יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

בג"ץ דחה עתירה לצו מניעה להקפאת עבודתן של הוועדות הגיאוגרפיות

מרכז המועצות האזוריות יוצא למאבק כנגד הוועדות הגיאוגרפיות שעוסקות בחקר גבולות מוניציפאליים. בג"ץ דחה בקשה להקפאת עבודת הוועדות עד לאחר הבחירות, אולם זו היתה רק יריית פתיחה במאבק, שיכול להשפיע גם על הבקשה של עיריית קרית שמונה להרחבת שטח השיפוט של העיר.

פורסם בתאריך:


ב-24 לפברואר התקבלה החלטה של בג"ץ לדחות עתירה שהוגשה על ידי מרכז המועצות האזוריות, ובה היתה דרישה להקפיא את עבודת הוועדות הגיאוגרפיות עד לאחר הבחירות לכנסת. תפקיד הוועדות הללו הוא לדון בבקשות לשינוי גבולות מוניציפאליים

בעתירה הזו נטען שיש חשש להטייה פוליטית בגלל הבחירות המתקרבות. לראיה הם הדגישו שלאחרונה חתם שר הפנים על צווי מינוי לדיון ב-36 בקשות לשינוי גבולות מוניציפאליים.

בעתירה יש הסבר איך בדיוק פועלת ההטיה הפוליטית, ונכתב: "אין זה מן הנמנע כי ראש רשות פלונית, אשר משיג לתושביו הישג בדמות מינוי ועדה שתאפשר בעתיד הגדלת שטחיה או הכנסותיה של הרשות – יחוש חובה פוליטית או מוסרית כלפי אותו השר, שמינה את הוועדה לבקשתו".

בג"ץ דחה את הבקשה להקפיא את עבודת הוועדות הגיאוגרפיות עד לאחר הבחירות, אך מבחינת מרכז המועצות האזוריות, זו היתה רק יריית פתיחה במאבק רחב יותר כנגד מדיניות משרד הפנים בנושא הגבולות המוניציפאליים.

כאשר עיריית קרית שמונה הגישה לפני יותר מעשר שנים בקשה לחקר גבולות, זה היה עוד לפני הרפורמה שמשרד הפנים עשה בתחום הזה. אז, באותה תקופה, עירייה היתה מגישה למשרד הפנים בקשה, ומשרד הפנים היה מקים ועדה אד הוק, כלומר, לא היה מדובר בוועדה קבועה, אלא בוועדה שמוקמת רק כאשר יש בקשה. 

עכשיו המצב שונה. משרד הפנים הקים שש ועדות קבועות, שאחת מהן היא הוועדה של הגליל העליון והעמקים. במרכז המועצות האזוריות טוענים שמכיוון שישנן כיום ועדות קבועות נוצרת מראש הטיה לטובת העיריות שמגישות את הבקשות, וכנגד המועצות האזוריות.

"נוצר פה מנגנון שצריך להצדיק את קיומו", אומרת עו"ד מילכה כרמל, שמייצגת את מרכז המועצות האזוריות. "אם לא יוגשו בקשות, לא תהיה עבודה לוועדות הללו, לכן אנחנו רואים כיום אינפלציה של בקשות. 36 בקשות שהוגשו, זה מספר חסר תקדים. אין קריטריונים ברורים הקובעים מתי מוצדק לשנות גבולות מוניציפאליים, על זה אנחנו מתכוונים להיאבק".

השאלה שעומדת על הפרק בשלב הזה היא כיצד המאבק הזה ישפיע על בקשה של קרית שמונה להרחבת הגבולות המוניציפאליים, כאשר זו תוגש לוועדה הגיאוגרפית, כאשר במקביל מוגשת עתירה לבג"ץ שבה תהיה דרישה לבחינת חוקיות פעולתן של הוועדות הגיאוגרפיות.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: