יום שלישי, 15 באוקטובר 2019, ט"ז תשרי ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

דעות בצפונט

דעות

רמת טראמפ: יישוב או שיכון?

המתווה המתגבש של הישוב החדש בצפון הגולן, מעלה חשש, שהשילוב בין גרעין התיישבותי מאורגן למשפחות שיצטרפו בקליטה ישירה, עלול ליצור משבר חברתי. במאמר דעה מסביר אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל, כיצד הוא רואה את הדברים.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורי הייטנר

חבר קיבוץ אורטל, חוקר במכון שמיר למחקר בקצרין, פובליציסט בעל בלוג בנושאים אקטואליים

uriheitner@gmail.com

https://heitner.wordpress.com/

בישיבת מליאת המועצה האזורית גולן, דיווח ראש המועצה חיים רוקח על ההתקדמות בתכנון ובקבלת ההחלטות בהקמת היישוב רמת טראמפ. היה זה דיווח אופטימי מאוד ועורר בי, ולבטח גם בשאר חברי המליאה, שמחה גדולה. גם מי שמסתייג, כמוני, משם היישוב, אינו יכול שלא לשמוח על כך שלאחר בצורת רבת שנים שוב קם יישוב ישראלי חדש בגולן.

בין השאר סיפר רוקח שגרעין "חגי" המיועד ליישב את רמת טראמפ כבר מונה 48 משפחות, וכן שהגיעו למועצה כ-300 פניות של משפחות המעוניינות להיקלט במקום. חדשות נפלאות. אבל במחשבה שניה, יש כאן דבר מה מדאיג. האם היישוב יקום משעטנז של גרעין ושל משפחות בקליטה ישירה? הגרעין יהיה יישוב בתוך יישוב? בניה של יישוב באופן כזה עלולה להכשיל אותו מראש; להבנות בתוכו משבר חברתי מלכתחילה. זו טעות חמורה

הקמת יישוב אינה בניית שיכון. הדבר החשוב אינו המסה, לא לספור ראשים, אלא ליצור מרקם חיים חברתי ואידיאולוגי, קבוצה שמסוגלת לשאת את המשימה של הקמת יישוב. ההתיישבות, לאורך כל תולדות הציונות, הולידה את הניסיונות החברתיים החשובים ביותר – הקבוצה, הקיבוץ, מושב העובדים, המושב השיתופי ושנים רבות לאחר מכן היישוב הקהילתי.

המבנים החברתיים הללו לא שורטטו במשרדי תכנון ולא נהגו בסדנה פילוסופית, אלא קמו מתוך ההוויה ההתיישבותית והחברתית, מתוך צרכי השעה והמקום. התיישבות שתקום היום ובעתיד תיצור מן הסתם מבנים חדשים, שונים מהמבנים שקמו בעבר, מתאימים לאתגרי התקופה ולאופי המיישבים. דבר אחד בטוח – כדי להצליח, יש צורך בקבוצה נושאת, אידיאליסטית, מלוכדת.

יש הבדל בין אנשים המתאימים להשלים יישוב קיים לאנשים שמתאימים להקים יישוב חדש. אנשים שמחפשים איכות חיים, קהילה טובה וחזקה, חינוך טוב, נוי ויישוב יפה, מתאימים מאוד להשלים יישוב קיים. ראינו זאת בקליטה ליישובינו בשנים האחרונות – הציבור שנקלט, ברובו, הוא הציבור שאפיינתי כאן. תרומתו לגולן בכלל ולכל אחד ואחד מן היישובים, לא תסולא בפז. אולם אין די בכל אלה להקמת יישוב חדש.

כדי להקים יישוב חדש, יש צורך באידיאליסטים, הרפתקנים, מתקני עולם; אנשים שנדרשת מהם יצירתיות אחרת – חלוצית, נחשונית. כשמקימים יישוב חדש – אלה האנשים שיש לחפש.

התברכנו, ובשעה שראש הממשלה יזם הקמת יישוב חדש בגולן, נמצא גרעין שמבקש להקים קיבוץ. כבר כתבתי לפני שבועות אחדים על גרעין "חגי" ולא אחזור על הדברים; אציין רק שאני מאמין בגרעין הזה ובטוח ביכולתו להקים יישוב חדש, במוטיבציה שלו לעשות כן ובהתאמתו למשימה.

דבר יפה המאפיין את גרעין "חגי", להבדיל מקבוצות חלוציות ואידיאליסטיות אחרות, הוא שאינו מתבדל, אינו מתנשא, אינו אליטיסטי; אדרבא, חלק מן האידיאולוגיה שלו היא הפתיחות וההכלה. אין לחשוש מגרעין מסוגר שיחמיץ משפחות מתאימות ויוציא את האוויר ממפרשיהן.

לכן, מן הראוי לקבוע שגרעין "חגי" הוא הגוף הנושא את הקמת רמת טראמפ. להפנות את הפניות אליו, ולקבל ליישוב רק את מי שיצטרף לגרעין. העובדה שאחרי זמן כל כך קצר הגרעין כבר מונה כחמישים משפחות מעידה על רצינות כוונתו להקים יישוב של ממש, ולא לשחק משחקים. מן הראוי שנאמין בו וניתן לחבריו את ההגה.

כשהקמנו את היישובים שלנו, היינו צעירים הרבה יותר מהם, ואין לנו מה להתבייש בתוצאות. קל וחומר, כשמדובר בגרעין כגרעין "חגי". ניתן להם להקים את היישוב, לקבוע את דרכו, לבחור את חבריו, עם כל העזרה והסיוע שהאזור והמדינה יכולים להעניק לו.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: