יום רביעי, 19 בפברואר 2020, כ"ד שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

ראשי הרשויות דורשים יישום מיידי של תוכנית מיגון הצפון

בעקבות התקרית הביטחונית ליד מושב אביבים התכנסו ראשי הרשויות מהגליל והגולן ויצאו בדרישה משותפת אל הממשלה, לפעול במיידית ליישומה של תכנית מיגון הצפון.

פורסם בתאריך:


אחרי תקופה ארוכה של שקט בגבול הצפון, שוב חזר הגבול הזה להיות גבול חם. הירי של חיזבאללה באזור אביבים ותגובת הנגד של צה"ל הבהירו עד כמה המצב הביטחוני נפיץ, ושוב התעורר הפולמוס בנוגע לתוכנית מיגון הצפון.

ראשי הרשויות מהגליל העליון, הגליל המערבי והגולן, החברים בפורום קו העימות, התכנסו להתייעצות חירום ובעקבותיה יצאו שוב בדרישה לממשלה לתקצב לאלתר את תוכנית מיגון הצפון ולהוציאה לפועל בהקדם האפשרי.

מדובר בתוכנית שעל פיה יוקם ממ"ד בכל בתי המגורים הנמצאים עד מרחק 40 ק"מ מגבול הצפון, ובנוסף ימוגנו כל המבנים הציבוריים במרחב הזה. העלות הכוללת של התוכנית היא 5 מיליארד שקלים בפריסה של 10 שנים.

הנה מה שאמרו בכינוס שלושה ראשי רשויות מהאזור. ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר: "עלינו לדרוש את מה שמגיע לנו על פי החלטת הממשלה ככתבה וכלשונה. אם למדינת ישראל יש אחריות על הצפון כמו על הדרום והמרכז, הם צריכים ליישם את כל סעיפי התכנית".

ראש המועצה האזורית מרום הגליל, עמית סופר: "אתמול קיבלנו תזכורת קריטית לחשיבות העליונה שיש להגדלת המוכנות. את תכנית המיגון אין לאף אחד פריבילגיה שלא להוציא אל הפועל".

ראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ: "יש עשרות אלפי ילדים שהם ללא מיגון. בגליל עליון כמו ברשויות אחרות זמן התגובה הוא 0. לכן חובה למגן את כל מבני הציבור עד סוף 2020. זה אפשרי, התקציב ישנו, התכניות קיימות, אך בפועל שום דבר לא קורה".

ראשי הרשויות עשו את מה שהיה מצופה מהם, להציף את הנושא מחדש בכל פעם שתשומת הלב הציבורית מופנית לנעשה בגבול הצפון, אבל הסיכוי שהקריאה הזו תמצא אוזן קשבת בממשלה אינו גדול.

לכך ישנן כמה סיבות. ראשית, הממשלה החדשה שתקום תצטרך, עקב הגרעון בתקציב, לבצע קיצוץ דרסטי, וכאן מדובר בתוכנית עם עלות כספית גבוהה מאוד. שנית, מדובר באירוע נקודתי ולא במציאות מתמשכת. בעוטף עזה החליטו למגן, רק כשנוצרה מציאות יום יומית של אירועים ביטחוניים.

הסיבה השלישית היא שלאזור הצפון אין לובי פוליטי חזק כמו ליישובי יהודה ושומרון, וזאת משום שהתפלגות ההצבעה בבחירות באזור הצפון לא שונה מהותית מההתפלגות הארצית.

הסיכוי היחידי להתקדמות כלשהי ביישום התוכנית הוא במידה ואביגדור ליברמן יציב את מימושה כתנאי להצטרפותו לממשלה. ליברמן כשר ביטחון יזם בשעתו את התוכנית וקידם אותה. עד כמה הוא מחויב לה כיום קשה לדעת, ונכון להיום יש חוסר ודאות גדול בנוגע למה שיקרה אחרי הבחירות.

 יו"ר יישובי קו העימות, ראש המועצה האזורית מטה אשר, משה דוידוביץ, מודה שאין לתושבי הצפון לובי פוליטי חזק, אבל הוא אופטימי. "אנחנו עכשיו, ראשי הרשויות בצפון כמו דבוקה אחרת, מאוחדים בעניין הזה, לכן אני מאמין שנצליח".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: