יום שלישי, 22 בספטמבר 2020, ד' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

האפקט של ההגירה השלילית

סגירת גני ילדים ומועדוניות בקרית שמונה נגרמת כתוצאה ממיעוט ילדים, ומהצורך בהתייעלות. מיעוט הנרשמים הוא תולדה של הגירה שלילית שקרית שמונה חוותה ב-10 השנים בהם ניסים מלכה כיהן כראש עיר. לכן לא ברור מדוע חברי האופוזיציה הפנו את הביקורת כלפי ראש העיר הנוכחי, ולא כלפי זה שקדם לו

פורסם בתאריך:


בשבוע שעבר התקיימה ישיבה שלא מן המניין של מועצת העיר קרית שמונה. הישיבה כונסה ביוזמת חברי האופוזיציה, כשהנימוק לכינוסה היה סגירת בית ספר, גני ילדים ומועדוניות. את עניין בית הספר אפשר להוריד מן הפרק, כי ממילא שום בית ספר לא הולך להיסגר.

מה שנשאר זה גני ילדים ומועדוניות. כאן העירייה אכן הולכת לצמצם את מספר גני הילדים והמועדוניות, כשהנימוק הוא מיעוט נרשמים. ראש העיר, אביחי שטרן, הבהיר בישיבה את הסוגיה והסביר שהעירייה פועלת על פי הקווים המנחים של תוכנית ההבראה, ולכן כאשר יש מיעוט נרשמים לגני הילדים, אין מנוס מהקטנת מספר גני הילדים הפועלים בעיר.

חברי האופוזיציה תבעו מראש העיר התחייבות שלא ייסגרו יותר גני ילדים. ראש העיר לא היה מוכן להתחייב על כך, והוא נימק זאת בכך שמספר הגנים שפועלים בעיר הוא פונקציה של מספר הילדים שנרשמים, ומכיוון שהוא לא יכול לדעת כיום כמה יירשמו בשנה הבאה, או בעוד שנתיים, הוא לא יכול להתחייב מראש כמה גנים יופעלו בעתיד.

כדי להבין את התמונה, הנה המספרים: כמות הנרשמים לגני הילדים לשנת הלימודים הקרובה היא 846. לפני שהוחלט לצמצם את מספר הגנים, היו 39 גני ילדים. זה בממוצע 21.6 ילדים בגן, כשהתקן המקסימלי לכיתת גן הוא 35. אחרי שהוחלט על סגירת 3 גני ילדים, המספר יצטמצם ל-36 גנים, ומספר הילדים הממוצע יהיה 23.5 ילדים.

אבל הממוצעים הם רק חלק מהתמונה. ההרשמה לגנים אינה אחידה בגודלה. יש גנים שמבוקשים יותר, ויש כאלה שפחות. הגנים שהוחלט על סגירתם היו כאלה שנרשמו אליהם פחות מ-15 ילדים, ולכן במקרים בהם נסגרו גנים, היה איחוד של שתי כיתות גן לכיתה אחת, וגם אז כמות הילדים היתה פחותה באופן ממשמעותי מהתקן המקסימלי.

עמדת חברי האופוזיציה, כפי שהוצגה בישיבת מועצת העיר, התעלמה מכך שהמשך הפעלת הגנים במתכונת של השנה שעברה תביא לבזבוז כספי ציבור, והיא התעלמה מעניין נוסף שהוא לא פחות חשוב.

השאלה שחברי האופוזיציה היו צריכים לשאול את עצמם היא מה הביא לכך שכמות הילדים שנרשמו לגנים פחתה במהלך השנים האחרונות. התשובות ידועות מן הסתם לחברי האופוזיציה. קרית שמונה חוותה הגירה שלילית, בעיקר של זוגות צעירים.

ישנם הרבה קרית שמונאים לשעבר שמתגוררים כיום בהרחבות הקהילתיות בקיבוצים. הם החליטו לעבור, למרות שמדובר בפיתרון יקר. הם משלמים היום מיסי קהילה גבוהים בנוסף על הארנונה הרגילה, ואגרות החינוך שהם משלמים יקרות בהרבה ממה שמשלמים הורים בקרית שמונה.

הסיבה להגירה הזו היתה רצון לשפר את איכות החיים, ותחושה שהעיר תקועה, ואין לה אופק של התפתחות. ראש העיר הקודם, ניסים מלכה, נושא באחריות לתהליך הזה, משום שזה קרה במשמרת שלו, שהיתה ארוכה למדי. 10 שנים תמימות הוא כיהן בתפקיד ולא הצליח להפוך את המגמה.

אביחי שטרן, כשהתמנה לראשות העיר, היה צריך להתמודד עם הירושה הזו. הוא צריך כעת להפוך את המגמה, ולהביא להצטרפות זוגות צעירים לעיר. יש דבר אחד טוב ששטרן מקבל בירושה מניסים מלכה, והוא הבנייה של שכונת יובלים. כלומר, לא יהיה מצב שהעדר פתרונות דיור תוקע את העיר.

אבל דיור זה רק מרכיב אחד. מרכיבים נוספים הם: תעסוקה, חינוך, בריאות ואיכות חיים. בתחומים האלה היתה התדרדרות במהלך כהונתו של מלכה וכדי ששטרן יצליח להפוך את המגמה ולמלא מחדש את גני הילדים, הוא צריך לשנות את המציאות בכל אחד מהתחומים האלה.

סגירת מוסדות חינוך היא פעולה לא נעימה, זה לא מצטלם טוב, וזה לעיתים גורר גם תגובות קשות. אבל מן הראוי היה שאותה ביקורת, שהושמעה כנגד סגירת הגנים, תופנה למי שבפועל היה אחראי לירידה ברישום לאותם גני ילדים, ולא כלפי מי שמנסה כעת להתמודד עם המצב שנוצר.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: