יום שישי, 05 ביוני 2020, י"ג סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

פתיחת עונת השיט בנחלי הגליל העליון נדחתה

עונת השייט בנחלי בגליל העליון לא נפתחה עדיין בגלל משבר הקורונה, ועדיין לא ברור מתי תוכל להיפתח. באתרי השיט חוששים שללא חידוש השיט בזמן הקרוב, הם לא יצליחו לשרוד.

פורסם בתאריך:


עונת השייט באינדי פארק ובקייקי מעין הגושרים, הייתה אמורה להיפתח ב- 1 באפריל. הכול נעצר בבת אחת עם התפשטות וירוס הקורונה. כל העבודה שנעשתה לאורך החורף בהכנת אתרי השייט, גיוס העובדים והכשרתם, הכל נעצר. כל זה קורה אחרי חורף שופע בגשמים, שמבטיח זרימה טובה בנחלים לאורך כל הקיץ.

הנה מה שאומרים ירון ולירז מרק, הבעלים של אתר השייט "אינדי פארק" ביסוד המעלה: "השנה בורכנו במשקעים רבים שהעלו את מפלס נהר הירדן שאף עלה על גדותיו במפגש התעלות ושמחנו עד מאוד לקראת פתיחת עונת השייט.

"לאורך כל החורף ביצענו עבודות היערכות לקראת הפתיחה, השקענו מעל מיליון שקלים, בין היתר בעבודות שדרוג האתר בהתאם לקו המים החדש, רכשנו 300 סאפים חדשים ועוד, אך הכל נעצר בבת אחת. מאחר ואנו חברה בע"מ ולא עסק מורשה, נאמר לנו שלא נקבל תמיכה או מענק.

"אם המצב יימשך כך, לא נצליח לשרוד ללא תמיכת הממשלה ומשרד התיירות. אנו משתדלים להעביר את הימים עם תקווה שבחודשים יולי ואוגוסט המצב ישתפר, נתגבר על וירוס הקורונה ונוכל לפתוח בשעה טובה את האתר.

"כעת דבר לא ידוע, אנו כבר נמצאים בהתמודדות כלכלית לא פשוטה ונראה, כי ההפסדים החריגים יגרמו לנזק עצום לאתר. אנו קוראים לממשלת ישראל להכנת תכנית סדורה בדחיפות, להקלות בתשלומים לענף התיירות ומתן מענקים על מנת שביום שאחרי הקורונה נוכל לפתוח את אתרי התיירות והשייט ולהתפרנס, כמו גם העובדים שלנו. באם זה לא יקרה ענף התיירות פשוט יקרוס ושיקומו עלול לקחת זמן רב במיוחד".

 שיט באינדי פארק

 גם בעמותת התיירות "ארץ הגליל" מודאגים מהמצב, מנכ"לית העמותה, דורית אלמליח: "האיום הכלכלי שהביא עמו הסגר בעקבות מגפת הקורונה, מרחף מעל כל תחומי הכלכלה והעיסוק, אולם התחום שספג את המכה הראשונה, החזקה והמידית ביותר, הינו ענף התיירות שנסגר בבת אחת, ללא תקופת הסתגלות והכנה והותיר מאות אלפי עובדים ועצמאיים מחוסרי תעסוקה ופרנסה.

"מדובר במשבר החריף ביותר שחווה הענף מימיו וכזה שבכוחו למחוק עמל של שנים רבות, באופן שתידרש תקופה ארוכה להתאוששות. ימי ראשית האביב היו אמורים לסמן את פתיחת עונת התיירות והשייט בגליל, עם צפי להכנסות גבוהות בפסח ותחילת חודשי הקיץ ובמקום זאת נוצר הסגר, ללא כל וודאות לגבי סיומו ומועד החזרה לשגרה, כך שהתיירנים אינם יכולים לתכנן קדימה ובוודאי לא לשווק את מוצרי התיירות.

"התעסוקה בענף התיירות הינה אינטרס לאומי משמעותי חשוב ועל הממשלה לפעול כבר עתה, כך שבשוך הסערה יהיו כלים להתמודדות עם השבר הכלכלי וניתן יהיה להתחיל בשיקומו של הענף במהירות ועל פי הנהלים החדשים.

"חובה לבנות תכנית עבודה מוסדרת והוגנת, תוך תמיכה בכלל עסקי התיירות, כבר מעתה, על מנת שלא יקרסו. גיבוש חבילת סיוע ייעודית, דחיית תשלומי ההוצאות הקבועות כמו שכירות, ארנונה ושאר מיסים והיטלים, שהצטברותם לחובה ללא כל הכנסה עלולה להוביל למצב של קריסה כלכלית וחדלות פירעון".

צילומים: תומר פדר

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: