יום ראשון, 29 במרץ 2020, ד' ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

השומר החדש אינו ימין קיצוני

שישה מזכירים לשעבר של התנועה הקיבוצית, יצאו נגד כוונת תנועת בני המושבים לשתף פעולה עם ארגון 'השומר החדש', אותו הם כינו אירגון ימין קיצוני. בעקבות זאת פרסמו אורי הייטנר מקיבוץ אורטל ודני זמיר מהישוב כרכום גילוי דעת התוקף בחריפות את דבריהם של אותם מזכירים

פורסם בתאריך:


פרשת תנועת הנוער 'בני המושבים' לא נרגעת כבר יותר מחצי שנה. הרצון של תנועה זו לפרוש מתנועת הנוער העובד, הפך למוקד עימות פוליטי בתוך ההתיישבות הכפרית.

תנועת בני המושבים היתה במשך שנים רבות חטיבה בתוך תנועת הנוער העובד. בשנים האחרונות התרבו חילוקי דיעות בין בני המושבים לנוער העובד, הן בנושאים של התנהלות ושקיפות, והן בנוגע להיבטים אידיאולוגים. בעקבות זאת החליטו בתנועת בני המושבים לפרוש מתנועת האם ולצאת לדרך עצמאית.

כדי להתבסס ולהתחזק בדרך הזו הגיעה תנועת בני המושבים להסכם שיתוף פעולה עם אירגון 'השומר החדש'.

ב'שומר החדש' בירכו על המהלך ואמרו: "ארגון השומר החדש ותנועת בני המושבים סיכמו על שיתוף פעולה ערכי ואסטרטגי על מנת להחזיר את העבודה החקלאית לחינוך הבלתי פורמלי.

"הארגונים החליטו לשלב כוחות מתוך חיבור רעיוני והבנה כי המשימה המשותפת היא החזרת החקלאות ללב העשייה החינוכית, חיבור הנוער לאדמה והעצמת המרחב הכפרי בישראל".

המהלך הזה לא עבר בשקט, וכנגדו יצאו לאחרונה שישה אנשים שכיהנו בעבר כמזכירי התנועה הקיבוצית.

השישה הם מוקי צור, דובי הלמן, אבשלום (אבו) וילן, חיים אורון (ג'ומס) אלישע שפירא, וזאב (וולולה) שור.

הם פנו במכתב לראשי המועצות האזוריות, שתנועת בני המושבים פעילה בתחומם, ויצאו כנגד החיבור בין תנועת בני המושבים, לאירגון 'השומר החדש'.

במכתבם הם אומרים בין השאר: "לידיעתכם 'השומר החדש' איננה תנועת נוער, אלא תנועה התיישבותית הממומנת על ידי הימין הפוליטי הקיצוני".

הדברים האלה הצליחו להרגיז שני אנשים מאזור הגליל המזרחי והגולן, שפעילים מאוד בתחום החינוך וההתיישבות.

הראשון הוא דני זמיר, תושב כרכום, שהקים את המכינה הקדם צבאית רבין, ומכהן כמנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות.

השני הוא, אורי הייטנר, תושב קיבוץ אורטל, שבעברו היה דובר ועד יישובי הגולן ומנהל מתנ"ס גולן, ועוסק כיום בחקר ההתיישבות במכון שמיר למחקר בקצרין

השניים פרסמו גילוי דעת תחת הכותרת: "הטלתם דופי בתנועת השומר החדש". בגילוי דעת זה הם שוללים מכל וכל את הטענה שארגון 'השומר החדש' שייך לימין הקיצוני.

"ארגון השומר החדש", אומרים זמיר והייטנר, "הוא ארגון א-פוליטי, שערכי ההתיישבות, החקלאות, אהבת הארץ, הערבות ההדדית, שמירה על קרקע הלאום והמאבק בפשיעה נגד החקלאים הם נר לרגליו.

"הטענה שמנסה לקשור את השומר החדש לימין בכלל, ולימין הקיצוני בפרט, מבטאת בורות או אינטרס של גוף מתחרה או מקנא. ערכי הארגון, עליהם הוא מחנך את חניכיו ואותם הוא מגשים בפועל הם ערכי תנועת העבודה, והטקסטים המכוננים של הארגון, שחניכיו בתכניות המנהיגות לומדים כחלק מהתהליך החינוכי שלהם, הם של א.ד. גורדון, ברל כצנלסון, בן גוריון ואבות תנועת העבודה.

"ניתן להתווכח אם נכון שתנועת בני המושבים תצא לדרך עצמאית, ובמסגרת זו תחבור לארגון השומר החדש או תחזור לשותפות עם תנועת "דרור ישראל".

"אנו סבורים כי זוהי החלטת המנהיגות הצעירה של בני המושבים ולו נשאלנו היינו ממליצים בחום על האופציה הראשונה.

"אך גם ממי שסבורים אחרת, ניתן לצפות שיעשו זאת בצורה מכובדת, ללא הכפשות מכוערות, ללא דה-לגיטימציה וללא לשון הרע כנגד תנועה שראשיה הם בשר מבשרינו: קיבוצניקים ומושבניקים שבחרו לעשות טוב ולסייע לחינוך וחיבור החברה הישראלית מחדש לחקלאות ולאדמה".

המאבק על עתידה של תנועת בני המושבים עדיין לא הסתיים. יש בתוך התנועה הזו כאלה שרוצים שהתנועה תחזור להיות חטיבה בתוך הנוער העובד, ויש כאלה שמתעקשים על דרך חדשה ועצמאית.  

המשבר הזה הוא בבואה לפילוג שנוצר בתוך ההתיישבות הכפרית על רקע חילוקי דיעות אידיאולוגים ופוליטיים. הנוער העובד הוא תנועת נוער בעלת גוון שמאלי מובהק, ואילו בתנועת בני המושבים הכיוון הוא  ימין-מרכז.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
החיבור עם השומר
אברהם (שם בדוי) | 11:17   11.07.19
1