יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

רמת דונלד או מעלה טראמפ

הודעת ראש הממשלה כי בכוונתו לקרוא על שמו של טראמפ ישוב חדש בגולן, זכתה לתמיכת המועצה האזורית גולן, אולם לא כולם חושבים שמדובר ברעיון טוב

פורסם בתאריך:


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע במהלך חופשה ברמת הגולן, כי בכוונתו לקדם מהלך על פיו ישוב חדש בגולן ייקרא על שמו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. זאת כהוקרה על ההכרזה כי ארה"ב מכירה בריבונות הישראלית ברמת הגולן.

 

המועצה האזורית גולן כבר פרסמה הודעת תמיכה במהלך של ראש הממשלה. בהודעה נאמר: "מועצה אזורית גולן מברכת על הודעתו של ראש הממשלה מר בנימין נתניהו על כוונתו להקים ישוב נוסף בגולן על שם הנשיא דונלד טראמפ.

"החלטה זו תואמת לשאיפה והיעד שהצבנו להכפלת תושבי הגולן תוך עשור. הגולן הינו שמורת הטבע של ישראל ונשמר את ייחודיותו לעתיד. נדאג לשימור הנוף, הטבע והמרקם האנושי הייחודי של הגולן.

"אנו שמחים על החלטתו של ראש הממשלה לטייל בגולן עם משפחתו ביחד עם רבים מאזרחי ישראל ומאחלים לכולם חג שמח".

בין נתניהו לטראמפ יש יחסים חמים, וטראמפ עשה מעל ומעבר למען נתניהו. ההכרזה על ההכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן מצטרפת להעברת השגרירות לירושלים, ובהצהרות התמיכה של טראמפ בנתניהו במהלך קמפיין הבחירות.

יחד עם זאת, נתניהו עדיין לא יודע מה בדיוק מכין טראמפ בתוכנית השלום שלו, שזכתה לכינוי "עסקת המאה". לכן יש לנתניהו אינטרס להביע הוקרה לנשיא האמריקני בכל דרך שהיא, אולי כדי שתוכנית השלום של טראמפ לא תכיל מרכיבים שלנתניהו יהיה קשה לבלוע.

כך או כך, ההכרזה של נתניהו במהלך חופשתו בגולן כבר זכתה לביקורת. דניאלה שאול, תושבת קצרין, שמביעה מעת לעת את דעתה בנושאים הקשורים לרמת הגולן, פרסמה בדף הפייסבוק שלה הודעה בנושא, ובה כתבה:

"מי הישוב האומלל בגולן שיאלץ להסב שמו לגבעת טראמפ או מצוק טראמפ או געוואלד טראמפ כהצהרת הביבי? מקוה שלא אנחנו.."

נתניהו דיבר על קריאת שמו של ישוב חדש, ואילו דניאלה שאול מדברת על הסבת שמו של ישוב קיים. שאול יודעת ככל הנראה שההיתכנות של הקמת ישוב חדש בגולן אינה גדולה. זאת משום שהמדיניות של מוסדות התכנון ושל הממשלה מעדיפה חיזוק ישובים קיימים על פני הקמת ישובים חדשים.

לכן אם ראש הממשלה רוצה להנציח את שמו של טראמפ, ולעשות זאת מתישהו בזמן הקרוב, יהיה קל יותר להסב שם של ישוב קיים מאשר לקרוא על שמו של טראמפ ישוב חדש.

כך אפשר להעלות בדמיון אפשרויות כמו הסבת שמו של הישוב רמת מגשימים לרמת דונלד, או להפוך את מעלה גמלא למעלה טראמפ.

סביר להניח שדניאלה שאול אינה היחידה בגולן שחשה אי נוחות מההכרזה של נתניהו. השאלה העומדת על הפרק כעת היא האם ראש הממשלה באמת מתכוון לממש את המהלך, או שזו היתה רק הצהרה שנועדה לצרכים פוליטיים ותקשורתיים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: