יום חמישי, 02 ביולי 2020, י' תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

מי אמור לנהל את נכסי העירייה?

בישיבת מועצת העיר קרית שמונה, הובאה לאישור הצעה להעביר חלק מהנכסים של העירייה, מניהולם על ידי החברה הכלכלית, לניהול ישיר על ידי העירייה. הצעד הזה אמור להביא לחיסכון כספי לעירייה, אבל באופוזיציה התנגדו למהלך.

פורסם בתאריך:


עיריית קרית שמונה מחזיקה נכסי נדל"ן שונים, שכוללים, על פי נתונים משנת 2012, בסך הכל 51 נכסים, מתוכם 21 דירות, והשאר: חנויות, קיוסקים ומשרדים. הנכסים האלה שייכים לעירייה אבל מנוהלים על ידי החברה הכלכלית, אשר גובה עמלת ניהול בסך 25% ממחיר ההשכרה של כל נכס.

את זה רוצים בעירייה לשנות, ולהחזיר את הנכסים לניהול ישיר של העירייה באמצעות מחלקת ניהול נכסים שתתחיל לפעול החל מחודש אוקטובר הקרוב. ראש העיר הסביר את הרציונל ואמר: "העירייה יכולה לנהל את הנכסים בעצמה, ואני לא חושב שהחברה הכלכלית צריכה להתעסק בדוד שהתקלקל, או בהארכת הסכם שכירות.

"אני רואה את החברה הכלכלית כמנוע מאוד משמעותי, שצריך להתעסק בכל נושא הפיתוח, יש שכונות חדשות שנבנות. שתתעסק בפרויקטים גדולים, ולא בקפץ לי הפקק, או התקלף לי הצבע בדירה".

את ניהול הנכסים ינהל צוער במחלקה המשפטית של העירייה בשם אילן לב, והדבר אמור לחסוך לעירייה כסף, משום שכיום היא משלמת עמלה לחברה הכלכלית, ואילו הניהול העצמי לא יצריך הוצאה כזו, משום שהשכר של אילן לב ישולם על ידי משרד הפנים בשלוש השנים הקרובות.

ראש העיר לשעבר, חבר המועצה ניסים מלכה, טען שהמהלך הזה שגוי, משום שהחברה הכלכלית, לדבריו, "מנהלת את הנכסים בצורה הכי טובה שבעולם".

לא כך חשב מבקר המדינה בדו"ח שפרסם בשנת 2012. הוא התייחס לשאלת הכדאיות הכלכלית של העברת הנכסים לניהולה של החברה הכלכלית, וכך כתב: "נמצא כי בכל משך תקופת ההתקשרות לא ביצעה העירייה בדיקה בנוגע לכדאיות ההתקרשות עם חכ"ל, ולא שקלה חלופות אחרות לניהול ורווחי של מערך השכירות של נכסיה.

"משרד מבקר המדינה העיר לעירייה כי עליה לבצע בדיקה בנוגע לכדאיות ההתקשרות עם חכ"ל, לבחון חלופות אחרות לניהול מיטבי של מערך השכירות של נכסיה, לרבות הקטנת שיעור העמלה והוצאותיה הנלוות בגין השכרת הנכסים".

כמובן אפשר לטעון שמאז הדו"ח ב-2012 המצב השתנה מהקצה אל הקצה, אך ספק גדול אם אכן זה נעשה. ניסים מלכה לא הפגין במהלך כהונתו עקומת למידה כלשהי, ודו"ח מבקר העירייה לשנת 2017 מצא לא מעט ליקויים בהתנהלות החברה הכלכלית, שהיו"ר שלה באותה תקופה היה מלכה עצמו.

ההחלטה של הנהלת העירייה להקים מחלקת ניהול נכסים אינה חריגה, מחלקה כזו קיימת בעיריות שונות בארץ, כמו עיריית רמת גן ועיריית רמת השרון. עיריית רמת השרון למשל, מחזיקה 1,900 נכסים, ומחלקת ניהול הנכסים שלה מעסיקה 6 עובדים.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
ניהול נכסי העיריה ע"י החכ"ל..
צמפיון | 07:42   25.11.19