יום שני, 16 בדצמבר 2019, י"ח כסלו ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

תוכנית הבראה ייחודית לקרית שמונה

הממונה על מחוז הצפון במשרד הפנים, בועז יוסף, הגדיר את תוכנית ההבראה של עיריית קרית שמונה, שאושרה אתמול, כתוכנית ייחודית שכמוה לא הוצעה עד היום לאף רשות מקומית. חבר המועצה אלי זפרני אמר שיוסף משקר, ויוסף השיב לו שהוא צפוי לתביעת דיבה.

פורסם בתאריך:


תוכנית ההבראה החדשה של עיריית קרית שמונה, אושרה אתמול, וכך גם התיקון לתקציב 2019. התיקון של התקציב כפוף ליעדים שגובשו בתוכנית ההבראה. בתוכנית ההבראה ישנן אבני דרך שהעירייה צריכה לעמוד בהם, והסיוע הממשלתי מותנה בעמידה ביעדים.

השוני המרכזי בין תוכנית ההבראה הנוכחית לבין קודמותיה הוא ביחס שבין המענקים להלוואות. בתוכניות ההבראה הקודמות היקף המענקים היה פחות או יותר זהה להיקף ההלוואות שהעירייה היתה אמורה לקחת. עובדה זו השאירה מעט מדי כסף פנוי להתנהלות השוטפת של העירייה, והתקציב השוטף המשיך להיות גרעוני.

בתוכנית החדשה המענקים הם בהיקף של 57 מיליון שקלים, ואילו ההלוואות שהעירייה צריכה לקחת הן בהיקף של 12 מיליון שקלים בלבד. עובדה זו תאפשר הקטנה משמעותית של היקף ההחזרים החודשיים שהעירייה תצטרך לשלם בעבור הלוואות.

בישיבה על תוכנית ההבראה נכח גם הממונה על מחוז הצפון במשרד הפנים, בועז יוסף. עצם הגעתו לישיבה מעידה על החשיבות שמשרד הפנים מייחס לתוכנית ההבראה הזו, והאמון שהוא נותן בהנהלת העירייה ובעומד בראשה.

"זוהי תוכנית ייחודית מאוד, שכמוה לא יושמה בכל הערים במדינה", הסביר יוסף. "במשך שנים היה מצב חולני, שלא טופל כראוי. במקום לתת לו אנטיביוטיקה, נתנו לו אקמול. לקחנו על עצמנו שתהיה תוכנית הבראה אמיתית".

הוויכוח המרכזי במהלך הישיבה היה בנוגע לפיטורים הצפויים של עובדי עירייה, שהיו למעשה תנאי למימוש תוכנית ההבראה. הנתון שהציג יוסף מסביר אולי למה משרד הפנים העמיד את זה כתנאי. 46 אחוז מתקציבה של העירייה הלך למשכורות. "אין לזה אח ורע כמעט באף רשות מקומית", הצהיר יוסף. הוא היה חד מאוד לגבי עניין פיטורי העובדים והוסיף: "עירייה איננה לשכת תעסוקה, היא צריכה לתת שירות לתושבים".

יוסף המשיל את תקציב העירייה למשק בית, והסביר שבסופו של דבר, כאשר העירייה במינוס, המחיר שהיא משלמת עבור השירותים שהיא צורכת הופך להיות יותר יקר יותר. כאשר עירייה מפגרת בתשלומים לספקים, ומשלמת להם בשוטף פלוס שישים או תשעים, הספקים מראש מתמחרים את השירותים שהם נותנים גבוה יותר, הם בפועל גובים ריבית פיגורים.

במשרד הפנים הגיעו למסקנה שצריך לחלץ את עיריית קרית שמונה מהמילכוד שבו היא נתונה כבר שנים רבות. במהלך שבעת החודשים האחרונים היו דיונים ממושכים בין משרד הפנים, משרד האוצר והעירייה, בניסיון ליצור תוכנית שאכן תביא את העירייה לאיזון תקציבי

עד כמה התוכנית של קרית שמונה יוצאת דופן, ניתן היה ללמוד מדבריו של יוסף, כשאמר: "קרית שמונה קיבלה פה את התוכנית הטובה ביותר, היא עד כדי כך טובה, שבאוצר אומרים לי אל תפרסמו את זה ואל תספרו על זה לרשויות אחרות".

בשלב הזה התרעם חבר האופוזיציה, בוריס סידלקובסקי, ואמר: "אם זאת תוכנית כל כך טובה, למה אתם מיישמים אותה רק עכשיו, איפה הייתם כל השנים?"

ראש העיר, אביחי שטרן, התערב ואמר: "כנראה שלא הצגתם תוכנית מספיק טובה, צריך פרטנר, צריך שניים לטנגו".

יוסף הסביר מדוע עד כה לא הוצאה תוכנית הבראה נדיבה כזו. "בשנה שעברה אם מישהו רוצה לדעת, היתה פה החלטת ממשלה. מי שפעל בנושא מול הממשלה זה ניסים מלכה, ואני מצדיע לו. אחרי שהיתה תוכנית ישבנו עם המנכ"ל והגזבר הקודמים, אבל לצערי התוכנית שהם הביאו לא היתה טובה".

הדברים של יוסף ממחישים את הבעיה שאיפיינה את עשר השנים שבהם ניסים מלכה היה ראש עיר. מלכה אכן פעל מול הדרג הפוליטי, מול שרי הממשלה, ובסופו של דבר אושר סיוע כספי נדיב לקרית שמונה.

אבל החלטות ממשלה עוברות לאחר מכן לדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה השונים, שצריכים לתרגם את זה לביצוע. אם עירייה לא מסוגלת לבוא עם תוכנית מספיק טובה, אז העסק נתקע, והתוכנית לא יוצאת לפועל. בועז יוסף אמר את זה במו פיו.

כמו שכבר הורגלנו בישיבות העירייה, חבר המועצה אלי זפרני הוא הדמות הקולנית והבוטה ביותר, ומתברר שגם כאשר ישנם אורחים נכבדים, כמו הממונה על המחוז, זה לא עוצר אותו. הוא נכנס לעימות ישיר עם בועז יוסף. במהלך חילופי הדברים אמר זפרני: "אתה פקיד ממשלתי, ואתה משקר את התושבים". יוסף לא נשאר חייב, והשיב לזפרני: "אתה צפוי לתביעת דיבה, תחזור על הדברים שאמרת". זפרני קלט פתאום שהוא עלול לשלם מחיר על דבריו הבוטים. הוא לא היה מוכן לחזור עליהם, ורק הפטיר: "כולם שמעו".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
4
3
שיטת חבר מביא חבר?
נתן | 17:05   01.08.19
2
חבל
מאיר | 10:22   01.08.19
1
אלי זפרני לך הביתה
תושבת | 10:20   01.08.19