יום ראשון, 07 ביוני 2020, ט"ו סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

חדשות בצפונט

חדשות

מעונות עירוניים

מבנה מעונות הסטודנטים שאמור לקום במרכז קרית שמונה יהיה מבנה רב קומתי, עירוני באופיו. האם הוא ישנה את התפיסה הרווחת בקרב הסטודנטים של מכללת תל חי, שעדיף להתגורר בסביבה כפרית בקיבוצים או במושבים?

פורסם בתאריך:


אתמול התקיים טקס הנחת אבן פינה למבנה מעונות סטודנטים חדש שיקום במרכז העיר בקרית שמונה. בעירייה לא מגדירים זאת כמעונות סטודנטים, אלא כבניין מגורים לצעירים. יחד עם זאת סביר להניח שמרבית דייריו יהיו סטודנטים. בעירייה רואים חשיבות גדולה בכך שכ-400 סטודנטים יגורו במרכז העיר, ומאמינים שהם יכניסו חיים חדשים למרכז העיר, בעיקר בשעות הערב.

את המבנה מקימה "קבוצת ברזילי" שהיא חברת יזמות ונדל"ן והיא מקימה את המבנה בקונספט פיננסי ייחודי שבו 75 אחוז מהמבנה יימכר למשקיעים, ורק 25 אחוז יישאר בבעלות קבוצת ברזילי. קבוצת ברזילי תקים גם חברת ניהול שתהיה אחראית על כל ההיבטים הקשורים למבנה, והיא תקבע גם את מחירי השכירות, שאמורים להגיע ל-1,600 שקלים בחודש ליחידת דיור. הדירה שתוצע לסטודנטים תהיה בגודל של 27 מ"ר לסטודנט יחיד, ויהיו גם דירות זוגיות. סה"כ ישוכנו במתחם כ-400 סטודנטים.

יחידת המגורים תחיל חדר עם פינת עבודה, מטבחון ושירותים. בנוסף יהיו במתחם חללים משותפים שיענו על צרכים נוספים של הסטודנטים. יהיה בר בכניסה. סטודיו לפעילות גופנית, חלל מיוחד ללימודים משותפים עבור סטודנטים שרוצים ללמוד יחד, חדר משחקים עם פינג פונג פליי סטיישן ועוד, וחדר כביסה עם מכונות כביסה ומייבשים. 

המעונות החדשים יציבו את עצמם אל מול האופציות הקיימות בקיבוצים ובמושבים בסביבה. באתר האינטרנט של אגודת הסטודנטים מופיע מחשבון דיור. אפשר להזין שם נתונים על פי פרמטים כמו סוג הישוב, מספר חדרים, ריהוט בדירה, מרחק מהמכללה ועוד. המחשבון מראה מהו המחיר הממוצע על פי הפרמטרים שהוזנו.

לצורך ההשוואה מול מעונות הסטודנטים שאמורים לקום בקרית שמונה, הוזנו הפרמטרים הבאים: דירת חדר אחד מרוהטת, בקיבוץ הגושרים, מרחק מהמכללה בין 6-11 קילומטרים. המחיר שהתקבל היה 1,855 שקלים. אופציה אחרת של דירה במושב שאר ישוב באותו סטנדרט, הניבה תוצאה של 1,802 שקלים.

יש כמובן אופציות זולות יותר ויקרות יותר, אבל זה בערך הממוצע במושבים ובקיבוצים. אם בוחנים באופן קר מה כל אופציה מציעה, הרי שהמעונות בקרית שמונה נותנות מענה טוב יותר. מבנה חדש לגמרי, ומעטפת של פונקציות משלימות כמו חלל ללימודים משותפים, חדר כביסה ועוד.

בקיבוצים ובמושבים אין סטנדרט אחיד מבחינת רמת התחזוקה של המבנה, וגם מבחינת גודל המטבחון, והשירותים. יש לא מעט דירות שמצבן התחזוקתי הוא בכי רע, אבל הסטודנטים מוכנים לשלם לא מעט, וזה עדיף מבחינתם על שכירת דירה בקרית שמונה.

מעונות הסטודנטים החדשים יציעו חוויה שונה לגמרי ממה שקיים במושבים ובקיבוצים. מדובר בחוויית מגורים עירונית. גם המיקום, סמוך מאוד למרכז העיר, וגם העובדה שמדובר במבנה של 8 קומות, ממחישים שהאופי הוא עירוני, והוא רחוק מהחוויה הכפרית שקיימת בקיבוצים ובמושבים.

הנטיה של סטודנטים הבאים ללמוד במכללת תל חי לבחור באופציית המגורים הכפרית, מתחילה כבר עם הבחירה במכללת תל חי כמוסד לימודים. סטודנטים שמגיעים ממרכז הארץ ללמוד בתל חי, רוצים להתרחק מהעיר, ומהצפיפות של מרכז הארץ.

יש מספיק אופציות אקדמיות במרכז, אבל עירוניות באופיין. לכן מי שמגיע לתל חי מחפש משהו אחר, ומגורים בקיבוץ ובמושב מספקים לו את החוויה הזו. כדי לזכות בחוויה הזו צריך לשלם דמי שכירות גבוהים עבור תנאי מגורים ירודים יחסית, ללא פונקציות משלימות.

מכיוון שתנאי המגורים ומצב התחזוקה של הדירות בקיבוצים ובמושבים הוא לעיתים מחפיר מאוד, יזמה אגודת הסטודנטים הענקת תו תקן לדירות, שמאשר שהדירות עומדות במינימום הנדרש וראוי למגורים.  

ויש עוד מרכיב חשוב מאוד בהשוואה, והוא הנגישות. ישנם לא מעט סטודנטים שמחזיקים רכב פרטי, כי אין תחבורה מסודרת ממקום מגוריהם למכללה. זה הופך את החוויה הסטודנטיאלית שלהם לנוחה יותר, אבל יקרה מאוד עבור הסטודנט הממוצע.

לעומת זאת, במעונות החדשים שיקומו בקרית שמונה תהיה תחבורה של שאטלים מהמעונות למכללה ובחזרה. זה יכול לייתר את הצורך ברכב פרטי, וזה מפחית באופן ניכר את הנטל הכספי.  

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: