יום חמישי, 02 ביולי 2020, י' תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

מים סוערים

החלטת רשות המים לצמצם את מספר תאגידי המים למחצית ממספרם כיום, מתפרסמת כאשר במקביל מפלגת "כולנו" מצטרפת ליוזמה של מרכז השלטון המקומי להחזיר את ניהול המים לרשויות המקומיות. מנכ"ל תאגיד פלג הגליל, אדי סושב, מסביר איך כל זה יכול להשפיע על הנעשה בתחום בגליל העליון

פורסם בתאריך:


עכשיו אפשר כבר לומר בפה מלא שזכינו לשנה ברוכת גשמים. הנחלים מהגליל העליון והגולן ממשיכים למלא את הכינרת, ולכאורה כולנו יכולים להיות רגועים בכל מה שקשור לאספקת המים. אבל מתברר שהתחום הזה סוער וגועש, על רקע השינויים שעתידים לקרות בתחום ניהול מערכות המים והביוב במדינה.  

רשות המים פרסמה את תוכניתה לצמצום מספר תאגידי המים מ-56 הקיימים כיום, ל-28 תאגידים. המטרה היא כמובן התייעלות וחיסכון כספי, אולם לתהליך הזה מתנגדים במרכז השלטון המקומי, 

 יו"ר מרכז השלטון המקומי, ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, הגיב בנושא ואמר: "אנו תומכים בביטול תאגידי המים ובחזרה למעבר למשק מים סגור, הפחתת עלויות המים, ביטול המע"מ וחזרה להתנהלות וישירה עם התושב. הגיע הזמן להפסיק את בזבוז כספי הציבור, לצמצם את רשות המים, לבטל את התאגידים ולהחזיר את הכסף לתושבי מדינת ישראל".

ראשי הרשויות המקומיות החזקות מתנגדים לרפורמה של רשות המים, משום שרשות המים רוצה לצרף לתאגידי מים של רשויות מקומיות חזקות, את תאגידי המים של הרשויות החלשות, והחזקים לא רוצים שהחלשים יסתפחו אליהם. הם מעדיפים להישאר עצמאיים, במסגרת תאגיד שהם שולטים בו, או בניהול עצמי של המים על ידי העירייה.

העימותים בנושא הזה מתרחשים על רקע הבחירות המתקרבות, וצריך להביא בחשבון שההצהרות בנושא המים מושפעות מכך. מפלגת 'כולנו' בראשותו של שר האוצר, משה כחלון, פרסמה את ההודעה הבאה: "תאגידי המים בדרך לסגירה? הערב בכנס המרכזי ברמת גן, השר כחלון צפוי למסור הצהרה דרמטית ביחס לפתרון בעיית תאגידי המים שמעיקה על הציבור".

יכול להיות שסגירת תאגידי המים משרתת את האינטרסים של רשויות חזקות במרכז הארץ, אך זה לא בהכרח צעד נכון עבור רשויות מקומיות בפריפריה.

הנה דברים שאומר מנכ"ל תאגיד פלג הגליל, רו"ח אדי שוסב: "אי אפשר להשוות את תאגיד של עיר גדולה במרכז הארץ לתאגיד פלג הגליל, זה שתי עולמות שונים. שם זו רשות מקומית אחת גדולה, הכל קומפקטי, אין הפרשי גובה. הם מקבלים את המים מחברת מקורות, ושולחים את הביוב לשפד"ן.

"זה הרבה יותר זול והרבה יותר פשוט מהמצב שלנו. אנחנו מתמודדים עם 14 ישובים שונים, שנמצאים בפריסה גיאוגרפית רחבה, עם הפרשי גובה של כמעט אלף מטר בין בין הישובים הגבוהים לנמוכים. יש לנו 4 מכוני טיהור, יש ישובים ערביים שהתשתיות שלהן שונות מאוד ממה שקיים בישובים יהודיים.

"לכן, מה שאולי טוב לרמת גן, לא טוב לגליל העליון. אנחנו יודעים היטב מה היה ברשויות הקטנות לפני שהקימו את תאגידי המים, באיזה מצב ירוד היתה הצנרת, וכמה אחוזי דליפות היו ממנה. היום אנחנו במצב שונה לגמרי, משום שמערכות המים היישוביות מנוהלות על ידי גורם מקצועי".

הטיעון המרכזי של אלה התומכים בביטול תאגידי המים הוא שהקמתם הביאה לעליה במחירי המים, בגלל מנגנונים מנופחים והתנהלות בזבזנית. הנתונים שמפרסמת רשות המים סותרים את הטענה הזו, כפי שניתן לראות בדיאגרמה שלפניכם.

כאשר הוקמו תאגידי המים, אכן היתה עליה במחירי המים בגלל הצורך שהיה בהשקעות גדולות בתשתיות, אך בהמשך תעריפי המים ירדו בהדרגה, לאחר שתאגידי המים החזירו את ההלוואות שהם לקחו לצורך ההשקעות הללו.

באזור הגליל המזרחי והגולן פועלים שני תאגידים. תאגיד פלג הגליל, שמטפל במים של צפת, חצור, יסוד המעלה, וטובא זנגריה ותאגיד התנור, שמטפל במים של קרית שמונה, מטולה, קצרין והישובים הדרוזים בגולן. לכאורה זה הגיוני לאחד בין פלג הגליל לתנור, אך זה ככל הנראה לא יקרה, משום שרשות המים רוצה להרחיב את פלג הגליל לכיוון הגליל המערבי. פלג הגליל כבר החל להתפרס מערבה, ומטפל במים ישובים כמו: פסוטה, חורפיש, גוש חלב, בית ג'אן, ראמה ועוד.

שוסב לא נשמע נלהב מהאפשרות של הגדלת התאגיד, אך מאמין שניתן יהיה להתמודד עם האתגר. "כבר עכשיו אנחנו מנהלים את מערכות המים של 13 רשויות מקומיות, וזו משימה מורכבת", הוא מסביר.

"רשות המים מעוניינת לצרף אלינו ישובים נוספים, משום שברשות התרשמו לטובה מהיכולות המקצועיות של התאגיד, ומהדרך שבה הוא מנוהל. יש לנו זמן עד 14 באפריל להגיש את עמדתנו. עדיף יהיה לכל הגורמים המעורבים בנושא, להמתין עד אחרי הבחירות, ואז לקבל את ההחלטות במנותק מאינטרסים פוליטיים".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: