יום שישי, 25 בספטמבר 2020, ז' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

אמור לי היכן אתה גר, ואומר לך איך הצבעת

ניתוח תוצאות הבחירות בגליל העליון ובגולן ממחיש שסוג הישוב מכתיב במידה רבה את ההעדפה הפוליטית. קיבוצים זה מרכז שמאל, בישובים העירוניים הרוב הצביעו לימין, ובמושבים הרוב למרכז שמאל, פרט ליישובי מרום הגליל.

פורסם בתאריך:


רבות דובר על כך שההעדפה הפוליטית בקרב הבוחרים במדינת ישראל נקבעת, לא על פי ניתוח רציונלי  של מצעי המפלגות, אלא על פי השבט שאליו הבוחר שייך. באזור הגליל העליון והגולן זה מאוד תלוי בסוג הישוב, למרות שישנם גם חריגים.

ביישובים העירוניים, קרית שמונה, חצור הגלילית, קצרין וצפת, הליכוד נשאר המפלגה המובילה. קרית שמונה היא מעוז התמיכה המובהק ביותר של הליכוד, ובה 53 אחוז מהבוחרים, שזה יותר מחצי, הצביעו לליכוד, ו-12 אחוז בלבד לכחול לבן.

מעוז חזק נוסף של הליכוד הוא חצור הגלילית עם 48 אחוז, כשבשני ישובים עירוניים נוספים, קצרין וצפת, הליכוד מוביל, אבל באופן הרבה פחות מובהק, עם 35 אחוז בשני הישובים האלה.

הקיבוצים בגליל העליון היו פעם המעוז של מפלגת העבודה, אבל בבחירות הנוכחיות המפלגה שמובילה בגדול היא כחול לבן. היא למעשה החליפה את מפלגת העבודה בפוליטיקת הזהויות והשבטים.

צילום: amirosan

ההיבט המעניין במקרה של הקיבוצים הוא מיהי המפלגה השנייה בגודלה, אפשר לראות איזה קיבוצים נטועים עדיין בשמאל המובהק, ואיזה לא. כך למשל בשלושה קיבוצים מאוד סמוכים זה לזה, יש שלוש מפלגות שונות במקום השני.

בנאות מרדכי מפלגת העבודה במקום השני עם 16 אחוז מהקולות, בקיבוץ עמיר יש נטיה חזקה שמאלה, והמחנה הדמוקרטי קיבל שם 28 אחוז, ואילו בשדה נחמיה הליכוד במקום השני עם 18 אחוז מהקולות.

מה שלא ניתן לראות בנתונים שהתפרסמו הוא האם יש הבדל בין תושבי הקיבוץ הוותיקים לתושבי ההרחבה הקהילתית, אבל ניתן להניח שתושבי ההרחבות הקהילתיות לא נאמנים למפלגת העבודה כמו הוותיקים.

 

במושבים ישנה תופעה חריגה. במועצה האזורית מבואות חרמון ובמועצה האזורית גולן כחול לבן היא המפלגה המובילה, פרט למושבים דתיים. אבל במועצה האזורית מרום הגליל כמעט בכל הישובים הליכוד מוביל. כך למשל במושב דובב 70 אחוז מהתושבים הצביעו לליכוד.

התמיכה החזקה בליכוד במרום הגליל היא באותם מושבים חקלאיים, שבהם שוכנו בשנות החמישים של המאה הקודמת, עולים חדשים מעדות המזרח. לעומת זאת בישוב עמוקה, שנוסד שנים רבות אחר-כך, ומתגוררת בו אוכלוסיה יחסית מבוססת כלכלית, 50 אחוז הצביעו לכחול לבן, ורק 12 אחוז לליכוד.

למפלגה שתשמש ככל הנראה כלשון מאזניים במגעים להקמת ממשלה חדשה, ישראל ביתנו, יש שני מעוזים באזור הגליל העליון והגולן. המעוז המובהק ביותר הוא קצרין, שם מפלגה זו קיבלה 19 אחוז מהקולות.

בקצרין יש קהילה גדולה יחסית של דוברי רוסית, וראש המועצה, דימי אפרצב, הוא דמות בכירה במפלגת ישראל ביתנו. בקרית שמונה ישנה תמיכה קצת פחות מובהקת לישראל ביתנו, 10 אחוז מהקולות, ובחצור ובצפת רק 5 אחוז מהקולות.

בצפת, וזה לא מפתיע, למפלגות החרדיות יש אחיזה גדולה, ש"ס עם 18 אחוז, ויהדות התורה עם 16 אחוז. כנ"ל גם בחצור הגלילית, שבה יהדות התורה השיגה 16 אחוז וש"ס 13 אחוז. הן בצפת והן בחצור המפלגות החרדיות הן גם לשון המאזניים בפוליטיקה המקומית, וראש הרשות הוא זה שהחרדים הצביעו עבורו, גם אם הוא עצמו אינו דתי.

ואם מדברים על חצור, אי אפשר שלא להזכיר את ראש פינה, ישוב הממוקם גבוה במדרג הסוציו אקונומי, ושם ש"ס מקבלת אחוז אחד, ואילו מפלגת המחנה הדמוקרטי, שמייצגת את הקוטב ההפוך, קיבלה 11 אחוזים. גם מפלגת העבודה, שלכאורה מייצגת כיום אג'נדה חברתית מובהקת, ובראשה עומדים שני מועמדים מעדות המזרח, עדיין זוכה לעדנה בראש פינה, ועבורה הצביעו 11 אחוזים, הרבה מעל הממוצע הארצי.

אחד המאפיינים הבולטים בדפוסי ההצבעה בגליל העליון ובגולן הוא שבבחירות הארציות אין שום משמעות לשיקול אזורי כללי. לכן מפלגת הצפון למשל, שבאה בשם אינטרס אזורי לא הצליחה לעורר הזדהות כלשהי, למרות שבמובנים רבים לתושבים מקרית שמונה ולתושבי הקיבוצים בסביבה יש את אותם אינטרסים.

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: