יום שבת, 04 ביולי 2020, י"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

המבחן הגדול של אביחי שטרן

ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, אמור להביא לאישור מועצת העיר תוכנית הבראה חדשה, שתכלול ייקור תעריפי הארנונה, וצמצום הגרעון השוטף מ-11.5 מיליון שקלים ב-2019 ל-2.5 מיליון ב-2020. המבחן של שטרן יהיה ביכולת להיצמד לתוכנית ככתבה וכלשונה, כדי שלא כקודמותיה, היא אכן תשקם את מצבה הכספי של העירייה.

פורסם בתאריך:


עיריית קרית שמונה מתנהלת כבר שנים רבות בגרעון כספי כבד, הן בשוטף והן במצטבר. כל תוכניות ההבראה שגובשו בעבר לא השיגו את יעדן. התוכניות עצמן היו טובות, היו יעדים ברורים, אבל ההתנהלות הכספית לא היתה מספיק מרוסנת, והעירייה נאלצה כל פעם לקחת עוד הלוואות, כדי לשלם את ההלוואות הקודמות.

ראש העיר הקודם, ניסים מלכה, קיבל ירושה לא קלה כשנכנס לתפקיד, אבל במהלך 10 שנים בהם כיהן, הוא לא הצליח לשנות את התמונה. מצבה של העירייה בסוף כהונתו לא היה טוב יותר ממה שהיה בתחילתה. הוא לא השיג את היעדים שהוצבו, והירושה שהוא השאיר לבא אחריו, לא פחות בעייתית מזו שהוא קיבל בתחילת כהונתו.

ראש העיר הנוכחי, אביחי שטרן, מתמודד כעת עם הירושה שהושארה לו, ונאלץ לנקוט בצעדים כואבים. משרד הפנים מוכן ללכת כברת דרך ארוכה לקראתה של עיריית קרית שמונה. מדובר על מענקים בהיקף של 30 מיליון שקלים, והלוואות בהיקף של 6.6 מיליון שקלים.

את כל הטוב הזה עיריית קרית שמונה תוכל לקבל רק אם גם היא תתרום בעצמה לכיסוי הגרעון. תנאי אחד של משרד הפנים הוא ייקור תעריפי הארנונה. מדובר בייקור של 2.42 אחוז בנוסף על העדכון האוטומטי של משרד הפנים שעומד על 2.58 אחוז, ובסה"כ מדובר בייקור של 5 אחוז.

על פי החישוב שעשתה העירייה ההוצאה בעקבות ייקור התעריף יעמוד על 2 שקלים למטר רבוע בשנה. כך שאם יש לתושב דירה של 100 מ"ר, התוספת תהיה 200 שקל בשנה.

בהודעה מטעם העירייה נאמר: "אנו קוראים לציבור להירתם למאמץ הגדול להבראת הרשות והעיר, על מנת שנוכל תוך שנתיים לסיים את תכנית ההבראה ולהעניק שירות משמעותי, מקצועי וטוב יותר לתושבי העיר. בשנתיים הללו מוטלת על כולנו החובה להדק את החגורה ולפתור אחת ולתמיד את בעיית הגרעון הרובצת על העירייה.

"תכנית ההבראה תוצג לחברי מועצת העיר ולציבור הרחב בימים הקרובים ואז יוכלו כולם לראות את המאמץ האדיר שהשקיעו הנהלת העיר ומשרדי הפנים והאוצר בהבראתה של קריית שמונה. לצד פעולות החיסכון המורכבות המתוכננות ברשות בחודשים הקרובים, תקבל הרשות מענקים גדולים שיאפשרו לראשונה את מחיקת הגירעון ומתן פתרון מלא לבעיית הפנסיה של עובדי הרשות שמכבידה מאוד על קופת  העירייה".

לתושבי קרית שמונה יש סיבות טובות להיות ספקניים בכל מה שקשור לתוכניות הבראה, משום שהם חוו את הסיפור הזה כמה פעמים בעבר. את ההבטחות לכך שהתוכנית שגובשה תחלץ את העירייה מגרעונותיה, הם שמעו בעבר יותר מפעם אחת.

האם הפעם זה יהיה שונה? זאת שאלה גדולה, ואת התשובה יוכלו התושבים לקבל רק בעוד שנתיים עד שלוש שנים, כי זה בערך פרק הזמן שדרוש כדי לחלץ את העירייה ממצבה הנוכחי.

למרות הכשלונות בעבר, יש היתכנות שהפעם זה יהיה שונה, משום שיש ראש עיר חדש. לאביחי שטרן מגיע שייתנו לו צ'אנס להוכיח שהוא יכול להצליח היכן שקודמיו נכשלו.

כפי שלא היה מקום לביקורת כלפי ניסים מלכה על מצבה הכספי של העירייה בשלוש שנות כהונתו הראשונות, כך אין מקום לביקורת על אביחי שטרן בשלב הזה. אם בעוד שנתיים לא תהיה מגמת שיפור, אז בהחלט אפשר יהיה למתוח ביקורת.

משרד הפנים מתנה את הסיוע בייקור תעריפי הארנונה, אך צעד זה מספיק. במסמך ההבנות בין העירייה למשרד הפנים מופיעים צעדים נוספים כמו עידוד יציאה של עובדים לפנסיה. זה נשמע מוכר, כי בעבר העירייה הוציאה לפנסיה עובדים, והוצאות הפנסיה תפחו.

הפעם משרד הפנים מעביר מענק של 30 מיליון שקלים, כך שעומס ההחזרים של העירייה להלוואות ותשלומי פנסיה יקטן מ-3 מיליון שקלים בשנה, ל-300 אלף שקל בלבד. המבחן של העירייה יהיה גם ביכולת להתייעל ולנצל את הפרישה לפנסיה של עובדים לצמצום בכוח האדם.

עוד תחום שהעירייה יכולה לצמצם בו את הוצאותיה הוא צמצום ההתקשרויות עם חברות חיצוניות שנותנות שירותים לעירייה, והחזרת העבודה בתחומים אלה לעובדי העירייה. לא הכל אפשר לעשות באופן מיידי, משום שהעירייה חתומה על חוזים, וצעדים אלה יוכלו להתבצע רק בתום תקופת החוזה.

לא בכל תחום זה משתלם. כך למשל נבדק האם גביית הארנונה על ידי מילגם משתלמת מבחינה כלכלית, והתברר שכן, לכן מילגם תמשיך בתחום זה. לעומת זאת בנושא רשות החניה יתכן בהחלט שהפעלת רשות החניה באופן עצמאי תהיה זולה יותר.

לעירייה ישנם שני יעדים שהיא צריכה לפעול בהם במקביל. האחד, צמצום הגרעון השוטף, והשני, צמצום הגרעון המצטבר. את הגרעון השוטף אפשר לצמצם בזמן קצר יחסית, ואף להביא לאיזון בין הוצאות להכנסות. בשנת 2019 הגרעון השוטף עומד על כ- 11 וחצי מיליון שקלים, ובשנת 2020 הוא אמור להצטמצם לכ- 2 וחצי מיליון שקלים בלבד.

צמצום הגרעון המצטבר הוא תהליך ארוך יותר. נכון ל-2018 הגרעון המצטבר עמד על 45 מיליון שקלים. אם אביחי שטרן יצליח עד סוף הקדנציה לחסל את הגרעון הזה, זה יהיה הישג מרשים.

היום צריכה מועצת העיר לאשר את צו הארנונה החדש בהתאם למתווה תוכנית ההבראה. צפויה ישיבה סוערת. צריך רק לקוות שחברי מועצת העיר ינהלו דיון ענייני עד כמה שאפשר, ושכל מי שימתח ביקורת, ישתדל גם להציע אלטרנטיבה ברת יישום.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
חמקו מענישה
נתן | 15:47   27.06.19
2
בלה בלה
דוד אדוקבלה | 10:13   27.06.19
1
מאסנו
שלום אוחנונה | 16:36   26.06.19