יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

ומי לא בא? הליכוד

כבר שנה חמישית ברציפות שמפלגת השלטון לא שולחת נציג לוועידת אצבע הגליל. מה זה אומר על סדרי העדיפויות במדינה, ומה היה לנציגים שכן הגיעו לוועידה לומר?

פורסם בתאריך:


ועידת אצבע הגליל שמתקיימת כבר שנה חמישית, מנציחה את זכרו של אלעד ארליך ז"ל, שנהרג בתאונת דרכים. אלעד ארליך היה ממקימי תנועת שינוי כיוון, שאחת ממטרותיה היתה לשנות את המדיניות הממשלתית, כך שיותר משאבים יופנו לגליל.

נציגי המפלגות השונות שמופיעים בוועידת אצבע הגליל מדי שנה, רואים בה סוג של פלטפורמה להצגת עמדותיהם, ופועלם למען הגליל, והשנה זה היה ביתר שאת, משום שהוועידה, שהתקיימה אתמול, התכנסה זמן קצר לפני הבחירות לכנסת.

נציגים מכמה מפלגות הגיעו, אך הדבר הבולט ביותר היתה העדר נציג מהליכוד. השרה גילה גמליאל, שאמורה היתה להשתתף בוועידה, הודיעה ברגע האחרון על ביטול.

יתכן והיו לגמליאל סיבות טובות, אך העובדה שהדבר קורה כבר שנה חמישית ברציפות, מעוררת תמיהה, ואולי יש בה כדי להעיד על סדרי העדיפויות של המפלגה שמובילה את המדינה ב-10 השנים האחרונות.  

אבל היו בכנס דוברים של מפלגות אחרות, שהשתדלו מאוד להוכיח עד כמה הם מחויבים לקידום הפריפריה בכלל והגליל בפרט. מכל המלל הרב אפשר לזקק כמה אמירות שיכולות להוות כותרת כלשהי.

 ראשון הדוברים, אבי גבאי, סבור שהמפתח לשינוי אמיתי הוא שהממשלה תתמוך בכל יזם, שיהיה מוכן להעסיק עובדים בשכר שמשתווה למה שמקובל במרכז הארץ. הוא גם האשים את הממשלה ואת נתניהו בכך שקידמו את האוניברסיטה באריאל, ולא עשו זאת בגליל.

גל הירש ממפלגת מגן, סיפר על כך שיש שני מועמדים במפלגה שלו מקרית שמונה, שירה ג'רג'י ושמעון קמרי. כשהוא נשאל איך זה שהמפלגה שלו לא עוברת את אחוז החסימה בסקרים, הוא השיב שהסוקרים לא כוללים את מפלגת מגן, ולכן היא עוד תפתיע.

הירש, שמעוניין להתמנות לתפקיד השר לביטחון פנים, סבור שהמשרד לביטחון פנים הוא משרד חברתי, משום שהוא משפיע על איכות החיים של האזרחים. "חייבים לעצור את הפשיעה החקלאית", אמר הירש. "בגלל זה צעירים נוטשים את החקלאות, והגיל הממוצע של החקלאים במדינה הוא 63".

עופר שלח, שייצג את מפלגת כחול לבן, נאלץ להסביר מדוע יעל גרמן, כשכיהנה כשרת הבריאות מטעם יש עתיד, החליטה על סגירת חדר המיון הקדמי, הוא טען: "לא אנחנו סגרנו את חדר המיון הקדמי, אבל זה לא רק חדר המיון בקרית שמונה, זה גם תוכנית המתמחים שנותנת תמריצים לרופאים שמתמחים בפריפריה. יעל גרמן יזמה אותה והיא אושרה ותוקצבה, והיא בוטלה על ידי הממשלה הנוכחית. כל הדגש של יעל גרמן היה על הפריפריה".

שרת השיכון, יפעת שאשא ביטון, בניגוד לכל הדוברים לפניה, מייצגת את הממשלה והקואליציה. היא השתדלה להבליט את ההישגים של מפלגת "כולנו". כשהיא נשאלה לגבי האוניברסיטה בגליל, היא אמרה: "כאשר דובר על הקמת אוניברסיטה בכרמיאל, אני הייתי היחידה שאמרה, אם לא אוניברסיטה בתל חי, אז לא אוניברסיטה בכלל בגליל".

מי שהתקיל את שאשא ביטון היה ירדן ארליך, אחיו של אלעד ארליך ז"ל, שכיום ממלא תפקיד בתחום הפיתוח העסקי בעיריית קרית שמונה. הוא טען שאין תוכנית המשך לתוכנית הסיוע לצפון. "יש כאן אנשים שחיים, ולא רואים את השינוי סביבם. מה שהיה לי לפני ארבעה חודשים, אין לי עכשיו, חזרנו לנקודת האפס", אמר ארליך.

שאשא ביטון השיבה: "אי אפשר להתעלם ממאות מיליונים שהושקעו, אני מסכימה איתך שלא נעשה מספיק, צריך לעשות עוד. בשביל זה אנחנו כאן, כדי להמשיך להילחם למען הגליל. כשאני קידמתי את חוק הגליל, אמרו לי בתנועה לאיכות השלטון שזו שחיתות. לעזור לחקלאים זו שחיתות?"

גם כוכבת תשדיר הבושם, איילת שקד, הגיע לוועידה, והיא נשאלה מדוע אין עדיין אוניברסיטה בגליל. שקד הסבירה שיותר קל להפוך את מכללת תל חי לשלוחה של חיפה, כפי שנעשה עם מכללת בראודה בכרמיאל, מאשר להפוך את תל חי לאוניברסיטה עצמאית לגמרי, משום שישנה התנגדות קשה מצד האוניברסיטאות הקיימות.

בגדול אפשר לומר שנציגי האופוזיציה בוועידה השתדלו להציג את חצי הכוס הריקה, ונציגי הקואליציה את חצי הכוס המלאה. בפוליטיקה התפקיד שממלאים קובע את העמדה שמציגים, וזה חד עוד יותר לקראת הבחירות.

כדאי לשקול אולי בשנים הבאות לקיים כנס עם אנשי מקצוע וחוקרים, כדי שהדיון יהיה פחות פוליטי ויותר ענייני, או לפחות לשלב גם וגם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
נציגי ליכוד
ברקת | 09:20   27.03.19