יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

אין ייצוג בכנסת לגליל המזרחי והגולן

הבחירות לכנסת הסתיימו והתוצאה עבור הפריפריה הצפון מזרחית של מדינת ישראל עגומה. אין אף חבר כנסת שמתגורר באזור. גם ח"כ יפעת שאשא ביטון עברה לגור בזכרון יעקב

פורסם בתאריך:


אם מישהו היה צריך הוכחה לבעייתיות של שיטת הבחירות הנהוגה במדינת ישראל עבור תושבי הפריפריה, הרי שהבחירות שהתקיימו אתמול, הוכיחו זאת באופן מובהק. הפריפריה הצפון מזרחית של המדינה, הגליל המזרחי והגולן, נשארו ללא ייצוג.

אין שום חברי כנסת מהאזור, לא מצפת, לא מקרית שמונה, לא מחצור הגלילית, לא מקצרין, וגם לא מארבע המועצות האזוריות, גליל עליון, גולן, מבואות חרמון ומרום הגליל.

חבר הכנסת היחידי שעוד מתגורר יחסית בקרבה לאזור הנ"ל הוא אופיר סופר ממפלגת איחוד הימין, שמתגורר במושב טפחות. קשה להגדיר את המושב הזה כשייך לגליל המזרחי, משום שהוא נמצא פחות או יותר באמצע הדרך בין כרמיאל וטבריה, ליד הכפר מר'ר. בכל מקרה זהו הנציג הקרוב ביותר לגליל המזרחי מבחינת מקום המגורים. הוא אומר שהוא קשור לגליל, אבל המפלגה שלו שמה בראש האג'נדה שלה את ההתיישבות ביהודה ושומרון.

מפלגת השלטון, הליכוד, שזכתה ב-35 מנדטים, וכנראה תמשיך להנהיג את המדינה, היא מפלגה שבה מתמודדים בפריימריז. כדי לתת ייצוג לפריפריה יש שריון לנציג גליל עמקים במקום ה-20 ברשימה. הנציג שנבחר הוא אופיר כץ, תושב עפולה, והוא הח"כ הכי קרוב לגליל המזרחי ברשימת הליכוד.

במפלגת כחול לבן, שתנהיג ככל הנראה את האופוזיציה, אין אף נציג מהגליל המזרחי והגולן, זה לא שלא היתה למפלגה הזו הזדמנות להציב מישהו מהאזור. ראש המועצה האזורית גולן לשעבר, אלי מלכה, הצטרף למפלגת יש עתיד, ודובר על כך שהוא ישתלב בהנהגה שלה, אבל במפלגה הזו יש רק אחד שקובע, יאיר לפיד, והוא לא דאג להציב את מלכה במקום ריאלי.

הנחמה היחידה בנוגע למפלגת כחול לבן הוא העובדה שצבי האוזר, שמשובץ במקום ה-14 הוא יו"ר הקואליציה למען הגולן. הוא פעל בשנים האחרונות להביא להכרה בינלאומית בגולן כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל.

האוזר מחויב לגולן בעיקר בהקשר המדיני, לא בהכרח בהקשר של מצוקות היום יום בפריפריה, והוא יהיה ככל הנראה חבר אופוזיציה, כך שהשפעתו לא תהיה גדולה.

בכנסת הקודמת היתה נציגה אותנטית של קרית שמונה, יפעת שאשא ביטון, שנשארה נאמנה למשה כחלון, למרות שהוא נחלש מאוד בסקרים שהיו לפני הבחירות. על פי התוצאות נכון להיום, שאשא ביטון תישאר בכנסת.

היא קודמה למקום השלישי ברשימה, אולם למרות זאת היא תצטרך ככל הנראה להיפרד מתפקיד שרת השיכון. עם ארבע מנדטים מפלגת כולנו תקבל שר אחד, או שניים לכל היותר, והשניים הראשונים, הם משה כחלון ואלי כהן.

שאשא ביטון, חשוב לציין, כבר לא מתגוררת בקרית שמונה, היא עברה לפני שנה בערך לזכרון יעקב. עובדה זו לא בהכרח תקטין את המחויבות שלה לאזור בו נולדה וגדלה, אך בגלל ההיחלשות של מפלגת כולנו, היכולת שלה להשפיע על מדיניות הממשלה תקטן משמעותית, אלא אם משה כחלון ימשיך בתפקיד שר האוצר.

עוד בעיה מבחינת הפריפריה תהיה אם שר הכלכלה, אלי כהן, לא ימשיך בתפקידו. כהן, למרות שהוא מתגורר במרכז הארץ, היה מאוד מחויב לפריפריה, ובאוקטובר 2018 השיק את תוכנית הדגל של משרד הכלכלה והתעשייה והרשות לחדשנות, להקמת מרכזי פיתוח של חברות הייטק בפריפריה.

התוכנית הזאת כבר באה לידי ביטוי בקרית שמונה בהקמת מרכז הפודטק בבית אשר, פרויקט שהעבודות בו החלו לאחרונה. אם כהן לא ימשיך בתפקידו כשר כלכלה, התנופה הזו עלולה להיעצר.

שיטת הבחירות הנוכחית לא מאפשרת ייצוג הולם לפריפריה, והגיע הזמן שראשי הרשויות בגליל ובנגב יקימו שדולה לשינוי שיטת הבחירות, כך שלפחות חלק מחברי הכנסת יהיו נציגי אזורים. כך יהיה לכל אזור חבר כנסת שמתגורר בו, שנבחר על ידי התושבים, ומחויב להם, ולא משנה איזו מפלגה הוא מייצג.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: