יום רביעי, 05 באוגוסט 2020, ט"ו אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

צליליי השקט

חברי האופוזיציה בקרית שמונה החרימו את ישיבת מועצת העיר ולא הגיעו, מה שהפך את הישיבה הזו לרגועה ושקטה. זה אמנם עדיף על המהומה חסרת הגבולות, שהיתה בישיבה הקודמת, אך חסרונם הפך את הישיבה למשעממת ובלתי מאתגרת.

פורסם בתאריך:


כבר זמן רב שלא היתה בעיריית קרית שמונה ישיבת מועצה כל כך שקטה. חברי האופוזיציה לא נכחו באולם הישיבות והשאירו את הזירה לחברי הקואליציה. לכן גם הישיבה הזו היתה קצרה מאוד, ונטולת הפרעות וקריאות ביניים.

חברי האופוזיציה החליטו להחרים את הישיבה ובהודעה שהתפרסמה מטעמם נאמר: "חרף בקשותיינו דרישותיינו והפצרותינו הרבות לשינוי מועד ישיבות מועצת העיר שנדחו פעם אחר פעם,

"אנו חבריי האופזיציה רואים בחומרה רבה את אי קיום ישיבת המועצה ביום שתואם גם את לוח הזמנים שלנו, לכן כאות מחאה סמלי ומסר ברור לקואליציה לא נשתתף הערב בישיבת המועצה היום בתקווה להתחשבות והעצמת הדמוקרטיה".

ראש העיר, אביחי שטרן, הסביר בישיבה שלא היה ניתן לדחות את הישיבה למועד אחר, משום שמועצת העיר היתה צריכה לאשר בדחיפות את מינוייה של ליאת מזרחי לתפקיד גזברית העירייה. "לא ניתן היה לדחות את מינויה של הגזברית, מכיוון שהיא מורשית חתימה", הסביר שטרן, "אנחנו צריכים לחתום על הזמנות עבודה, ועל קולות קוראים, ועל תב"רים, כדי שיגיעו כספים לעירייה וכדי שנוכל להעביר אותם לטובת הציבור".

עוד הצהיר ראש העיר, שמכיוון שחברי האופוזיציה הודיעו שלא יגיעו, הוא עשה מאמץ מיוחד לדחות את הדיון בנושא תוכנית ההבראה והתקציב למועד אחר, והשיג אורכה מיוחדת עד ה-30 ביולי, על מנת שחברי האופוזיציה יוכלו להיות נוכחים בדיון.

שטרן הוסיף כי לדעתו חברי האופוזיציה לא פוגעים בו אלא בתושבים שאותם הם אמורים לייצג, ולכן זו חובתם הציבורית להיות נוכחים בישיבות המועצה. עוד הוא הדגיש שכחבר אופוזיציה בקדנציה הקודמת, אף אחד לא ניסה להתחשב באילוצים שלו, והוא התאים את עצמו ללוח הזמנים שנקבע.

חסרונם של חברי האופוזיציה אכן הורגש, והישיבה הפכה להיות מאוד לא מאתגרת. לראש העיר זה היה מאוד נוח לנהל כך ישיבה, אך אותם תושבים שראו את השידור של הישיבה, ודאי פיהקו מרוב שיעמום.

הבעיה היא שבמציאות שנוצרה יש שני מצבים קיצוניים, או שחברי האופוזיציה נעדרים מהישיבה, ואז אין מי שיציג דיעה שונה, או שהם נמצאים, ואז הדיון הופך לעימות חסר תוחלת מלווה בהאשמות והשמצות.

עיקר האשמה בעניין זה מוטלת על חבר המועצה אלי זפרני. הוא בדרך כלל זה שמתסיס, מתפרץ לדברי אחרים, ומונע ניהול ענייני של הדיון. ראש העיר משתדל להיות מאוד סבלני כלפי זפרני, אבל ישנם חברי קואליציה שאומרים שבישיבה הקודמת הם חשו שנחצו כל הגבולות, ושצריך לעשות סדר.

אמנם תפקידם של חברי האופוזיציה הוא לעשות חיים קשים לראש העיר ולקואליציה שלו, אך לא בדרך שזה נעשה עד כה. חברי האופוזיציה צריכים להכין את עצמם היטב לישיבות, ולדרוש להעביר אליהם חומר רקע. בדיון עצמו הם צריכים להעלות שאלות ממוקדות, וגם להציג אלטרנטיבה. כך נהג חבר המועצה יורם מלול בישיבה הקודמת. הבעיה היתה שכאשר רצו לענות לו, זפרני שוב התחיל מחדש את המהומה.

כל זה לא אומר שחברי האופוזיציה צריכים להיות ילדים טובים כל הזמן. אפשר להרים מדי פעם את הקול, זה גם לא נורא אם יש פה ושם קריאות ביניים, אך לא צריך להפוך את זה לשיטה שמעקרת את הדיון, ומונעת אפשרות של ביקורת אמיתית.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
המצביעים הצביעו נגד
נתן | 16:51   14.07.19
1
צליליי השקט (ל"ת)
סימה | 20:24   10.07.19