטי החקירה חסויים עדיין, לא ידוע האם הרצח אירע עקב ויכוח סתמי, או שהיה רקע קודם של עוינות בין הנרצח ובין החשוד ברצח. אבל גם אם היה רקע קודם, חוסר היכולת של אנשים לשלוט ביצריהם, והקלות שבה עימות מילולי הופך למקרה אלים שמוביל לרצח, ממחישה שיש כאן בעיה חינוכית ותרבותית.

שני המעורבים במקרה, הנרצח והחשוד ברצח, הם בני מיעוטים. הנרצח הוא בשאר חכרוש מכפר כנא, זהות החשוד ברצח עדיין לא פורסמה, אך אושר שמדובר בבן מיעוטים. זה לא יהיה מופרך לומר שהעובדה שמדובר בבני מיעוטים, מגדילה את הסיכוי שויכוח מילולי יהפוך לאלים.

הסטטיסטיקה אינה משקרת, מעל 90 אחוז מהדיווחים המשטרתיים על מעשי אלימות במחוז הצפון, מגיעים מהמגזר הערבי. משהו בקודים התרבותיים של חברה הזו מוביל בקלות רבה מדי ממחלוקת לתגובה אלימה.

זה נכון כמעט תמיד לגבי הגברים, נשים ערביות מעורבות במעשים כקורבן לאלימות, לא כמי שיוזם אותה. אצל הגברים הערביים, יש רגישות גדולה מדי לענייני כבוד. כל עלבון קטן יכול להפוך לאלימות מצד הנעלב.

לעיתים העלבון הוא בכלל לא אישי, אלא כלפי החמולה, או שזה עלבון שקשור לכבוד המשפחה. מספיק שצעיר ידבר עם צעירה, וזה ייתפס כסוג של חיזור, כדי שהאחים של אותה צעירה יחליטו לנקום.

זה לא שבחברה היהודית אין מקרים של ויכוחים שנגמרים ברצח, אבל זה יותר נדיר. זה קורה בדרך כלל בין צעירים שמבלים במועדוני ריקודים, כשהם רוויים באלכוהול. זה קורה גם בתוך המשפחה, ובתדירות גדולה יותר אצל משפחות של עולים, הן מאתיופיה והן ממדינות חבר העמים. ההגירה וקשיי ההסתגלות לארץ החדשה מובילים למשברים, שלעיתים מתבטאים במעשים קיצוניים.

מקרה שכמעט נגמר ברצח אירע בקרית שמונה בשנת 2010. בדירה ברחוב שפרינצק, אישה בת ארבעים תקפה את בן זוגה עם סכין מטבח, לאחר ויכוח ביניהם. שניהם היו שתויים. הבעל נפצע קשה. שני בני הזוג היו עולים חדשים מדינות חבר העמים, שהתגוררו בדירה צפופה של עמידר.

קרית שמונה אינה עיר אלימה במיוחד, לעיתים רחוקות יחסית מתקבלים דיווחים משטרתיים על מקרי אלימות. רצח זה עוד יותר נדיר. ברצח שאירע במפעל עוף הגליל המעורבים אינם תושבים מקומיים. זו ככל הנראה הסיבה שהסיפור לא גרם לזעזוע גדול בעיר.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
אני דווקא הזדעזעתי
נתן | 09:19   30.07.19