יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

מה אפשר ללמוד מהמקרה של קרית גת?

הוועדה הגיאוגרפית של משרד הפנים המליצה על העברת כל ההכנסות של הארנונה מאזור התעשייה הסמוך לקרית גת לידי העירייה, ולבטל את ההסדר על פיו חלק מההכנסות הועברו למועצות האזוריות הסמוכות. נימוקי הוועדה יכולים ללמד על הצפוי בתחום חקר הגבולות במקרה של קרית שמונה

פורסם בתאריך:


מועצת העיר קרית שמונה אישרה כבר לפני יותר מחודש להנהלת העיר להגיש בקשה לשינוי הגבולות המוניציפאליים של העיר. בקשות מהסוג הזה מופנות לוועדה הגיאוגרפית של משרד הפנים, או בשמה הקודם הוועדה לחקר גבולות.

בשלב זה עוד לא ידוע מהו לוח הזמנים, וכמה זמן ייקח עד שתתקבל החלטה בבקשה של קרית שמונה. הוועדה הזו אינה הגוף המחליט. היא עושה את העבודה המקצועית ומגישה את המלצותיה לשר הפנים, שבסמכותו לקבל או לא לקבל את ההמלצה.

הוועדה הגיאוגרפית הגישה לאחרונה המלצה בנוגע לחלוקת ההכנסות מארנונה מאזור התעשייה י.ש. גת, הסמוך לקרית גת. המקרה של אזור תעשייה זה דומה לזה של אזור התעשייה הדרומי בקרית שמונה, ולכן ניתן ללמוד מהמקרה של קרית גת מה צפוי לבקשה של עיריית קרית שמונה

פארק התעשייה י.ש גת הוקם במסגרת שותפות שנרקמה בין עיריית קרית גת, מ.א. יואב, מועצה אזורית שפיר, והמועצה האזורית לכיש. השותפות הזו הכתיבה גם את חלוקת הארנונה. קרית גת מקבלת 59% מההכנסות, כאשר היתר מתחלק בין המועצה האזורית יואב (18%), המועצה האזורית שפיר (17%), והמועצה האזורית לכיש (6%).

למרות שמדובר היה באזור תעשייה שהוקם כשותפות, ולמרות שעיריית קרית גת זכתה עד היום לרוב ההכנסות מאזור התעשייה הזה, הוועדה הגיאוגרפית החליטה להמליץ על שינוי על פיו כל ההכנסות מארנונה מאזור התעשייה הזה יועברו לעיריית קרית גת.

מדובר בהרבה מאוד כסף. סך ההכנסות מארנונה מאזור התעשייה הזה הוא 50 מיליון שקלים. חלק נכבד מגיע ממפעל אינטל, והסכום עתיד עוד לגדול בעקבות ההחלטה של חברת אינטל להשקיע עוד 40 מיליארד שקלים במפעליה בישראל.

מדוע החליטה הוועדה ללכת לקראת עיריית קרית גת באופן כל כך חד משמעי? כדי שעיר תוכל להיות איתנה מבחינה כלכלית, חייבת להיות התאמה בין כמות התושבים לבין כמות העסקים. ראש עיריית קרית גת, אבירם דהרי, הסביר זאת כשאמר: "כל יחידת דיור מעמיסה על העיר 10,000 שקל, בניגוד לשטחי תעשייה שמאזנים את הקופה. אם לא יבוטל הסכם חלוקת ההכנסות עם המועצות האזוריות, קריית גת תקרוס כלכלית".

הוועדה הגיאוגרפית מבינה את הצורך במתאם בין תושבים ועסקים, ובהמלצה שהגישה לשר הפנים נאמר כי לעיר קריית גת יש שני הסכמי גג לפיתוח של כ-15,000 יח"ד, ובסה"כ צפויות להתווסף לעיר עד שנת 2040 כ-53 אלף יחידות דיור חדשות.

השיקול הקובע הוא איפוא הצורך לאזן בין מגורים ועסקים. הבניה של שכונת יובלים תגרום לעומס כספי נוסף על העירייה משום שהארנונה למגורים לא מספיקה כדי לכסות על ההוצאות של העירייה בגין אותם מגורים. לכן עיריית קרית שמונה צריכה להגדיל את הכנסותיה מעסקים.

הבנייה של שכונת יובלים, והגידול הדמוגרפי הצפוי לקרית שמונה עקב כך, יכולים לחזק את העמדה של העירייה מול העמדה של המועצה האזורית הגליל העליון, שחולשת על חלק מאזור התעשייה הדרומי, ונהנית מהכנסות ארנונה מאזור זה.   

ועוד דבר חשוב אפשר ללמוד מהמקרה של קרית גת. אזור התעשייה בעיר הזו זכה לתנופה אדירה בעקבות הקמת המפעל של אינטל. עיריית קרית שמונה, והרשויות החברות באשכול הרשויות של הגליל המזרחי, צריכות לעשות מאמץ להביא לאזור מפעל עוגן גדול כדוגמת אינטל, מפעל שישנה את תמונת המצב התעסוקתית באצבע הגליל.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: