יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

שיטת המצ'ינג מנציחה את הפערים

בכנס "הפריפריה במרכז", שהתקיים אתמול בכנסת, הבהיר ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, מדוע הוא מתנגד לשיטת המצ'ינג במימון פרויקטים ברשויות המקומיות, שלדבריו מנציחה את הפערים בין רשויות חלשות לחזקות

פורסם בתאריך:


אתמול התקיים בכנסת כנס שכותרתו היתה "הפריפריה במרכז", שבו נדונו נושאים שונים הקשורים לפיתוח הפריפריה. במסגרת הכנס הזה התקיימו פאנלים, ואחד מהם עסק בחוסן כלכלי וחברתי בפריפריה.

את הכנס הנחתה נטעלי שם טוב, והשתתפו בו אריאל משעל מנכ״ל המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל; טל אוחנה ראש מועצת ירוחם; חה״כ יצחק כהן סגן שר האוצר; אלוף במיל׳ דורון אלמוג יו״ר עלה נגב ואיימן סייף  יועץ ויזם חברתי ולשעבר מנהל הרשות לפיתוח כלכלי של החברה הערבית בממשלה.

ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, השתתף אף הוא בפאנל הזה, והוא העלה לדיון את אחד הנושאים הבעייתיים ביותר הגורמים להנצחת הפער בין המרכז לפריפריה ובין רשויות חזקות לרשויות חלשות.

מדובר במודל המצ'ינג, שהוא מודל שעל פיו משרדי הממשלה מממנים פרויקטים שונים ברשויות המקומיות. על פי המודל הזה המשרד הממשלתי מממן רק חלק מעלות הפרויקט, והרשות המקומית צריכה להשלים את יתרת הסכום ממקורותיה העצמיים.

גם כאשר רוב הסכום משולם על ידי המשרד הממשלתי, עדיין יש קושי לרשות מקומית שאין לה מספיק מקורות הכנסה עצמיים, להשלים את חלקה בפרויקט. בפועל נוצר מצב שרשויות חזקות מבחינה כלכלית יכולות לגייס יותר כסף מהממשלה למימון פרויקטים, מאשר רשויות חלשות, וכך השיטה הזו מנציחה את הפערים.

"צריך לשנות את שיטת התיקצוב של המדינה לרשויות המקומיות ולבטל את המצ'ינג לרשויות בפריפריה כדי לאפשר גם להן ליהנות מקולות קוראים, לפתח את העיר ולהוציא לפועל פרויקטים בכל התחומים", אמר ראש העיר שטרן. "עד שלא יעשו זאת הרשויות החזקות יהיו יותר חזקות והרשויות החלשות יהיו יותר מוחלשות. המציינג למעשה מחזק את הרשויות החזקות וגומר את הרשויות החלשות. האם זו החברה שאנו רוצים ליצור כאן?".

דבריו של שטרן, לקראת סוף הסרטון

שטרן סיפר על בעיות הרפואה בצפון ועל מאבקו להקמת חדר מיון בעיר. בנוסף אמר ראש העיר כי הוא למרות הקושי הוא לא ממתין להקמת ממשלה אלא פועל בדרכים יצירתיות כדי להמשיך ולפתח את העיר ולכתוב את הסיפור החדש של קריית שמונה כמרחב של הזדמנויות ביזמות, פודטק, סטארטפיסטים צעירים ועוד.

מנכ״ל המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל אריאל משעל אמר: ״הפערים קיימים אך הדגש צריך להיות על תעסוקה איכותית. אין סיבה שההייטק ייעצר ביוקנעם. למה ילד בקריית שמונה לא יכול לקבל הזדמנות לתעסוקה כמו ילד במרכז? לכן הקמנו את ״קליקה״ -רשת מתחמי עבודה משותפים שמחזקת את התעסוקה ואת היזמות בפריפריה".

משעל החמיא לראשי הרשויות הצעירים וציין: ״ראשי הערים ברשויות המקומיות בגליל התחלפו וזה הכניס למערכת שינוי".

צילום: מירי שמעונוביץ/דוברות הכנסת

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: