יום שישי, 03 ביולי 2020, י"א תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

הימין החדש עם ראש העיר החדש

שרת המשפטים, איילת שקד, "חרשה" את הצפון כחלק מקמפיין הבחירות של "הימין החדש", והגיעה גם לקרית שמונה, שם נפגשה עם ראש העיר, אביחי שטרן, וגם סיירה בשוק העירוני. בשיחה עם שרת המשפטים הציג שטרן כמה בעיות בוערות בנושא המשפט בקרית שמונה

פורסם בתאריך:


יו"ר הימין החדש שרת המשפטים איילת שקד קיימה השבוע סיור ארוך בצפון שנמשך יומיים. במסגרת הסיור, השרה שקד קיימה חוגי בית בקיבוץ טירת צבי, בקצרין ובקרית שמונה, שם היא נפגשה גם עם ראש העיר, אביחי שטרן, וסיירה בשוק העירוני.

שקד סיירה בצפון כחלק מקמפיין הבחירות של מפלגת "הימין החדש", שאותה היא הקימה יחד עם נפתלי בנט. אבל במפגש עם אביחי שטרן לא נדונו נושאים פוליטיים, אלא נושאים מקצועיים הקשורים למערכת המשפט.

שטרן, שעד לא מזמן היה עורך דין פעיל, מכיר היטב את מצב מערכת המשפט בצפון, והוא הציג בפני שרת המשפטים כמה בעיות בתחום הזה.

שטרן דיבר על הנגשת שירותי המשפט לתושבי קרית שמונה ואצבע הגליל. הוא הציע לשרה שקד שפעם בשבוע יגיע שופט שעוסק בדיני עבודה, מיסוי ומקרקעין, כדי שהתושבים לא יצטרכו להרחיק עד לנצרת כדי לקבל את השירות הזה. 

בעיה נוספת שעלתה בשיחה עם שקד היא מחסור במשרות למתמחים. כיום פועלת במכללת צפת פקולטה למשפטים, שמאפשרת לתושבי הצפון לרכוש השכלה משפטית. אבל כדי לקבל הסמכה כעורכי דין, הם צריכים להתמחות במשרד עורכי דין.

באזור הגליל העליון, אין פירמות גדולות של עורכי דין, ולכן יש מחסור במשרות פנויות למתמחים. בשביל שנה של התמחות, הבוגרים של הפקולטה למשפטים צריכים להרחיק עד אזור חיפה או המרכז, וזה יכול להיות מאוד בעייתי עבור אנשים שמרכז חייהם הוא בגליל העליון.

שטרן הציג בפני שרת המשפטים עוד אבסורד שקיים בתחום הזה בקרית שמונה. בבית המשפט בקרית שמונה יש מחסור בשופטים, לכן מועמדים לתפקידי שופטים מגישים מועמדות לבית המשפט בקרית שמונה. אחרי שנתיים הם מקבלים קביעות, ואז מבקשים העברה למרכז הארץ.

התוצאה היא שיש כל הזמן תחלופה של שופטים, וקשה להתחיל ולסיים תיק משפטי עם אותו שופט. "אמרתי לשרה שצריך להתנות את המינוי בכך ששופט יתחייב לחמש שנים בבית המשפט בקרית שמונה", מבהיר שטרן.

ובחזרה לעניינים הפוליטיים. סביר להניח שעד הבחירות יתקיימו עוד הרבה סיורים של אנשי מפתח מכל המפלגות, שיגיעו לאזור, יצהירו עד כמה הם מחויבים לצפון, ויבטיחו לסייע אם רק נבחר בהם.

המועמדים מטעם המפלגות ינסו גם להציג קבלות, כראיה לכך שהם לא מדברים סתם. כך עשה ח"כ אביגדור ליברמן, שהגיע לסיור בתחילת החודש ברמת הגולן. הוא ציין במהלך הסיור את תוכנית מיגון הצפון, שהוא יזם ודחף לאישורה בממשלה, ועכשיו כאשר הוא באופוזיציה, דאגו להקפיא אותה.  

מפלגת הימין החדש היא אומנם מפלגה חדשה, אך שני השותפים להקמתה, איילת שקד ונפתלי בנט, אינם חדשים בנוף הפוליטי, ושניהם כיהנו כשרים בממשלה, כך שהיה באפשרותם להשפיע גם על מה שקורה בצפון.

ההישג הבולט ביותר של מקימי מפלגה זו בקדנציה האחרונה, בהיבט של הסיוע לצפון, היה תוכנית "חוג לכל ילד", שיזם שר החינוך, נפתלי בנט, ואשר במסגרתה ניתן חוג חינם לכל ילד בכיתות ד'-ה' ביישובי הצפון. בתוכנית הושקעו כחצי מיליארד שקלים, ולקחו בה חלק 33,000 ילדים מכל רחבי הצפון.

איילת שקד התייחסה לכך במהלך סיורה ואמרה: "בנט כשר החינוך השקיע חצי מיליארד שקל בתכנית לחיזוק הצפון. גם אני כשרת המשפטים השקעתי הרבה משאבים לחיזוק הצפון. אנחנו מפלגת ימין אידיאולוגית עם רגישות חברתית גבוהה. במצע שפרסמנו היום ישנם פרקים מיוחדים על חיזוק הפריפרייה - וזאת אחת המטרות החשובות של המפלגה"

גם במפגש עם תושבי הגולן, שהתקיים במכללת אוהלו בקצרין, העלו תושבים את קשיי התעסוקה והתחבורה בצפון בכלל וברמת הגולן בפרט. שקד השיבה ואמרה שהצטרפותה של אלונה ברקת לרשימת הימין החדש נועדה לחזק את ההיבט של הסיוע לפריפריה. "אלונה ברקת עשתה דברים מדהימים בבאר שבע", אמרה שקד. "היא הצטרפה למפלגה שלנו כדי לקדם את פיתוח הפריפריה. היא מחויבת לכך באופן מלא, ואני מאוד מקווה שהיא תוכל להתמנות לתפקיד השרה לפיתוח הנגב והגליל".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: