יום חמישי, 06 באוגוסט 2020, ט"ז אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

פינוי בינוי, האם זה אפשרי בקרית שמונה?

עיריית קרית שמונה מעוניינת ליזום תהליך של התחדשות עירונית באמצעות פרויקט פינוי בינוי. במרכז הארץ זה רווחי לקבלנים, בקרית שמונה לא. לכן העירייה מנסה לאגם משאבים ממשלתיים ותמיכה כספית, על מנת שיהיה משתלם לבצע את התוכנית.

פורסם בתאריך:


לפני שבוע התקיים דיון באולפן YNET, שעסק בתמ"א 38, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. בדיון השתתף גם סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, היזם והקבלן יהודה כתב. כתב התייחס לכך שתמ"א 38 יועדה במקור לערי הפריפריה, ובפועל יושמה רק במרכז הארץ, כי רק שם היא היתה רווחית.

"אני בעד הפריפריה", אמר כתב, "והיום אני מנסה לעשות תוכנית פינוי בינוי גדולה בקרית שמונה, למרות שזה גם פילנטרופי, היא תהיה בסוף. זה איגום משאבים, ובסוף אני אצליח שם. התחדשות עירונית לא הצליחה בפריפריה, כי היה ברור שזה לא כלכלי".

אם התחדשות עירונית לא כלכלית בפריפריה, מדוע יהודה כתב מנסה לקדם פרויקט כזה בקרית שמונה? בראיון ל"צפונט" הוא אומר: "זה לא כלכלי, כי ערך הקרקע אפסי, אבל המדינה יכולה לסייע, למשל בזיכוי במס, או שבתמורה המדינה יכולה לתת שטחי השלמה בין גדרה לחדרה".

על פי תפיסתו של כתב, המדינה צריכה לתת בונוס כלשהו ליזמים, כדי שיהיה כדאי להם ללכת על פרויקט פינוי בינוי בפריפריה. כתב רואה את הנושא בעיניים נדל"ניות ואומר: "ברגע שאתה עושה את זה נכון, פרויקט פינוי בינוי מרים את העיר, ומעלה את ערך הדירות בה".

הרעיון של פינוי בינוי הוא לקחת אזור שבו יש בנייני מגורים ישנים ומוזנחים, לפנות את הדיירים לדיור חלופי זמני, להרוס את המבנים הישנים, ולבנות במקומם בנייני מגורים חדשים על פי סטנדרטים עדכניים, כשהבניינים החדשים יכילו יותר יחידות דיור ממה שהיה במקור.

מכיוון שמדובר בתוספת של דירות שחורגת מתוכנית המתאר הקיימת, צריך גם לשנות את תוכנית המתאר, וזה תהליך לא פשוט שמצריך אישור של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה.

בכלל, לא מדובר בפרויקט פשוט. צריך להתנהל מול הדיירים שאמורים להיות מפונים, לדאוג להם לדיור חלופי, לעיתים יש דיירים שמסרבים להתפנות, ואז אין מנוס מנקיטת צעדים משפטיים בהתאם לחוק "דייר סרבן".

"יש פה תהליך", אומר כתב. "טבעי שיהיו חששות, לכן חשוב להסביר לדיירים את כל ההיבטים, כמו למשל שבבניין החדש שהם אמורים לעבור אליו תהיה מעלית, והם יצטרכו לשאת בהוצאות אחזקתה. אבל מצד שני, הדיירים ירוויחו בגדול. לגור בבניין חדש בדירה מרווחת ומודרנית, זה תמיד משתלם, הן בגלל עליית ערך הנכס, והן בגלל השיפור באיכות החיים".

כתב ביקר בקרית שמונה וסייר בשכונות הישנות שבהן כדאי לבצע פינוי בינוי. הוא החליט להתמקד ברח' יעקב מלול, ובקצה הצפוני של שדרות תל חי.

"כדי שפרויקט כזה יצליח במקום כמו קרית שמונה", הוא אומר, "הרבה חלקים צריכים להתחבר בפאזל.

"צריכה להיות תמיכה ממשלתית משמעותית, צריך לעבור בהצלחה את כל ההליכים הבירוקראטיים, וצריך כמובן תמיכה וסיוע מהרשות המקומית. בקרית שמונה ראיתי שיש עם מי לעבוד. נפגשתי עם סגן ראש העיר, אופיר יחזקאלי, והתרשמתי מהרצינות והנחישות ללכת למהלך הזה".

עד היום לא בוצע שום פרויקט פינוי בינוי ביישובי הפריפריה, ובהחלט ייתכן שקרית שמונה תהיה חלוצה בתחום הזה. בעירייה מאוד מעוניינים לשקם את השכונות הישנות, ומעדיפים שזה יעשה במסגרת פינוי בינוי, ולא באמצעות פרויקטים של שיקום שכונות, או חיזוק מבנים.

אופיר יחזקאלי מסביר מדוע העירייה מעדיפה ללכת למהלך קשה ומורכב כל כך: "אנחנו לא רוצים לעשות טיפול קוסמטי, אלא ליזום התחדשות עירונית אמיתית.

"ישנם כמה בניינים בקרית שמונה ששופצו וחוזקו בשנים האחרונות, כמו ברח' יהודה הלוי, אבל היה טיפול חיצוני לבניין, והדירות מבפנים נשארו אותו הדבר. פינוי בינוי יכול לשנות את אופי השכונה מהקצה אל הקצה. זה תהליך יותר מסובך, שלוקח גם יותר זמן, אבל זה נכון וכדאי יותר בטווח הארוך.

כפי שיהודה כתב מבהיר, בלי תמיכה ממשלתית אין סיכוי לתוכנית הזאת להתממש בקרית שמונה, והשאלה המתבקשת היא האם הממשלה אכן תהיה מוכנה להשקיע סכומי כסף נכבדים בפרויקט כזה. ראש העיר, אביחי שטרן, אומר ששום דבר לא יזוז לפני שתקום ממשלה חדשה אחרי הבחירות.

אופיר יחזקאלי מבהיר שהכסף קיים במשרדי הממשלה, אבל הוא מפוזר בכמה תוכניות, ואם מאחדים את כולן, אפשר להגיע להיקף תמיכה כזה, שהפרויקט יהפוך לרווחי עבור הקבלנים.

כך למשל בפרויקט שיקום שכונות המדינה מקצה 165 אלף שקל לדירה. בתוכנית מגן הצפון, יש תמיכה ממשלתית של 100 אלף שקל לבניית ממ"ד, בתוכנית מחיר למשתכן כל תושב מקבל מענק 60 אלף שקל מהמדינה, והיזם מקבל גם עוד  40 או 60 אלף שקל. בסך הכל היקף התמיכות יכול להגיע ל-400 אלף שקל לדירה, לכן במקום לפזר את התמיכות האלה על פרויקטים נפרדים, יחזקאלי מעוניין לרכז את כל התוכניות ביחד לפרויקט פינוי בינוי, וכך זה יהיה כלכלי עבור הקבלנים.

שאלה מסקרנת נוספת היא כמה זמן ייקח כל התהליך, מעכשיו ועד קבלת המפתח לדירה החדשה. יחזקאלי מעריך שמדובר ב- 7 עד 10 שנים, והוא מוסיף: "יכולנו ללכת למשהו יותר קל, של חיזוק מבנים ושיפוץ חיצוני, והתושבים היו אומרים לנו תודה, אבל אנחנו מבינים שאין לנו ברירה.

"ברגע שיתחיל האיכלוס של שכונת יובלים, זה יוריד עוד יותר את הערך של הדירות בשכונות הישנות, לכן אנחנו צריכים לעשות מאמץ כדי לחדש את השכונות הישנות מן היסוד, רק כך נוכל להעניק לתושבים את איכות החיים שמגיעה להם".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
1
עסוק רק ביח"צ לעצמו
יח"צ ריק | 20:11   18.07.19