יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

מי יעזור לחברי המועצה?

התפטרותו של חבר מועצת עיריית קרית שמונה, אריה אקרמן, המחישה את הקושי לשלב פעילות ציבורית יחד עם צרכי פרנסה ומשפחה. יוזמה של לובי 99 למינוי מתמחים שיסייעו לחברי מועצה ברשויות המקומיות, יכולה לתת מענה לקושי הזה

פורסם בתאריך:


השבוע הודיעה חבר מועצת עיריית קרית שמונה, אריה אקרמן, על החלטתו לפרוש מתפקידו כחבר מועצת העיר, וחבר בהנהלת העירייה. פרישתו של אקרמן היא על רקע העומס הרב שהוא חש, וחוסר היכולת לשלב את הפעילות הציבורית עם ניהול העסק פרטי שלו, ועם חובותיו המשפחתיות.

"רציתי מאוד לתרום לציבור, והפרישה נעשתה באמת מחוסר ברירה", אומר אקרמן. "הגעתי למצב שבו לוח הזמנים של העסק שלי מתנגש בלוח הזמנים שלי כחבר מועצה, ונאלצתי לעיתים להיעדר מישיבות חשובות הקשורות לענייני העיר.

 אקרמן עוסק בליווי עסקי ליזמים בתחילת דרכם וליזמים מנוסים שצריכים סיוע בניהול העסק. הוא עובד כעצמאי, וצריך להקדיש לא מעט זמן לשיווק וגיוס לקוחות לעסק שלו. בנוסף לכך הוא גם אב ל-5 ילדים, מגיל חצי שנה ועד גיל 17.

"להיות חבר מועצה, זה לא רק לבוא לישיבות מליאה", אומר אקרמן. "אם אתה לוקח ברצינות את השליחות הציבורית שלך, אתה צריך להשקיע הרבה מאוד זמן. זה בא על חשבון היכולת להתפרנס, וזה בא על חשבון המשפחה. לכן הגעתי למסקנה שאין מנוס, והודעתי על פרישתי".

 המקרה הזה של אריה אקרמן ממחיש את הדילמה של חברי המועצה, שעושים את עבודתם בהתנדבות מלאה. זאת הסיבה שלא כל חברי המועצות ברשויות המקומיות בארץ, הם אנשים שבאים לשרת את הציבור, לעיתים מדובר באנשים שמנצלים לרעה את המעמד והכוח כדי לקדם אינטרסים פרטיים.

אז איך בכל זאת ניתן להביא לכך שלתפקיד חברי מועצה יגיעו אנשים ראויים, הגונים ויישרי דרך, שמעוניינים באמת ובתמים לתרום לציבור?

בלובי 99, ארגון שהוקם כדי לקדם אינטרסים של הציבור הרחב, מקדמים מהלך שמטרתו להביא לכך שבכל מועצת עיר ימונו שני מתמחים, אשר ישמשו כעוזרים מקצועיים לחברי המועצה. התפקיד הזה מקביל לעוזרים פרלמנטריים בכנסת. על פי ההצעה ימונו שני מתמחים, אחד שיעמוד לרשות חברי הקואליציה והשני יסייע לחברי האופוזיציה.

המטרה של היוזמה הזו היא לא רק לחסוך זמן לחברי המועצה, אלא גם לסייע להם מבחינה מקצועית. חברי מועצה חסרים לעיתים ידע בתחומים כמו ביקורת, מכרזים, תכנון עירוני, ניהול תקציבי, חופש מידע ועוד.

על פי התוכנית של לובי 99 המתמחים יהיו סטודנטים שנה שלישית בתחומים כמו כלכלה, מנהל עסקים, סטטיסטיקה, הנדסת תעשייה וניהול, אדריכלות, סוציולוגיה, חינוך ועוד.

אותם מתמחים יעשו את עבודת השטח, הם ירכזו את החומר, ינתחו אותו, ויגישו אותו לחברי המועצה באופן מתומצת. המתמחים יסייעו לחברי המועצה לגבש ניירות עמדה בנושאים שעל הפרק. כך כל חבר או חברת מועצה יוכלו להגיע לישיבות מליאה, ולוועדות השונות כשהם מכירים טוב יותר את הנושאים שעל הפרק, והדבר יסייע להם בתהליך קבלת ההחלטות. 

עו"ד ימית ינאי, תושבת להבות הבשן, וכיום חברת צוות בלובי 99 עוסקת כיום בגיבוש תמיכה ציבורית להצעה בקרב חברי מועצות ברשויות מקומיות בכל הארץ, ולדבריה יש תמיכה רבה למהלך הזה.

"אנחנו פועלים מול משרד הפנים ומשרד המשפטים כדי לקדם את היוזמה הזו. בשלב ראשון מדובר על פיילוט שיופעל בחמש רשויות מקומיות, ואם זה יצליח, זה יורחב לרשויות נוספות.

"היוזמה הזו היא חלק ממהלך יותר רחב לשיפור תנאי עבודתם של חברי מועצות ברשויות המקומיות. הגשנו נייר עמדה בנושא לשר המשפטים. אנו סבורים שחברי מועצה זכאים לגמול כספי כלשהו עבור עבודתם, לייעוץ משפטי, למשרד שבו יוכלו לקבל קהל, ועוד.

"חברי מועצה ברשויות מקומיות רבות בארץ, בייחוד אם הם חברי אופוזיציה, נתקלים בקשיים רבים בעבודתם. קשה להם מאוד להשיג מידע חיוני לשליחותם הציבורית, הם במקרים רבים נאלצים להוציא מכיסם הפרטי כסף כדי לקדם נושאים שחשובים להם.

"הגיע הזמן שהמדינה תיתן דעתה לנושא הזה ותדאג להעמיד לרשות חברי המועצות תנאים סבירים כדי שיוכלו למלא את שליחותם באופן מיטבי".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: