יום רביעי, 15 ביולי 2020, כ"ג תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

סוגר חצי שנה

בקרוב ישלים אביחי שטרן חצי שנה ראשונה בתפקיד ראש עיריית קרית שמונה. בראיון חגיגי לקראת הפסח, הוא מסביר כיצד התמודד עם האתגרים שניצבו בפניו, ועונה על סדרת שאלות

פורסם בתאריך:


אביחי שטרן נכנס לתפקידו כראש עיריית קרית שמונה לפני קצת פחות מחצי שנה. התושבים שבחרו בו חיפשו שינוי ודרך חדשה. הרבה ציפיות נערמו על כתפיו הצנומות של ראש העירייה הצעיר, ועומדים בפניו מבחנים לא פשוטים.

הוא צריך לשקם את מצבה הכספי של העירייה, ולהשיג לפחות בשלב הראשון ניהול עירייה ללא גרעון בתקציב השוטף. הוא צריך לנסות להפחית בהדרגה גרעון מצטבר של קרוב ל-150 מיליון שקלים. שטרן ייבחן גם ביכולת להנהיג סטנדרטים של שמירה על החוק ומינהל תקין, ביכולת שלו לגייס תקציבים, להניע פרויקטים, ולשפר את איכות החיים בעיר. 

השינויים האלה מצריכים זמן, ועדיין מוקדם לשפוט האם שטרן אכן עומד במבחן. ובכל זאת, לקראת חג הפסח שטרן התייצב לראיון, שהוא סוג של סיכום ביניים, וענה על סדרת שאלות

כאשר התמודדת על ראשות העיר, הייתה לך בוודאי הערכה כלשהי לגבי המצב של העירייה. אחרי שנכנסת לתפקיד, המידע על מצבה של העירייה עמד לרשותך. האם היו דברים שהפתיעו אותך?

"קריית שמונה היא עיר מדהימה עם פוטנציאל עצום. הדבר העיקרי שהעיר הייתה צריכה הוא מישהו שיאמין בה, בתושביה ובעתיד שלה. למרות שלמדתי בחיים לא להיות מופתע משום דבר, והדבר תקף שבעתיים כאשר אתה עוסק בפוליטיקה ובעבודה ציבורית, הפתיעה אותי המהירות בה גישה חדשה יכולה לסחוף עיר שלמה.

כל שצריך לעשות הוא להאמין בעיר, ואני כידוע מאמין גדול בקריית שמונה. מצב העירייה? דעתי תמיד הייתה ידועה לכל. במשך שנים זעקתי מספסלי האופוזיציה כי העירייה על סף קריסה והמצב יותר מגרוע. כאשר נכנסתי לתפקידי וקיבלתי את הנתונים הכספיים של העירייה הבנתי עד כמה צדקתי. באותם רגעים היו לי שתי אפשרויות. או לבכות על מר גורלנו, או להפשיל שרוולים ולהתחיל בעבודה קשה כדי להבריא את המערכת. בחרתי כמובן באפשרות השנייה".

כראש עיר עומד לרשותך תקציב, שבוודאי אינו מספיק לכל הצרכים והתוכניות. לכן אתה צריך לקבוע סדרי עדיפויות. מהו סדר העדיפויות שלך? מה דחוף ומה פחות? מה הכרחי יותר ומה פחות?

"בפרק זמן הקצר שאני יושב על כיסא ראש עיר, הבנתי מהר מאוד שהכל חשוב ושצריך לתת פתרון לכל בעיה ובעיה. העדיפות הראשונה שלי הם תושבי קריית שמונה. בכל החלטה שאני מקבל אני רואה אותם לנגד עיני. תושבי העיר ראויים לקבל שירות טוב ומקצועי וליהנות מאיכות החיים שהאיזור שלנו מציע. זה מה שמנחה אותי בקבלת ההחלטות ובקביעת סדרי העדיפויות שלנו. אנחנו שמים דגש מיוחד על פיתוח כלכלי, תעסוקה, חינוך ושיפור פני העיר. אני, חברי להנהלת העיר ועובדי העירייה פועלים סביב השעון כדי להיות ראויים לאמון שאנו מקבלים מהציבור".

בינתיים לא עשית שינויים מרחיקי לכת במצבת כוח האדם בעירייה, ורוב בעלי התפקידים הבכירים המשיכו בתפקידם. האם זה הצוות שאיתו אתה מתכוון להמשיך גם בטווח הארוך יותר?

"לא נבחרתי כדי לערוף ראשים. לכל אחד מגיע צ'אנס להוכיח את עצמו. אנחנו לא בטקסס וימי השריף החדש חלפו מהעולם. מי שמכיר את השירות הציבורי יודע שלא ניתן להחליף או למנות אנשים ללא הליך מסודר. בסופו של דבר האנשים הטובים נשארים ומתעצמים במערכת.

כמובן שאת המדיניות אני מתווה, והעובדים והמנהלים כאחד צריכים ליישר קו ולבצע את מדיניות ראש העיר והנהלת העיר. אני חייב לציין שיש לנו בעירייה עובדים ומנהלים מצויינים. חלקם זקוקים למילה טובה ולהערכה, חלקם להכוונה נכונה, אבל בסך הכל אני מאוד מרוצה מבעלי התפקידים ברשות".

לפני שנכנסת לתפקיד, דיברת על כך שניתן להתייעל ולחסוך לא מעט הוצאות לעירייה. איזה צעדים כבר נעשו, וכמה כסף נחסך? האם קיימים צעדים שתכננת, ולאחר שנכנסת לתפקיד החלטת שעדיף להשאיר את המצב כמו שהוא?

"אין ארגון בו לא ניתן לחסוך כסף. השאלה מה המשמעות מאותו חסכון. מאז שנכנסתי לתפקיד כבר התחלנו בפעולות משמעותיות שיחסכו כסף רב לציבור. חשוב לי לומר כי במצב בו קיבלתי את הרשות, לא נותרה לי ברירה, אלא לגבש תוכנית התייעלות בה כל אחד מאיתנו יצטרך לתת מעצמו להצלחתה. עדיף שכולנו ניישר קו ונצעד יחד  ליישום התוכנית אותה אנו מכינים, מאשר נפעל על פי תוכנית שתיכפה עלינו בשלב מאוחר יותר. מה שלא נעשה מרצון כעת, נעשה בכפייה מאחור יותר, אבל אז הפגיעה בכולנו תהיה קשה יותר".

החודשים הראשונים בתפקיד שלך היו בזמן שהמערכת הפוליטית הייתה עסוקה בבחירות לכנסת. עד כמה הדבר השפיע על היכולת לקדם את ענייניה של העיר?

"באופן טבעי כשהשרים, חברי הכנסת ומשרדי הממשלה עסוקים בבחירות, קשה לקדם תהליכים ולקבל החלטות. מצד שני דווקא בתקופה זו, השרים וחברי הכנסת זמינים וקשובים יותר לשמוע רעיונות, וזו הזדמנות טובה לתחזק את הקשר לקראת העתיד. בחודשים האחרונים נפגשתי עם מרבית השרים וחברי הכנסת מכל המפלגות, והצלחתי לרתום את כולם למען חיזוקה של קריית שמונה, מתוך הבנה והכרה שקריית שמונה חזקה היא גם ישראל חזקה!"

על פי מה שמסתמן מהתוצאות של הבחירות, משה כחלון ימשיך להיות שר אוצר, ויפעת שאשא ביטון תמשיך להיות חברת כנסת. עד כמה זה חשוב מבחינת קידום האינטרסים של קריית שמונה.

"חשוב מאוד שמי שיחזיק בתפקידים משמעותיים בממשלה ובכנסת יהיה קשוב לצרכיה הפריפריה בכלל ולצרכיה של קריית שמונה בפרט. אין ספק שמשה כחלון הוא ידיד אמת של העיר שמסייע לנו בכל דבר ועיניין ועל יפעת שאשא ביטון חבל להוסיף מילים כי אהבתה ודאגתה לעיר ידועים לכל.

אני חושב שקריית שמונה היא העיר היחידה בישראל, מלבד ירושלים בירתנו הנצחית, שיש עליה קונצנזוס, כך שאני משוכנע שלכולם יש אינטרס לאומי להעצים את קריית שמונה ולדאוג שלתושבים שלנו יהיה טוב".

בישיבת מועצת העיר הראשונה שקיימת העברת החלטה על העברת בקשה לחקר גבולות מוניציפאליים. מה קורה עם זה, ועד כמה למהלך הזה תהיה השפעה על היחסים עם המועצות האזוריות באצבע הגליל.

"העירייה בראשותי כבר הגישה בקשה מקיפה לוועדה הגאוגרפית של משרד הפנים בנוגע לגבולותיה העתידיים של קריית שמונה בהתאם ליעדיי האוכלוסייה והתכנון שנקבעו לעיר בתוכנית האסטרטגית לדיור של מינהל התיכנון.

אני רואה בפניה לוועדה הגאוגרפית לחקר גבולות מהלך מתבקש אשר מטרתו לחזק את האזוריות ושיתוף הפעולה בין הרשויות תוך תיקון עוולות היסטוריות וקידום צדק חלוקתי.  פעולה זו תניב לעיריית קריית שמונה הכנסות נוספות ואופק לפיתוח העיר והאזור. אם רוצים לצאת לעצמאות כלכלית, הרי שפניה לוועדה הגאוגרפית היא לא רק מתבקשת, אלא אף מחויבת. חשוב לומר בצורה ברורה ואחראית כי לא מדובר בפעולה מהירה, אלא בתהליך ארוך שעשוי להימשך אפילו מס' שנים.

כיצד זה ישפיע על מערכת היחסים עם המועצה האזורית? אני בטוח ששיתוף הפעולה בין הרשויות הוא אינטרס של כולם. שיתוף פעולה אמיתי ונכון צריך להתבסס על אמון ושותפות אמת, בה כל צד מרוויח ומרגיש טוב.

לא אסכים לשיתוף פעולה שיפגע באינטרסים של קריית שמונה, כמו ששכנינו לא יסכימו לשיתוף פעולה שיפגע בהם. כל זמן שתושבי קריית שמונה והישובים באזור ייהנו בצורה הדדית משיתוף הפעולה הזה, נמשיך אותו ביתר שאת".

המהלך המשמעותי ביותר שקידמת, וכבר מתחיל להתגשם, הוא הקמת מתחם הפודטק והמאיץ העסקי. מה צפוי בהמשך בתחום הזה, ועד כמה תהיה למהלך השפעה על הפיתוח של קריית שמונה?

"הקמת רובע הפודטק במרכז העיר, יהיה מנוע צמיחה לעסקים מקומיים, ליזמים צעירים, ויחבר את התעשיות המקומיות לחדשנות והיזמות הישראלית. זהו חלק ממהלך כולל שאנו מובילים. בימים אלה מספר חברות פודטק כבר החלו לבחון מעבר לקריית שמונה, זאת במקביל להקמת פארק הפודטק בעלות של 140 מיליון שקלים. 

הקמת רובע הפודטק היא הבשורה הכי גדולה לאזור. בשורה שמספרת את הסיפור החדש של קריית שמונה. סיפור עליו יתחנכו ויגדלו ילדי קריית שמונה. סיפור שיאפשר לדור העתיד שלנו אופק חדש ומסלול של חדשנות וקידמה בדרך להפיכתה של קריית שמונה לעיר  היזמות של ישראל.

רק בשבוע שחלף השקנו את המאיץ העסקי (אקסלרטור) הראשון בקריית שמונה.  למאיץ בקריית שמונה הוגשו מספר שיא של בקשות. הרבה יותר מערים כמו אשדוד, עפולה, עכו ועוד. אנחנו רוצים לראות כאן סטרטאפים מקומיים שעומדים על הרגליים.

נעשה כל שביכולתנו לסייע ליזמיות וליזמים להפוך לסטרטאפיסטים מצליחים. היזמים שנבחרו להשתלב בתכנית קיבלו הזדמנות לצמוח, לגדול ולפתח את השוק העסקי במקום מגוריהם וכבפועל יוצא מכך, גם לפתח את הכלכלה הישראלית.

כל מה שהם צריכים כעת זו ההזדמנות להצליח, ואנו נעשה הכל כדי שזה יקרה".

כשהיית באופוזיציה תקפת את ניסים מלכה על מחדלים בתחום האכיפה של חוקי התכנון והבניה. מה נעשה מאז כניסתך לתפקיד, ומהי המדיניות העירייה בתחום הזה?

"המדיניות שלנו מאוד ברורה – לפעול על פי חוק ולנסות לסייע בהסדרה לצד פעילות אכיפה כוללת. בשבועות הקרובים הוועדה המקומית לתכנון ובניה תדון במדיניות האכיפה. אני עובד יחד עם סגני וממלא מקומי אופיר יחזקאלי על כל נושא מדיניות האכיפה, ונעדכן את הציבור על המהלכים שאנו מבצעים באחת מישיבות המועצה הקרובות".

ישנם הרבה נושאים שעומדים על הפרק שהגשמתם לוקחת זמן, וישנם כאלה שאפשר ליישם תוך זמן קצר. מכל הנושאים בהם עסקתם, מהם התחומים בהם התושבים כבר יכולים להרגיש את השינוי?

"מאז נבחרתי לתפקיד עמלתי רבות כדי להחזיר את אמון הציבור ומשרדי הממשלה ברשות ואני חייב לומר שאני מרגיש את השינוי החיובי כלפינו. היום העיר נקייה יותר מבעבר, בזכות שינויים שביצענו באגף שפ"ע, התחלנו בהקמת רובע הפודטק, האב לעסקים קטנים, והשקנו את האקסלרטור של קריית שמונה שהוא המבוקש ביותר בישראל.

סיימנו לשווק את  השטחים בשכונות יובלים א', והצלחנו בשיווק שטחי ויחידות הדיור בשכונת בימת תל חי החדשה. התחלנו בהכנת תוכנית אב לספורט, הגדלנו את תקציב מרכז הצעירים והתרבות בעיר ובקרוב נשיק את הרפורמה ברשות החניה.

גם בנושא מיתוג עיר אנו שוקדים על תוכנית שתשים את קריית שמונה במקום אחר לגמרי, תחת הכותרת 'קריית שמונה מרחב של הזדמנויות'. לאחר החג אנחנו מתכוונים להשיק את האפליקציה העירונית שתאפשר לכל תושב לתקשר עם הרשות ולקבל מידע בנגיעת טאץ'.

הכי חשוב מבחינתי שהצלחנו להחזיר את התקווה והחיוך לתושבים שלנו".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
3
קרית שמונה
ריי | 20:47   21.04.19
2
קרית שמונה
אדרי יעקב | 13:45   18.04.19
1
השינוי מורגש באויר
אסי | 13:18   18.04.19