יום שלישי, 25 בפברואר 2020, ל' שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

הטור של אורי הייטנר בצפונט

אקטואליה

הבלוג של אורי הייטנר - מאמרים בענייני יהדות, ציונות, פוליטיקה וחברה

צרור הערות, והפעם – טוהר הבחירות, הבריז להם, זכות הבחירה, אחדות לאומית, האשמה משוללת יסוד, עלילת הדיפ-סטייט, האם הסקרים מוטים, והרי התחזית, ריבונות על בקעת הירדן, ברק ובקעת הירדן, גם למאה שנה יש מועד תפוגה, פני הדור וביד הלשון – אוהבים אותך... בוחרים ב

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורי הייטנר

חבר קיבוץ אורטל, חוקר במכון שמיר למחקר בקצרין, פובליציסט בעל בלוג בנושאים אקטואליים

uriheitner@gmail.com

https://heitner.wordpress.com/

טוהר הבחירות – ועדת הבחירות המרכזית שכרה 3,000 פקחים, רבים מהם עורכי דין ורואי חשבון, מצויידים במצלמות גוף משוכללות, לפקח מקרוב על טוהר הבחירות ב-3,000 אשכולות הקלפי. הדבר נותן מענה מספק, ממלכתי (סליחה על הביטוי הגס), מקצועי והוגן לאבטחת טוהר הבחירות. אבל ההליך הזה אינו בא בטוב למי שמחפשים דרך להתסיס את הרוחות בתרמית הקונספירטיבית של "גניבת בחירות", למקרה של הפסד בקלפי.

הבריז להם – מתווה הפייק-מצלמות, אמור היה לכלול את קבלת החוק במליאה, מתוך ידיעה שתהיה עתירה לבג"ץ, ומתוך ידיעה שגם בית המשפט הכי פחות אקטיביסטי לא יוכל שלא לפסול חקיקה כזאת. או אז, בג"ץ היה מואשם ב"גניבת הבחירות", יחד עם היועמ"ש, ועדת הבחירות המרכזית ו"הערבים", כמובן. ואם וכאשר יוגש כתב אישום נגד נתניהו, מיד יהיה "קייס" לקונספירציה על בתי המשפט שהם חלק מן המזימה של תפירת התיקים לנתניהו.

איך המהלך השתבש? נתניהו בנה על ליברמן. היה לו ברור, שברגע שהוא משתמש במילת הקסם ה-ע-ר-בים, ליברמן יקפוץ לדום. אבל ליברמן הבריז. וכך עשה גם פולקמן, ששמר אמונים לבוחרי "כולנו", שבחרו בפתק שעליו היה כתוב "הימין השפוי".

 

זכות הבחירה – אביגדור ליברמן מתכוון להעלות הצעת חוק המחייבת את כל האזרחים להצביע בבחירות. בעבר גם מאיר שטרית הציע הצעה דומה. ליברמן מסביר שכל האזרחים נהנים משבתון, שניתן להם כדי שיצביעו, והם אינם יכולים לא לממש את מטרת השבתון.

זו הצעה דרקונית ולא דמוקרטית (הגם שהיא קיימת בכמה מדינות). זכות הבחירה – כשמה כן היא: זכות. זו זכות גדולה לאזרח במדינה דמוקרטית, להשפיע על הנעשה במדינתו. אך זכותו של אזרח גם להימנע מן הבחירה. כל משמעות זכות הבחירה תוחמץ, אם תהפוך לחובה.

עם זאת, חשוב מאוד לעודד, בדרכי חינוך, הסברה ושכנוע, את כל אזרחי ישראל, בעלי כל השקפה פוליטית והשתייכות לאומית ודתית, לממש את זכותם.

 

אחדות לאומית – יאיר "תהליכים" גולן ממרצ, התגולל בכחול לבן, בראיון לרשת ב', על חתירתה לממשלות אחדות עם הליכוד. קלמן ליבסקינד, שראיין אותו, ניסה לעמת אותו עם הסקרים, המעידים שאין אפשרות לממשלה אחרת, אך גולן בשלו, לא מאמין בסקרים וכו'.

ואני אומר, שהדיון הזה, על ההיתכנות של הקמת ממשלה זו או אחרת, מחמיץ את העיקר – ממשלת אחדות לאומית היא הדבר הנכון למדינת ישראל. תהיה זו ממשלת איחוי הקרעים, ממשלת פיוס לאומית.

תהיה זו ממשלה שתעצים את החוסן הלאומי והחברתי שלנו, אל מול האתגרים הביטחוניים החמורים – איום הגרעין האיראני, איום ההתבססות האיראנית במדינות השכנות לנו, איום דיוק הטילים של חיזבאללה והמשך הטרור מגבול עזה.

במילים אחרות – גם אילו לכחול לבן, מפלגת העבודה ומרצ יהיו מעל 61 ח"כים, הממשלה הראויה והרצויה, אם כחול לבן תנצח, היא ממשלת אחדות לאומית, שבסיסה כחול לבן והליכוד.

ויאיר גולן יבלה עם סמוטריץ' על ספסלי האופוזיציה.

ובהזדמנות זאת אני שב ומביע את סלידתי מהביטוי "ממשלת אחדות חילונית". אין חיה כזו. ממשלת אחדות היא בהכרח ממשלה המאחדת חילונים ודתיים. ממשלה חילונית היא מאליה לא ממשלת אחדות. וחבל שכאשר כחול לבן חותרת לממשלת אחדות, היא משתמשת בביטוי הפופוליסטי והשקרי הזה.

 

האשמה משוללת יסוד – עם כל הכבוד לאברהם כץ עוז, ויש כבוד, האשמתו נגד נתניהו (חדשות בן עזר 9.9) שהוא עלול לחולל מלחמה למען האינטרס האישי ההישרדותי שלו, חסרת שחר.

אף ראש ממשלה ישראלי, גם לא איש ציני כמו נתניהו, לא ישלח מאות חיילים אל מותם מתוך אינטרס זר.

גם המחשבה שמלחמת סרק יזומה תועיל לראש ממשלה ישראלי בבחירות, משוללת יסוד.

ובאשר לנתניהו עצמו – אנו מכירים אותו כראש הממשלה, לטוב ולרע, מאז 1996. אי אפשר להאשים אותו כמי ששש למלחמה. נהפוך הוא, הוא ראש ממשלה זהיר מאוד בהפעלת הכוח. מעט מאוד ראשי ממשלה היו זהירים כמוהו. וגם על כך ניתן לומר – לטוב ולרע. לטוב, כי נכון להיות זהיר בהפעלת כוח, ולא להיות נמהר בסיכון חיי חיילים ואזרחים.

לרע, כי לעתים הוא נוקט זהירות יתר, שפוגעת בביטחון ישראל, שוחקת את ההרתעה ולכן עלולה להידרדר להתלקחות מיותרת שאיש לא רצה בה. כך אני רואה את האירועים בגבול עזה בשנה וחצי האחרונים. זהירות היתר והחשש ממלחמה, הובילה למדיניות של הבלגה והכלה. מדיניות זו שחקה את ההרתעה, דרדרה את הביטחון וכנראה שתוביל בסופו של דבר למלחמת אין ברירה, שניתן היה למנוע אותה במדיניות אחרת.

לעומת זאת, המדיניות שנוקט נתניהו לסיכול ההתבססות האיראנית במדינות שכנות ולסיכול מיזם הדיוק של חיזבאללה, היא מדיניות נכונה ונועזת, שנועדה למנוע מלחמה, ולכל הפחות להקטין באופן דרסטי את מימדי הנזק, ההרס ושפיכות הדמים של מלחמה.

דווקא האירועים בשבוע שעבר בגבול לבנון, שהיו הטריגר לדבריו של כץ עוז, מעידים על הרצון להימנע מהתלקחות ומאבידות.

נתניהו מספק לנו, למרבה הצער, סיבות רבות ומוצדקות לבקר אותו. אין כל צורך לתקוף ולבקר אותו בהאשמות מופרכות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: