יום שלישי, 22 בספטמבר 2020, ד' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 058-4337220

פוליטי בצפונט

עניינים פוליטים ומוניציפאלים

שוב צריך לחכות עד אחרי הבחירות

ההחלטה על פיזור הכנסת תקשה על הרשויות המקומיות בכל נושא שנדרשת בו החלטה של הדרג הפוליטי-ממשלתי. ראשי הרשויות בגליל העליון ובגולן, יאלצו להמתין עם התוכניות הגדולות, עד אחרי הבחירות בספטמבר

פורסם בתאריך:


הדרמה הגדולה שהיתה אתמול בכנסת, שבה הכנסת שזה אתה נבחרה, הצביעה על פיזורה ברוב קולות, היא בעלת השלחות קשות גם על הרשויות המקומיות. נוצר כאן מצב שבו במשך שנה שלמה יש במדינת ישראל ממשלת מעבר.

החוק אינו מגביל את סמכויותיה של ממשלת מעבר, ואולם בפסיקת בית המשפט העליון נקבע כי ממשלה שכזו, שאינה נהנית מאמון הכנסת, מחויבת "באיפוק בהפעלת סמכויות לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופת המעבר".

ראש עיריית קרית שמונה, אביחי שטרן, נמצא כיום בעיצומו של מאמץ לקידום כמה תוכניות חשובות הקשורות לפיתוח העיר. מבחינתו ההחלטה על פיזור הכנסת הגיעה בזמן מאוד לא טוב: "זה ברור שהמצב שנוצר ישפיע. זה אומר שהכל משותק שוב. זו ממשלת מעבר, ואי אפשר לקדם החלטות מהותיות".

ראשי ערים מעדיפים מצב שבו הם יודעים שהשר המכהן צפוי להישאר בתפקידו כמה שנים קדימה. אז אפשר לקדם איתו תוכניות ארוכות טווח. אבל כשלא יודעים מי יהיה השר המכהן בעוד חודשיים, זה יוצר קושי. אולי לשר שיתמנה אחרי הבחירות יהיה סדר עדיפויות אחר.

לשרים בממשלת מעבר יש בעיה. כל החלטה משמעותית שלהם שנוגעת לשלטון המקומי יכולה להיתפס כשוחד בחירות, ולא בטוח שתוכל לעמוד במבחן משפטי.

בהחלטות שקשורות לניהול שוטף של הרשויות המקומיות לא אמורה להיות בעיה, אך החלטות עקרוניות, שיש להם משמעות רבה, שמשנות מצב קיים באופן מהותי, עלולות לא לעבור את מבחן בג"ץ.

עבור ראשי הרשויות נוצרת בעיה משום שחלק מהפעילות שלהם, בעיקר בתחום של גיוס תקציבים, מצריך אישור של הדרג הפוליטי. בדרך כלל כשיש תוכנית שעומדת על הפרק, אז מזמינים את השר הנוגע לדבר לביקור, מארגנים לו סיור וישיבה חגיגית.

ככה השר זוכה גם לחשיפה תקשורתית, והוא יהיה נדיב יותר, כי גם הוא יוצא נשכר מהעניין מבחינה פוליטית. אבל כשיש ממשלת מעבר, זה עלול להיתפס כתעמולת בחירות, ולכן השרים מאוד נזהרים מאוד ממצבים כאלה.

ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב, סבור שבניהול השוטף של הישוב לא צריכה להיות בעיה, אבל בנושאים הקשורים להחלטות ממשלה, עלול להיווצר עיכוב, ובגולן יש לכך גם משמעות מדינית. "דברים שיש להם השלכות לקראת הממשלה הבאה שתבוא, זה לא יהיה פשוט להעביר, ומבחינתי זה לא טוב.

"בכל מה שקשור לפקידות הממשלתית, אפשר להתקדם בתוך המסגרות של התקציבים הקיימים, אבל החלטות בעלות משמעות מדינית על עתיד הגולן, פה יכולה להיות בעיה.

"גם אם יש לראש רשות מקומית איזה בעיה עם הפקידות הבכירה במשרד ממשלתי, והוא רוצה שהשר יתערב ויפעיל את סמכותו, לא בטוח שהשר ייענה לבקשה. השר קודם כל יבדוק עם היועץ המשפטי של המשרד, אם התערבותו אינה חורגת מרוח החוק, והאם היא עומדת במבחן של תקדימים משפטיים".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: