יום רביעי, 05 באוגוסט 2020, ט"ו אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

רובה האירוסופט עבר הסבה לנשק קטלני

בלשי משטרת ישראל ולוחמי משמר הגבול תפסו רובה שהוסב ל- M-16 בבית מגורים בכפר טובא זנגרייה. הבוקר הוגשו כ"א ובקשה למעצר עד תום ההליכים כנגד הנאשם. זה קורה באותו שבוע שבו שני מנהיגי כנופיה מטובא זנגריה מתקבלים בתהלוכת ניצחון לאחר שחרורם מהכלא.

פורסם בתאריך:


שני אירועים שלכאורה אין ביניהם קשר, התרחשו לאחרונה בטובא-זנגריה, אך שניהם ממחישים שלא מעט תושבים בכפר הזה סבורים שהחוק לא חל עליהם, אלא רק הנאמנות לחמולה.

המקרה הראשון  אירע בתאריך 21.11.19 המשטרה ביצעה בוצע בכפר, ובמסגרתו נתפס רובה הנחזה כרובה מסוג M-16 מחסנית עם תחמושת וחלקי נשק אחרים בבית מגורים.

במסגרת החקירה התברר כי הרובה במקורו היה רובה מסוג איירסופט אשר יועד לירות כדוריות פלסטיק, בבדיקות שנערכו במעבדת הנשק של משטרת ישראל נקבע כי הרובה עבר הסבה לנשק אשר מסוגל לירות תחמושת המתאימה לרובה מסוג m-16, כמו כן מסוגל להמית אדם. 

מעצר הנאשם (24, טובא זנגריה) הוארך מעת לעת בבית המשפט והיום הוגשו כנגדו כתב אישום בעבירות של החזקת נשק שלא כדין, החזקת אבזר של נשק או תחמושת, ובקשה למעצר עד תום ההליכים בבית משפט השלום בקרית שמונה. 

בהודעה המשטרתית נאמר כי "משטרת ישראל תמשיך במאבק בשימוש והחזקת אמצעי לחימה אשר נעשה בהם שימוש במסגרת סיכסוכים בחברה הערבית ותפעל בנחישות על מנת להביא את העבריינים לדין למען שלומו ובטחונו של הציבור".

בעקבות ריבוי מעשי הרצח ושימוש בנשק חם במגזר הערבי, נשמעו הרבה טענות כלפי המשטרה, ונטען כי המשטרה לא עושה די כדי להדביר את האלימות ביישובים הערביי. ראשי הציבור הערבי, שהשמיעו את הטענות האלה, סירבו להכיר בכך שמדובר בתופעה הנובעת ממנטליות ומסולם ערכים קלוקל שמאפיין את החברה הערבית.

משהו מאוד יסודי מקולקל מבפנים בחברה הערבית, והשבוע זה הומחש באופן בולט במיוחד במה שקרה בטובא זנגריה. שני עבריינים, מנהיגי כנופייה שעסקה בגביית דמי חסות, שוחררו  מהכלא, והתקבלו בכפר בתהלוכה חגיגית, עם מוסיקה, דהרת סוסים, צפירות של נהגי המכוניות, ויריות באוויר. 

לצפייה בתהלוכה לחצו כאן

גולן ופרג' הייב הפכו לגיבורים של טובא זנגריה. השניים עמדו בראש הכנופייה שהטילה את אימתה על תושבים רבים בכל רחבי הגליל. השניים עסקו בגביית דמי חסות, ובעלי עסקים רבים שילמו מחיר יקר כשסרבו להיכנע לאיומיהם. במהלך שנת 2017 הם נעצרו במבצע משטרתי בו פשטה המשטרה על הכפר

המבצע המשטרתי בו נעצרו גולן ופרג' הייב

הסיבה ששני העבריינים האלה שוחררו כל כך מהר קשורה לכשלים של המשטרה באיסוף הראיות נגדם, דבר שאילץ את הפרקליטות להסכים לעסקת טיעון מאוד מקלה.

בטובא זנגריה, כמו ביישובים נוספים במגזר הערבי, הנאמנות לחמולה גוברת על כל שיקול אחר, ולכן כאשר שני עבריינים כאלה משתחררים, הם לא נתפסים כאנשים שראויים לכל גינוי, אלא להיפך, כגיבורי היום.

כל עוד זאת המנטליות, המשטרה יכולה רק לנסות לצמצם את התופעה. כדי לעקור אותה מן השורש צריך שינוי חברתי וערכי אמיתי בחברה הערבית.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: