יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 058-4337220

ראש פינה בצפונט

ראש פינה

הקשר הרומני

יועצת בכירה של נשיא רומניה הגיעה לביקור בראש פינה והתרשמה מהתקדמות עבודות ההקמה של מוזיאון עולי רומניה, שמוקם בימים אלה. המושבה ראש פינה נוסדה על ידי עולי רומניה

פורסם בתאריך:


ראש מועצת ראש פינה, מוטי חטיאל, אירח השבוע את גב' סנדרה פרלונג, יועצת בכירה לנשיא רומניה קלאוס יואהניס, שהתרשמה מאוד מאתר השחזור, שם ערך לה ראש המועצה סיור. כמו כן, ביקרה באתר הבנייה בו מוקם בימים אלה מוזיאון יהדות רומניה.

לסיור התלוו מרטין סלומון, מנכ"ל המכון הרומני לתרבות בישראל, אייל פביאן ראש מטה ארגון א.מ.י.ר ויהושפט פופ מנהל ארכיון ראש פינה.

המוזיאון מוקם בהשקעה של 17 מיליון שקלים, במימון משרד התיירות, המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, ובסיוע תרומות מקהילות יהודיות ברומניה, שהובאו באמצעות ארגון א.מ.י.ר (ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל).

מבנה המוזיאון ישתרע על שטח של 750 מ"ר והינו חלק מפרויקט רחב באזור השחזור, בו הוקם מרכז מבקרים, במבנה בו שכן בעבר בית הפקידות בראש פינה, בעלות 2.5 מיליון שקלים, שנחנך כבר בשנת 2017

המוזיאון שהקמתו תסתיים בעוד כשנתיים ממוקם מדרום לאתר השחזור של ראש פינה. החיבור של המוזיאון לאתר השחזור יהיה באמצעות שתי מעליות שנחצבו כמנהרה בתוך הסלע. התיירים שמגיעים לראש פינה באוטובוסים, יחנו למטה ליד המוזיאון, ויעלו משם לאתר השחזור.

עבודות חציבת המנהרה ליד אתר השחזור

באופן הזה תיפתר בעיית הנגישות של קבוצות תיירים לאתר השחזור, שמגבילה מאוד את האפשרות להביא קבוצות של תיירים ומטיילים, בגלל הקושי של האוטובוסים לתמרן ברחובות הצרים, ולמצוא מקום חניה.

הקמת המוזיאון היא עוד נדבך חשוב בהידוק היחסים הדיפלומטים עם רומניה. הביקור של יועצת הנשיא הרומני ממחיש את החשיבות שרואה ממשלת רומניה בפרויקט הזה. בסך הכל עלו מרומניה לישראל 300 אלף יהודים, שתרמו רבות לחיזוקה ולשגשוגה של מדינת ישראל. ארגון יוצאי רומניה א.מ.י.ר, עושה רבות לשימור המורשת של יהדות רומניה, והפרויקט של המוזיאון הוא גולת הכותרת של פעילות זו. 

ראש מועצת ראש פינה, מוטי חטיאל, אמר: "אני שמח, כי גב' פרלונג, היועצת הבכירה של נשיא רומניה, המתמחה בקהילות רומניות שמחוץ לרומניה, טרחה להגיע עד ראש פינה, בעת ביקורה בישראל. אין ספק, כי היא התרשמה מאוד מהמטרה להנצחת מורשת יהודי רומניה ומתכוונת להגיע שוב עם סיום הפרויקט, כמו גם לשלוח אלינו משלחות ומבקרים ולסייע בכל תכני הפולקלור הרומני לטובת אירועים ועוד".   

בהמשך ערך ראש המועצה סיור לאורחים, באזור המתפתח של ראש פינה כולל המתחם המסחרי "שופינה", שבנייתו הסתיימה ובחר לסעוד צהריים עם האורחים במסעדת 'ג'ויה' האיטלקית הכשרה החדשה, שנפתחה במתחם,

 בצילום משמאל לימין- אייל פביאן ראש מטה ארגון א.מ.י.ר, אבי אזרן מבעלי מסעדת ג'ויה האיטלקית החדשה בראש פינה, מוטי חטיאל ראש מועצת ראש פינה, גב' סנדרה פרלונג יועצת לנשיא רומניה, יהושפט פופ מנהל ארכיון ראש פינה ומרטין סלומון מנכ"ל המכון הרומני לתרבות ישראל.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
2
רח.נווה אלון 15/43 רחובות
poldy2@bezeqint.net | 08:59   06.12.19
1
פשוש 9 הוד השרון
בתיה שמעון | 12:40   05.12.19